Özgüven İyi Bir Vücuda Sahip Olmaktan Daha Önemlidir

Özgüven; güzel, zeki, akıllı, çevik ya da fit olmaktan her zaman daha önemlidir. Bir insanı çekici kılan şey güzelliği ya da yakışıklılığı değil, özgüven sahibi oluşudur.

“X kişisinde ne buluyor anlamıyorum. Oysa ben ondan daha güzel/çekici/yakışıklıyım.”

Bu cümle sizlere de tanıdık geldi mi? Hemen hemen her arkadaşımdan ayda bir kere de olsa duyduğum cümlelerden yalnızca biridir bu.

 • “Ben ondan daha güzelim”
 • “Ben ondan daha zekiyim”
 • “Ben ondan daha kaslıyım”

Şöyle düşünün; güzel olan birine güzel olmadığını düşündüğünüz bir kişisel ya da fiziksel özelliğini söylediğinizde alacağınız cevap, “Gerçekten öyle miyim?” olacaktır. Fakat özgüven sahibi olan birine aynı cümleyi kurduğunuzda alacağınız cevap, “Bu seni ilgilendirmez.” ya da “Sana göre, bana göre değil” olacaktır.

İlgili içerik: “5 Ö Kuralının Üçüncüsü: Özgüven”

Özgüven Neden Daha Önemli?

Özgüven, bir insanın neyi, neden ve nasıl yaptığını bilmesi anlamına gelir. En basit tanımı ile bir insanın kendisini iyi ya da kötü tüm yönleri ile tanımasıdır. Bu yönleri bilerek bir başkasına değil, kendisine kattığı değeri ifade eder. İnsan her daim yaşamında bir başkası için değil, kendisi için değerli olmalıdır. Eğer kendinize değer vermiyorsanız, bu kendinize güvenmediğinizin bir işaretidir.

Uluslararası Kozmetik Bilimi Dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre insanların gözle görülür derecede sosyal medya hesapları üzerinden kendilerini daha güvenilir gösterdiklerini ispatladı. Yine bir başka araştırmayı gerçekleştiren Webster Üniversitesi, kendinden emin bir şekilde gülümseyen kadınların erkeklere daha çekici geldiğini ortaya çıkardı. Doğrudan, içten ve kendinden güvenen bir gülümsemenin ikili ilişkiler içerisinde “çekici” bulunduğu böylelikle kanıtlanmış oldu.

Herhangi bir insan ile ikili diyaloğa girerken kendinize güvendiğinize dair bir izlenim bırakmanız, öncelikle erkeklerin, dikkatini çekmektedir. Çünkü Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanan bir araştırma da evli çiftler içerisinde eşleri yüksek başarı seviyesine sahip olan erkeklerin, evlenme sebeplerinden biri olarak bunu gördüğünü ortaya koymuştur. “Kendisine güvenen bir eşe sahip olmak”, daha iyi yemek yapan ya da kendisine çok fazla romantik sözler söyleyen ve yahut herkes tarafından görünümü ile beğenilen biri olmaktan daha etkileyici gelmiştir.

Dolayısı ile özgüven, birini etkilemek istediğiniz zaman oldukça önemlidir. Üstelik bu durum sosyal yaşantınız için değil, kariyer yaşamınız için de geçerlidir. Her işveren, kendine güvenen bir personel ile çalışmaktan keyif duyacaktır. Kendine güvenmeyen bir insan, takım çalışmaları içerisinde mutlaka pasif kalacaktır.

Neden Kendine Güvenmelisin?

Hayatınızın büyük bir bölümü kötülükler, şanssızlıklar ve mutsuzluklar ile geçecektir. Ne yazık ki hepimizin hayatı içerisinde yaşaması gereken şeyler bunlardır. Tüm bu kötülükler, şanssızlıklar ve mutsuzluklar içerisindeyken iyi bir yaşam sürebilmemiz için kendimize güvenmek oldukça önemlidir. İnsanın kendisini sevebilmesi ve değer verebilmesi için en başta kendine saygı duyması, ardından da kendine güvenmesi gerekir. Çünkü kendine güvenmeyen biri; hayatında pek çok işe cüret edemeyen, başkalarının hayatını yaşamakla meşgul olan ve nerede, ne yapması gerektiğini bilmeyen biridir.

Özgüven eksikliğiniz bulunuyorsa yapabileceğiniz basit uygulamalar da bulunmaktadır. Bu eksiklik maddi, manevi, psikolojik ve fiziksel yollardan kaynaklanabilmektedir. Kimi zengin olmadığı ya da durumu yeterli olmadığı için kendine güvenemezken kimi ise fazla kilolarından ötürü kendine güvenmekten vazgeçmektedir. Oysa günümüzde büyük beden mankenlere hayranlık duyan büyük bir kitle de vardır. Kendinize güveninizi arttırmak istiyorsanız aşağıdaki maddeleri hayatınızda uygulamaya geçirebilirsiniz:

 1. Her gün en az 30 dakikalık bir spor aktivitesini gerçekleştirin.
 2. Nasıl daha iyi bir görünüme kavuşacağınızı araştırın.
 3. Kendiniz için kıyafetler, aksesuarlar alın.
 4. Modayı takip edin.
 5. Sizi güçlü hissettirecek aktiviteleri yapın.
 6. Kendinizi her başarınızda tebrik edin.
 7. İyi olduğunuz bir alanda uzmanlaşın ve insanları bu alanda eğitin.
 8. Kendinizle ilgili sevmediğiniz şeyleri düzeltin. Örneğin, sigarayı bırakın.
 9. Kendinizi geliştirmek için yollar arayın.
 10. Her gün yeni bir hedef koyun.