Öz Saygıyı Geliştirmek İçin Neler Yapabiliriz?

Öz saygı; kişinin kendisini ruhunda ve kalbinde, aynı zamanda mantığında bir bütün olarak en üst noktaya koymasıdır.

Hepimizin hayatımızda sahip olduğu değerler, kişiler, karakterler vardır ve var olmaya devam edecektir. Önemli olan tüm bunları hayatımızın bir parçası olarak kabul ederek kendimize verdiğimiz değeri üst seviyede taşımayı unutmamaktır.

Öz saygı ve Aile Kavramı

Öz saygıyı unutmamamızı sağlayacak en büyük etkenlerin başında gelen aile, özellikle de seçme hakkı olmadan sahip olunan bir kurum olduğu için, anlaşmak veya katlanmak zorunda olduğumuz aile fertleri, kişinin kendinden taviz vermesini sağlar veya bir an olsun kendi değerlerinin önüne geçmesine sebep olur. İşte tam bu noktada ”Fedakarlık” kavramı ön plana çıkar ve öz saygının önüne geçer.

Öz saygı sahip olduğumuz, içimizde var olan enerji, sevgi, pozitif ruh ya da kişinin öncelikleri, mutluluğu için her zaman ön planda tutması gereken, bazen de dışarıdan “bencil” gibi görünen değerler sıralamasıdır.

Eğer kişi kendini bireysel mutluluğu için herkesten ön planda tutmaya çalışmak zorunda olduğu bilincini unutmazsa işte o zaman tam anlamda başarılı olur. Kişinin kendine saygısı olmazsa şu anda yakalamak zorunda oldu. Bu yüzyılın gerisinde kalır. İnsanın kendini sürekli olarak geliştirebilmesi için, başarılı olabilmesi için içindeki enerji ve potansiyeli ortaya çıkartmaya çalışmalı. Herkesten ve her şeyden çok değerli olduğuna kendini koşulsuz inandırmalı ve bazı olaylarda kişisel çıkarlarını önde tutabilmeli ki öz saygısı olmalıdır.

Öz saygı = Bencillik mi?

Kesinlikle toplumda iyilik yaptığınız veya koşulsuz yanında olduğunuz insanlar söz konusu çıkarlarımıza sizi kullanarak ya da menfaatinizin önüne geçecek davranışlarda bulunduklarında verdiğiniz kendi öz saygınızı korumak adına aldığınız kararlarda onların karşısında olduğunuzu düşünebilirler. Bu “vermeden almak” mevzusuna alıştırdığınız arkadaşlık ve aile ilişkilerinizi bir süre olumsuz etkileyebilir. Ancak kısa süre önce verdiğiniz öz saygıyı desteklemek adına aldığınız kararda ne kadar dik durursanız etrafınız da  bir süre sonra bu duruşunuza saygı duymak zorunda kalacaklardır. İnsan en başta kendini onure edecek ve ne kadar değerli olduğuna inanacak ki başkalarına da değer ve sevgi verebilsin…

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.