Olimpiyatlardan 26 Banka Soygununa: Tom Justice Kimdir?

1971 yılında Libertyville, Illinois’de dünyaya gelen Tom Justice, hayatını birçok alanda deneme yaparak geçirmiştir. Olimpiyat takımına katılmış, rahiplik yapmış, çeşitli işlerde çalışmış fakat hiçbirinde başarılı olamamıştır. Tüm bu başarısızlıklarının ardından soygunculuğu denemiş, 26 adet banka soygunu gerçekleştirmiş, dedektifler tarafından saygınlık kazanmıştır.

Genç yaşlardayken 1000 metre Sprint yarışında kendisini geliştirmek amacıyla olimpiyat takımına katılmaya hak kazanmıştır. 13 yaşındayken bisiklet binmeye başlamış, 17 yaşına kadar kendi kendine yaptığı antrenmanlarına devam etmiştir. Sprint dalında kendisini geliştirince olimpiyat takımına dahil olmuştur. Ancak hiçbir şey Tom Justice için hayal ettiği gibi gitmemiştir. İstediği başarıyı hiçbir zaman elde edememiştir. Üniversiteden mezun olduktan sonra helikopter pilotu, çilingir, rahip, acil servis teknisyeni, rahiplik ve Katolik Kilisesi’nde çalışmasına rağmen bir türlü başarılı olamamıştır.

Ardından uyuşturucu ile mücadele örgütünde çalışmak istemiş ve kendisine mülakat sırasındayken “Dürüst olayım mı? Sende hiç de uyuşturucuyla mücadele edecek bir tip yok” denmiştir. Bunun üzerine mücadele timinde olmak yerine dalgıç olmaya karar veren Tom, bu dalda da başarıyı yakalamayınca başka bir alan denemeye karar verir.

Hiçbir meslek onu tatmin etmemiştir. Bir gece, hayatını değiştirecek bir karar alır. Bir pano hazırlar ve banka soyguncusu olmaya karar verir ve kendine has bir şekilde banka soygunlarını işlemeye başlar. Tom’un soyadı, İngilizce “Justice” yani “adalet” demektir. Tom adil bir şekilde banka soygunlarını gerçekleştiren ve dedektifleri kendisine hayran bırakan bir soyguncu olmuştur. İlk soygununu 1998 yılında gerçekleştirmiştir. American National Bankası’ndan çıkarken cebinde 5 bin 580 dolar vardır. 2002 yılına kadar soygunlarına devam etmiştir ve hiçbir şekilde yakalanamamıştır. Tom’un tekniği ise herkesi kendisine hayran bırakmıştır.

Tom Justice, beyzbol şapkası takarak ve bisikletine binerek bankaya gider. Sırasını başını eğerek bekler. Hiçbir zaman bankadaki eşyalara dokunmaz. Bunun sebebi parmak izi bırakmamaktır. Sırası geldiğinde elindeki kağıdı veznedara uzatır. Kağıtta “Cebimde bir silah var, çantanın içini hemen parayla doldur” yazar. Veznedarların hepsi Tom’un yazılı olarak verdiği kağıtta ne yazıyorsa onu yapar. Paraları alan Tom bisikletine binerek hemen bankadan uzaklaşır. Bir süre kendisine FBI tarafından “Koroda Şarkı Söyleyen Adam” lakabı takılmıştır. Bunun sebebi güvenlik kameralarında görüntülenme şeklidir.

Justice, 1998 ile 2002 yılları arasında gerçekleştirdiği 26 banka soygununun hiçbirinde yakalanmamıştır. Bununla birlikte Tom’un en yakın komşusu, donanmada bir zamanlar askerlik yapan arkadaşıdır. Bir sürede evinde polisle yaşamıştır. Fakat kimse ondan şüphe duymamıştır.

Tom’un amacı para değildi. Kendisi varlıklı bir aileye sahipti. Yaptığı soygunlardan elde etmek istediği tek şey başarıydı. Kendisini başarılı olduğu bir alanda ispatlamak istiyordu. Nitekim, Tom soygun alanında oldukça başarılıydı. Tom’un yakalanması ise tesadüfi bir şekilde olmuştur. Yolda yürürken çantasına bakmak isteyen polis memurunun karşısında birden kaçmaya başlayan Tom, yakayı ele vererek yakalanmıştır. Bunun sonucunda hırsızın o olduğu anlaşılmış ve tam 11 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.