Psikolojik Olarak Kendinizi Güçlü Hissetmek İçin 5 Yol

Psikolojik olarak kendini güçlü hissetmek istiyorsan ya hayatına yeni alışkanlıklar getirmeli ya da kendi değerinizin farkına varmalısınız. İnsan ancak kendini sevdiği, hayatında bir anlam katmak istediği zaman güçlü durabilmektedir. Çoğu zaman yaşadığımız problemler karşısında kendimizi güçsüz hissetmemizin temelinde kendimize saygı duymamak, kendimizi sevmemek ya da yeterince değer vermemek vardır. Eğer güçsüz hissediyorsak, hayatımız içerisinde bazı alanlarda değişiklik yapmamız gerekir. İşte kendimize güçlü olduğumuzu hatırlatmamızı ya da güçlü hissetmemizi sağlayacak 5 yol!

1.      En Çok Kendine Güven

Ne yaşarsanız yaşayın hayatınızdaki herkesin bir gün gideceğini ve tek kalacağınızı unutmayın. Bu nedenle daima en çok kendinize güvenin. Kendine güvenmek, kendini bilmek demek olduğu için sorunlar karşısında doğru kararlar almanızı sağlar. Dolayısı ile bir adım atarken hayatınız ve kendiniz için en doğru adımı atmış olursunuz. Kendinize güvendiğinizi ve inandığınızı hissedin. Küçük başarılarınız ile gurur duyun.

2.      Hayır Diyebilin

İnsana güç ve itibar katan özelliklerden biri “Hayır” kelimesini kullanabilmektir. Bir başkasına iyi gözükmek ya da o kişinin sizi sevmesini sağlamak için “Evet” demeniz, kişiliğinizden ve karakterinizden ödün vermenizdir. Bir şeyden hoşlanmıyorsanız, istemiyorsanız hayır demelisiniz. Ancak ve ancak bu kelimeyi kullanabilen kişiler hayatlarında memnun olabilmekte ve sorunlara karşı güçlü durabilmektedir.

3.      Güçlü Hissetmek Değişime Açık Olmaktır

Değişime ne kadar açık olursanız, o kadar çok güçlü olursunuz. Yaşamımız içerisinde bir dakikamız bile diğer dakikamıza benzemez. Bir dakika önce ağlarken bir dakika sonra gülebilirsiniz ya da tam tersi… Bu nedenle değişime açık ve hazır olmanız, güçlü hissetmek demektir.

4.      Her Zaman Pozitif Ol

Hayatta kötü durumlar olmayacak, her zaman mutlu olunacak diye bir kural ne yazık ki yoktur. Eğer yaşamınızdan keyif almak istiyorsanız yanlışları ve kötülükleri görmeniz gerekir. Bu kötülük ve yanlışlara karşı pozitif olmayı öğrenebilirseniz, güçlü hissedebilirsiniz. Bir olay karşısında sürekli olarak negatif düşünmek ve negatif duygulara kapılmak, sadece daha da çaresiz ve güçsüz hissetmenize neden olacaktır.

5.      Güçlü Hissetmek İçin Affedin

Kendinizi güçlü ve iyi hissetmeniz için affetmeyi denemelisiniz. Bir tek çevrenizdeki insanları değil, kendinizi de affetmelisiniz.

“Kendimden özür diliyorum… Yaşadığım süre boyunca hep merhametimin arkasından yürüdüm, beklentilerimi arkada bıraktım. Kimseden bir şey beklemedim, doğrusu bu sanıyordum çünkü.

Yaşadıklarımı yaşayamadıklarımı içimde sakladım, sustum bastırdım olsun dedim insanlık bende kalsın. Ben en iyisini yaşatayım ki istemeye yüzüm olsun dedim.

Verdim, hep verdim karşılığını alıp alamadığıma bakmadan, aslında güçlü olmak değildi istediğim, ama olmak zorundaydım ve bırakıldım.

Kendimi hep erteledim. Kimsenin beni anlamadığını bildiğim halde hayatıma girenleri bana verilmiş bir görev olarak gördüm. Herkesi mutlu etmek zorundayım sandım.

Benimde mutlu olmam gerektiğini unutmuşum meğer…”
Can Yücel