Popüler Kültürden Haz Etmeyen İnsanların Bildiği 5 Şey

Her ne kadar insan kendisini güncel tutmak zorunda kalsa da popüler kültürün esiri olmamak da gerekir. Sırf bir film popüler oldu diye onu izlemek, popüler kültürün oluşturduğu bir baskıdır. Hayatta daima kendi kurallarınız, tercihleriniz ve seçimleriniz olmalıdır. Çevrenizdeki herkes o işi yapıyor diye, sizin de o işi yapmanıza gerek yoktur. Farklı ve özgün olmak, kendi benliğinizi bulmanızı sağlar.

Özel Hissederler

Pek çok kişi popüler olan şeye ilgi duyar fakat bu durumdan haz etmeyen insanlar da vardır ve bu insanlar, farklı fikirleri ve bakış açıları ile diğer insanları çok kolay bir şekilde etkisi altına alabilmektedir. Aslında “kişisel yaşam” olarak adlandırılan özel yaşamı, tam anlamıyla yaşayan kişilerdir. Kendilerine ait bir film listesi, müzik listesi, yaşam kalitesi ya da çalışma standartları vardır. “Özel hissetmek”, onların bir tercihidir ve özel olmak için ekstra bir şey yapmazlar. Yalnızca kendileri gibi olurlar.

Kendileri İçin En İyisini Yaparlar

Öyle ki günümüz iş dünyasında bile bu durum görülmektedir. İnsanlar kendileri için en uygun olan mesleği tercih etmek yerine, popüler meslekleri tercih ederek onlara cazip gelen işe yönelmektedir. Fakat bu, oldukça yanlıştır. Yanlış bir kariyerde olmak 40 yılınızın heba olmasına sebep olabilir. Sevdiğiniz işi yaptığınızda ise 40 yıl boyunca o mesleği gerçekleştirmeye doyamadığınızı anlarsınız. Unutulmamalıdır ki, her popüler ürünün, hizmetin, olayın ya da durumun popülerliği bir gün sona erecektir. Hızla çıkış yapan şey, hızla yere çakılacaktır. Bu bir nevi Newton’un yer çekimi kanunudur.

Yanlış Algılanırlar

Günümüz toplumu içerisinde popüler kültürden haz etmeyen insanlara yönelik farklı bir bakış açısı da hakimdir. Genel olarak bu insanların “marjinal” olmak istediği ve dikkati üzerine toplama amacı içerisinde olduğu için popüler kültürden uzak durduğu düşünülmektedir. Fakat aslında durum oldukça basittir: kendileri gibi olmak için popüler kültürü seviyormuş gibi davranmak istemezler.

Tartışmacı Biri Gibi Görünürler

Popüler olan şeylere yönelik insanlar büyük bir saygı, sevgi ya da sadakat duyabilirler. İnsanlar inandıkları, saygı duydukları ya da büyük bir sadakat ile bağlandıkları şeye karşı savunucu olurlar. Herhangi biri fikirlerine karşı zıt tepki verdiğinde, savunma ihtiyacı duyarlar. Bu doğrultuda sizin tartışmacı bir insan olarak algılanmanıza da sebep olabilirler. Oysa, her fikre, görüşe ve farklılığa saygı duymak gerekir.

İletişim Kurmakta Zorlanırlar

Ortak heyecanlar, duygular, hisler içerisinde yer almak herkesin hoşuna gider. İkili iletişim kurarken ortak noktalar üzerinden gidilmesi, iletişimin daha başarılı olmasını sağlar. Popüler kültürden haz etmeyen kişiler için iletişim kurmak, belki de en zor olan şeydir. Çünkü pek çok insan tarafından sevilen bir şeyi sevmemeniz, dışlanmanıza sebep olabilir. İnsanlar genel olarak sevdikleri ve yapmaktan keyif duydukları şeyler hakkında konuşmayı severler. Bu durumda siz, toplum dışında kalabilirsiniz.