Pozitif Bir Zihin İçin 4 Altın Öneri

Pozitif bir zihin ya da pozitif zihin yapısı, enerjinizin doruklarda olduğu noktada değil, kendinizi, düşüncelerinizi ve duygularınızı olumlu yönde geliştirdiğinizde ortaya çıkmaktadır. Pek çok kişi mutlu ya da huzurlu olduğu zaman pozitif olduğunu düşünmektedir. Oysa bu, yanlış bir algıdır. Pozitif bir zihin, daima mutluluğun ne demek olduğunu bilen ve tüm negatiflikleri pozitife dönüştüren demektir. Peki böyle bir yapıysa sahip olmak için ne yapmak gerekir?

1.      İçsel Telkinlerde Bulunun

İlk etapta bunu yapmak tuhaf ya da ilginç gelebilir. Kendi kendinizle konuşmayı, kendi kendinizi güçlendirmeyi öğrendiğinizde ise bir başkasının hayatınızı kontrol etmesine izin vermezsiniz. Tüm negatif eleştirilere karşı hazırlıklı olmayı öğrenirsiniz. Florida’da bulunan bir zihinsel sağlık danışmanı olan Erin Parisi şöyle der, “Kendimize karşı daha acımasız ve zorlayıcıyız, bu yüzden en iyi arkadaşımızla konuşur gibi kendimizle konuşalım”. Bunu yapmak, özgüvenimizi arttıracaktır. Tüm iyi ve kötü yanlarımızla içsel telkinlerde bulunursak, kendi gücümüzün farkına varabiliriz. Negatif her şeye hazırlıklı olmak ve buna karşı bir cevap üretmek, zihnimizin pozitif olmasını sağlayacaktır.

2.      Pozitif Zihin İçin Fazla Düşünmeyi Bırak

Pozitif bir zihin için “overthinking” adı verilen fazla düşünmeyi bırakmanız gerekir. Sürekli olarak olayları ya da insanları en ince ayrıntısına kadar düşünmek, yalnızca size verecektir. “Neden bana bunu yaptı?”, “Gerçekten böyle mi demek istedi?” ya da “Ona kendimi yanlış mı ifade ettim?” gibi düşünceler arasına girmek, olumlu bir şeyi bile olumsuz düşünmenize neden olacaktır. Güzellikleri mahvetmeye gerek var mıdır? Ayrıntılar elbette önemlidir fakat bu ayrıntılar üzerine fazla düşünmek, mutluluğunuzu yok etmeye neden olabilmektedir. Pek çok insanın depresyona ya da anksiyeteye yakalanmasının sebebi fazla düşünmesidir.

3.      Yorulan Beyniniz İçin Meditasyon Yapın

Pek çok insan meditasyon yapmayı saçma bulmaktadır fakat meditasyonunun hem bedenimize hem ruhumuza hem de beynimize pozitif bir etkisi vardır. Gününüzün yalnızca 10 – 15 dakikasını ayırarak meditasyon yapabilir ve zihninizi rahatlatabilirsiniz. Günde sadece 15 dakika ayırarak yaptığınız meditasyon, çevrenizin farkında olmanıza ve bazı şeyleri değiştirebileceğinize olan inancınızın artmasına neden olmaktadır. Hayata daha pozitif bir bakış açısı elde etmenizi sağlayacaktır. Eğer içsel huzurunuzu yakalayamıyorsanız da sessizliğin verdiği rahatlatıcı etki ile o huzuru bulmanıza yardımcı olacaktır.

4.      Düzenli Egzersiz Pozitif Bir Zihin Demektir

Sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak, vücudunuzun dinç kalmasını sağlar. Dinç bir vücut, hormonlarınızın normal bir şekilde salgılanması anlamına gelmektedir. Hormonlarınız doğru bir şekilde çalıştığında, zihniniz daha pozitif olur. Beyninizi besleyecek vitaminler, meyveler ve sebzeler de kullanmanız önemlidir. Haftada en az 3 gün düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Bu sayede düşünmek için de haftada 3 gün kendinize vakit ayırabilirsiniz. Çünkü egzersiz yapmak, zihninizin hem düşünerek hem de kendinize vakit ayırarak rahatlamasını sağlayacaktır.