Psikolojik Olarak Güçlü Olmanın 5 Yolu

İş hayatımız, özel hayatımız, sosyal hayatımız ve iç dünyamız ile iletişimimiz yaşadığımız sürece devam ediyor. Her birinde zaman zaman yaşadığımız zorluklar oluyor, olabiliyor ve doğal olarak olacaktır da! Asıl önemli olan ise bu zorluklar karşısında verdiğimiz tepki.

Bazen tüm sorunların üstesinden gelecek kadar güçlü hissedebilirken bazen de kendimizi parmağımızı dahi kıpırdatamayacak kadar yorgun hissedebiliyoruz. Bunun kaynağında yatan ise o anki psikolojik gücümüzün yeterliliğidir. Öncesinde psikolojik olarak güçlü olmak için sergilediğimiz tüm davranışlar olası kriz anında bize destek olurlar. Bu yazımızda psikolojik olarak güçlü olmanın 5 yolu için açıklamaları bulabilirsiniz. Böylelikle hayatımızın hangi alanında olursa olsun olası zorluklarda direnç kazanabilir, önümüze çıkan engelleri çok daha kolay bir şekilde atlatabiliriz.

1. Herşeyden Önce Kendine Güven

Hangi zorluk ile karşılaşmış olursanız olun, durup bir düşünün. Bu karşılaştığınız zorluk, hayatınızdaki ilk zorluk mu? Bugüne kadar üstesinden gelmiş olduğunuz zorlukları ve onlar için vermiş olduğunuz mücadeleleri hatırlayın. Onları atlatan siz, bu sıkıntıyı da atlatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kendinize güvenmek ve sakin kalıp doğru planı yapabilmek.

2. Pozitif Bakış Açısı Kazanın

Bazı insanlar en güzel olaylara bile en karamsar noktadan bakabilmeyi başarırlar. Elbette ki bu bir başarı değil başarısızlıktır. Ancak en mutlu anı bile kendine zehir edebilmek de ayrı bir başarı gerektirir açıkçası. Belki sizin durum bu kadar vahim olmayabilir. Ama yine de olası çıkmazlar yaşamanız durumunda o noktanın da bir çıkar noktasının olduğunu sadece henüz bulamamış olduğunuzu düşünün. Aksi halde o çıkmaz alanda kalır ve asla çıkamazsınız. Sizi düzlüğe ve rahatlığa çıkaracak olan anahtar ise pozitif bakış açısı kazanmanız. O an için hiçbir pozitif yan bulamıyor olsanız bile sadece bu sorunun üstesinden geldiğinizde elde edeceğiniz tecrübeyi ve ardından kazanacaklarınıza odaklanabilirsiniz.

3. Hayır Demek Zor Değil

Psikolojik olarak güçlü olmak ve özgüveninizi korumak istiyorsanız hayır demenin de sizin için kullanabileceğiniz bir alternatif olduğunu bilmelisiniz. Maalesef ki toplumumuz da hayır demek çoğu zaman nezaketsizlik ile bağdaştırılmaktadır. Oysa ki bir insanın kendini ifade etmesi, kendi isteği ile kendini ilgilendiren kararları, özgürce verebilmesi nezaketsizlik olamaz.

4. Herkesi Kandırabilirsiniz Ama Kendinizi Asla!

Psikolojik olarak güçlü olmak istiyorsanız eğer kendinize dürüst olmayı öğrenmelisiniz. Kendimize dürüst olmadığımız anlara baktığımızda genellikle bir durumu görmek istemediğimiz ve yüzleşmek istemediğimiz durumları görürüz. Zorluklardan kaçmak ve kendimizi kandırarak sıkıntıları yok saymak asla bir çözüm değildir.

5. Gelişmeye ve Değişime Hazır Olun

Yaşadığımız müddetçe sadece yeni insanları ya da tanıdığımız insanların yeni özelliklerini keşfetmeyiz. Kendimizin de yeni huylarını, yeni özelliklerini keşfederiz. Bilmediğimiz bir hobimizin olduğunu belki yıllar sonra fark edebiliriz. Böyle durumlarda kalıplaşmış bir zihinle değil de esnek bir zihin ile bu konuyu ele almalıyız. Bizler geliştikçe yaşayacağımız değişimlerin de olası bir durum olduğunu kabullenmemiz gerek. Hayat bizleri sürekli geliştirir, geliştirdikçe de değişimlerini sunar. Esnek olun ve buna hazır olun.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.