Öz Disiplin ile Hayatımızı Değiştirebiliriz

Yapılan araştırmalar güçlü iradeye sahip olan kişilerin hayatta daha mutlu olduğunu gösteriyor. İradeli olan insanlar gerekli zamanlarda daha doğru kararlar alabiliyorlar. Çünkü duygularını bir kenara alıp mantık çerçevesinden bakarak da en doğru karara ulaşım sağlayabiliyorlar.

Bir insanın iradeli olabilmesi için de öz disipline sahip olması gerekiyor. Sağlam iradenin tek ulaşım noktası kendi içimizdeki öz disiplini sağlayabilmek.

Öz Disiplin Bugünden Gelir

Öz disipline sahip olmak bir anda mümkün olmuyor. Planlı, programlı ve sistemli çalışmalar gerektiriyor. Amerikalı bir yazar, konuşmacı ve aynı zamanda da papaz olan John C. Maxwell bu konuda mükemmel bir yorumda bulunmuştur. “Günlük yaptığınız bir şeyi değiştirmeden hayatınızı değiştiremezsiniz. Başarınızın sırrı günlük rutinlerinizde yatar.”

John C. Maxwell’in söylemiş olduğu cümleden yola çıkarsak öz disiplini ve başarıyı elde etmek için çalışmalarımıza bugünden başlamamız gerekiyor. Bugünden başlayarak yavaş ve sağlam adımlar ile değiştirdiğimiz her şey hayatımızı da değiştirecektir.

Davranışlar Alışkanlıkları Doğurur

Çok sık olarak tekrarladığımız davranışlarımız zamanla alışkanlıklarımız haline gelmektedir. Hayatımızda köklü değişim sağlamak için doğru alışkanlıklar kazanmak ve bu alışkanlıklar için de doğru davranışları benimsememiz gerekmektedir.

Çoğunlukla alışkanlıklarımızı farkında olmadan kazanıyoruz. Hayatımızda ters giden birçok şeyin de temeli aslında bu noktada gizli. Eğer davranışlarımızı bugünden takip altına alıp öz disiplin çerçevesinde onları alışkanlık haline getirebilirsen hayatımızın tam da istediğimiz şekle dönüşmesi hayal olmaktan çıkıyor. Burada dikkat etmemiz gereken husus ise; anlık karar verme özelliğimizden vazgeçip kararlarımızı daha sakin bir şekilde ve hem aklımıza hem de duygularımıza söz hakkı tanıyarak vermemiz.

Kötü Alışkanlıkları Edinmemek, Edindikten Sonra Bırakmaktan Çok Daha Kolaydır

Amerikalı yayımcı, yazar, mucit, filozof, bilim insanı, siyasetçi ve diplomat olan Benjamin Franklin, kötü alışkanlıklar kazanmak ve sonradan bırakmak arasındaki kıyaslamayı çok güzel yapmış ve bu cümleyi söylemiştir. “Kötü alışkanlıkları önlemek onları bırakmaktan daha kolaydır.”

Kötü alışkanlık kazanmamaya çalışmak da elbette ki öz disiplin gerektiren bir konudur. Hayatımızı değiştirmek ve hayatımızdaki arzuladığımız mutluluğa erişmek istiyorsak ne yaparsak yapalım öz disiplin ile karşılaşıyoruz.

Öz Disiplin İçin Uygun Zaman Aramayın

Kendinizi ve hayatınızı kontrol altında tutmak için uygun zaman beklemeyin. Öz disiplin hemen şimdi şu an itibari ile uygulanabilir olmalıdır. Aksi halde istemediğiniz alışkanlıkları kazanmaya ve bunları sürdürmeye devam ederek sonrasında onlardan kurtulmak için daha ağır savaşlar verebilirsiniz. Muhakkak bugünden yapılabilecekleriniz vardır. Önemli olan kontrolü elden bırakmamak ve bu listeyi göz önünde bulundurarak sürekli anınıza öz disiplini katabilmek.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.