Parasız Seyahat Etmek Mümkün mü?

Para biriktirmek de zorlanıyorum fakat dünyayı dolaşmak istiyorum diyorsanız parasız nasıl seyahat edilebileceğini merak ediyorsunuz demektir. Bir işiniz olmayabilir, kazanç elde edebileceğiniz bir geliriniz de olmayabilir. Fakat tüm bunlara rağmen parasız seyahat edebilmeniz mümkün. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Otostop Çekin Ulaşıma Para Harcamayın

Birçok gezgin tarafından kullanılan bu yöntem dünyanın her tarafında yapabileceğiniz bir olaydır. Ulaşıma para harcamak istemiyorsanız otostop çekebilirsiniz. Yalnız bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Otostop çekeceğiniz araçlara dikkat etmelisiniz. Yabancı insanlarla seyahat etmek kimi zaman hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle otostop çekeceğiniz kişilere dikkat etmelisiniz.

Sokak Sanatçılığı Yap

Dünyayı gezerken para kazanmak ve günlük ihtiyaçlarını karşılamak için sokak sanatçılığı yapabilirsin. Ülkemizde “1 liraya dert dinlenir.” şeklinde pankart açıp günde 100 lira kazanan insanlar bile bulunuyor. Her zaman için krizi fırsata çevirecek bir yol bulmalısın. Takı yapıp satabilir, sokakta şarkı söyleyebilir, fal bakabilir ya da insanlarla sohbet ederek onların dertlerini dinleyerek para kazanabilirsin. Bu şekilde hem birkaç saat içerisinde yemek için para kazanmış olur hem de gelir elde etmiş olursun.

Gönüllü Olarak Çalış Konaklama Masrafı Yapma

Türkiye’den yurtdışına ya da yurtiçine yapacağın seyahatlerde gönüllü olarak çalışmayı kabul edersen seyahat masrafında yer alan konaklama ücretini sıfıra indirebilirsin. Gönüllü olarak çalışabileceğin yerlerde yeme-içme ve konaklama masrafları, şirket tarafından karşılanmaktadır. Gönüllü olarak çalışacağın zaman haricinde bulunduğun çevreyi gezebilirsin.

Kupon Biriktirmeye Çalış

Yurtdışında masrafları yarı yarıya indirmenin altın kurallarından biri kupon biriktirmektir. Parasız seyahat etmeyi gerçekten aklına koyduysan internette şirketler tarafından verilen kuponların sıkı bir takipçisi olman gerekiyor. Kimi restoranlar bu kuponlar sayesinde ücretsiz kahvaltı, kahve ve çay servisi verebiliyor. Aynı zamanda kupon biriktirerek alışveriş yapabilmen de mümkün. Bu sayede yine masrafsız bir şekilde ihtiyaçlarını giderebilir ve seyahatini gerçekleştirebilirsin.

Bisiklet Satın Al Tüm Yollar Senin Olsun

Yazın yapacağın seyahatleri tam anlamıyla sıfır masrafa indirmek istiyorsan kendine bir bisiklet satın alabilirsin. Dünyayı gezmek için bir tek uçak bileti ya da araba sahibi olman gerekmiyor. Bisikletle de dünyayı dolaşabilmek mümkün. Bu durumda hem spor aktivitesi yapmış hem de para harcamadan etrafını gezmiş olursun. Fakat bu durum yurtdışı seyahatleri için pek de uygun değil.

Hizmet Et Para Kazan

Yurtdışında farklı bir anlayış olduğunu kabul etmen gerekiyor seyahate çıkmadan önce. “Hizmet ettikçe para kazanmak” yurtdışının altın kurallarından biridir. Bu nedenle seyahatlerinde çevreni iyice gözlemlemen gerekiyor. Örneğin bir sahildesin ve insanlar plaja geliyor. Markete gitmek için ayaklanan birini gördüğün zaman onlara 5 Euro karşılığında alışverişlerini yapabileceğine ikna edersen hem para kazanmış hem de ertesi güne seyahat masrafını çıkartmış olursun. Bu sayede hiç para harcamadan gezen gezginlerin olduğunu unutma!