Oprah Winfrey’e Göre Başarılı İnsan Olmak İçin Cevaplanması Gereken 4 Soru!

Oprah Winfrey’in hayat hikayesi, iş hayatında başarılı olmak isteyen her insanın, özellikle de iş kadınlarının bilmesi gereken bir hikayedir. Çok küçük yaşlarda hayatın acımasız tarafı ile karşılaşan fakat gösterdiği çaba, hırs ve azim sayesinde, asla pes etmeden hayallerinin peşinden koşan bir kadının hikayesidir…

Kendi yaşamından elde ettiği deneyimleri gerek TV şovunda gerek yazmış olduğu kitaplarda dile getirmiş ve başarılı olmak isteyen kişiler için pek çok tavsiyede bulunmuştur. Oprah’a göre her insan farklıdır ve her insanı, diğer insandan ayıran bir fark vardır. Bu farkı keşfetmek de insana bağlıdır. İnsanın temel yaşam amacı, bu farkı bulmaktan ibaret olmalıdır. Bu fark, insanın başarılı olmasını sağlayan bir detaydır. Eğer o noktayı halen bulamadıysanız, Oprah başarılı bir insan olmak için kendinize şu soruları yöneltmeniz gerektiğini öneriyor:

İçimdeki ses ne diyor?

Winfrey, “Benim bu içgüdü, iç ses dediğim şeye herkes sahip. Hayatta yaptığım her karar beni hayatımda doğru yere ve noktaya getirdi, buraya geldim çünkü o iç sese güvendim.” diyerek aslında bu sorunun neden sorulması gerektiğini çok net bir şekilde açıklıyor. Eğer bir karar alacaksanız ve bu kararın hayatınızda sizi doğru noktaya ulaştıracağına eminseniz, önce içinizdeki sese güvenmelisiniz!

Herkesin bileceği gibi, iş hayatında alınan kararlarda lider özelliklerini taşımak için iç sesi dinlemek yani, duygusal zekayı da kullanmak gerekir. Eğer etkili ve başarılı bir insan olmak isteniyorsa, insan önce kendi bilgeliğine ulaşmalıdır.

Amacım ne?

Oprah, bu zamana kadar kendisi ile yapılan tüm röportajlarda, ruhsal olarak kendisine eğitmenlik eden tek bir isimden bahsetmiştir. Bu isim, Garj Zukav’dır. Zukav’ın hayatında çok büyük ve önemli bir etkiye sahip olduğunu defalarca dile getiren Winfrey, “Amacıma göre kararlarımı vermeye başladım. Bu kararın ya da seçimin sonucunda ne olmasını bekliyorum?” diye sürekli olarak kendine sorduğunu ve cevabın “Bir televizyon programı yapmak, televizyonda olmaktan izleyicilere hizmet vermeyi amaçlamak olarak değiştirmek programın gidişatını değiştirdi. Tam 25 yıl boyunca bir numara olmamızın nedeni, bunu amaçlamamız.” olduğunu söylemektedir.

Neler için minnettarım?

Winfrey’e göre minnettar olduğunuz şeyleri bilmek, sizi daha iyi, mutlu ve pozitif bir insan yapar. Mutlu insanların sırrı tam olarak minnettar olacağı konuları bilmeleridir. “Minnettar olmayı uyguluyorum.” diyen Winfrey, “Pek çok insan ‘Oh, Oprah, bu senin için kolay çünkü sen her şeye sahipsin!’ diyor. Her şeye sahibim çünkü minnettar olmayı uyguladım.” demektedir.

Gerçeğiniz nedir?

Özellikle üniversiteden yeni mezun olan kişiler için bu sorudan bahseden Oprah Winfrey, “Herkes sınamalardan geçer. Sizin hayatınızda da bir sınama olacaktır. Bu bir hastalık olabilir, işler olabilir, kendinize kim olduğunuzu söylemeye çalışmak için kendi dışında durmanız gerekecek herhangi bir kriz olabilir. Ve gerçeği, ne olduğunuzu, bilmek ve gerçeğin sizi özgür bırakmasına izin vermek sizin göreviniz.”

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.