Önemli Anlarda Endişelerinizle Başa Çıkabiliyor musunuz?

Hepinizin hayatında çok heyecanlandığı ve heyecanını kontrol edemediği anlar mutlaka olmuştur. Bir iş görüşmesi, bir flört buluşması öncesi ya da çok beklenen bir sınav öncesi yaşanabilir. Böyle önemli anlarda heyecanınızı kontrol altına almak çok mümkün olmayabiliyor. Peki bu endişe ile nasıl başa çıkabilirsiniz ve nasıl kontrol altına alabilirsiniz?

Mindfulness denilen bir farkındalıktan haberiniz var mı? Bunu kötüye hazırlanma tekniği olarak da açıklayabiliriz. Bu sayede endişelerinizi tamamen kontrol altına alabilir ya da azaltabilirsiniz. Bir anlamda içinde bulunduğunuz ana odaklan olarak ifade edilen bu durum gelecek zaman için oluşturulan endişeler için daha az enerji harcamayı beraberinde getirir.

Bir iş görüşmesinden çıktığınızı düşünelim. İş görüşmesinin sonucu belli olana kadar yaşadığınız stres kulağa son derece korkutucu geliyor öyle değil mi? Özellikle hayatta karşımıza çıkan belirsizlikler daha fazla enerjinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Hayatınızda hiç meditasyon yaptınız mı? Kulağa bazen son derece saçma gelen bu süreç aslında, anda kalmak için son derece önemli olabilir. Psikoloji alanında yapılan çeşitli araştırmalara göre sadece 15 dakika boyunca gerçekleştirilen mindfulness meditasyonu kişinin hayatında çok yeni sayfaların açılmasını sağlıyor. Yapılan araştırma sonuçlarına göre kişilerin anda kalmak konusunda son derece başarılı oldukları belirlendi.

İnsanların bir olayı ya da bir haberi bekleme süreçleri hakkında detaylı bir araştırma yapıldı. Bekleme sürecinin daha iyi geçmesi için başka bir uğraş bulmak, neşeli olmaya çalışmak ya da kendini en kötüsüne hazırlamak gibi yöntemler sık sık kullanılıyor. Ancak sürekli geçmişi düşünmek, tatsız olaylar nedeniyle kişinin umutlarının kırılması gibi durumlar süreci baltalıyor.

Herkesin bekleme süreçlerini farklı geçirdiğini unutmamak gerekiyor. Bazıları sürekli kabuslar görürken bazıları asla başarılı ve kendilerini mutlu edecek sonuçlar alamayacaklarını düşünüyorlar.

Araştırmacılara göre sürekli olarak meditasyon yapan kişilerin farkındalıklarının daha gelişmiş oldukları belirledi. Meditasyon yapan kişiler belirsizlikle geçen zamanları daha hafif ve durumun farkında olarak geçiriyorlar. Meditasyon yapmak son derece yararlı bir süreç olmakla birlikte bunun asıl nedeni ise geçmişi ya da geleceği düşünmeden kişinin sadece içinde bulunduğu ana odaklanmasından kaynaklandığı belirlendi. Kötüye hazırlamak ya da sonuçları ertelemek sürecin olumsuz etkilenmesi açısından son derece etkili. Meditasyon sadece sakinleşmek için değil farkındalık kazanmak açısından da son derece önemli. Sadece haftada bir kez 15 dakika süren bir meditasyon yapmak kişinin olaylar karşısında anda kalmasını sağlıyor. Belirsizlikle mücadele etmeyi öğrenen kişilerin her türlü olaya karşı daha sakin yaklaşmaları beklenir.