Psikolojik Sağlıkta Özgüvenin Önemi

Psikolojik açıdan sağlıklı olmak için bazı önemli detayların bilinmesi gerekir ve kimi zaman da bu detayların üzerinde çalışılması gerekebilir. Bugünkü konumuzda psikolojik sağlıkta özgüvenin önemini ele alacağız. Özgüven eksikliği ne gibi sorunlara yol açar ve özgüveni tam olan bir insan neler kazanır sorularına cevap bulacağınız bu yazımızı okuduktan sonra önünüzdeki birçok engellerin üstesinden geleceğinizi umut ediyoruz.

Özgüven, Değersizlik Duygusunu Ortadan Kaldırır

Başarısızlık, endişe, kaygı, gereksiz üzüntü, tasa gibi birçok olumsuz duyguların kökenine bakıldığında özgüven eksikliği ile çok sık karşılaşılmaktadır. Birçoğumuz farkında dahi olmadan özgüvenimiz konusunda sorunlar yaşıyoruz.

‘Özgüven konusunda yeterli misiniz?’ diye sorulduğunda neredeyse herkes ‘kendime olan özgüvenim tam’ şeklinde cevap verecektir. Oysaki en sağlam psikolojiye sahip olan kişilerde bile dönemsel bir şekilde özgüven eksikliği görülebilmektedir ve bu son derece doğaldır. Önemli olan sık sık yaşanmakta olan bir sorun varsa bunun temelinde yatan nedeni bulabilmek ve eğer özgüven eksikliği ile ilgiliyse hemen gerekli çalışmalara başlamak gerekir.

Çok istediğiniz arabayı bir türlü alamıyorsanız, elde etmek istediğini

Z bir başarıyı tam yakalayacakken elinizden kaçırıyorsanız, hayalinizdeki firmaya bir türlü giremiyorsanız bunların nedeni değersizlik duygusu olabilir. Belki de içinizde barındırdığınız ‘bunu aslında hak etmeme’ düşüncesi tüm arzularınıza ket vuruyordur. Özgüven çalışmaları yaparak değersizlik sorununuzu yenebilir ve böylelikle hayallerinize sırasıyla ulaşabilme şansını da yakalayabilirsiniz.

Kendi Değerini Bilmek Pozitif Bakış Açısı Kazandırır

Bir insan kendini ne kadar iyi tanır, yapabileceklerini ve yapamayacaklarını kendi yetenekleri doğrultusunda bilirse o kadar pozitif bir bakış açısına sahip olur. Çünkü zaten kendisi için uygun olmayan şeyleri otomatikman hayatından eleyerek boşa kürek çırpmamış olacak ve yapabilecekleri konusunda da kendinden emin adımlar ile ilerleyerek hedefine ulaşabilecektir.

Kendi değerinizi bildikçe hayata olan bakış açınız daha pozitif ve kararlı bir hal alacaktır. Böylelikle hayata her zaman ilk golü atan siz olabileceksiniz.

Özgüven, Gereksiz Egolar ile Karıştırılmamalı

Özgüven öncelikle kendini çok iyi tanımayı gerektirir. Aksi halde özgüvenin uç noktalara taşınması ile pozitif bakış açısı kazanmak yerine çevreniz bakımından soyutlandığınız bir dünya ile baş başa kalabilirsiniz.

Egonuzu bir kenara koyarak ve sadece objektif bir bakış açısı ile kendinizi analiz edebiliyorsanız, kendinizde bulduğunuz değerli özelliklerden dolayı yine kendinize hak ettiğiniz özgüveni sunabiliyorsanız hayatta zaten tüm arzularınız gerçekleşmeye hazırdır. Ne istediğini bilen, neler için mücadele edilmesi gerektiğini fark edebilen sizler için ulaşılmaz kavramı oldukça uzakta kalacaktır.