Radikal Karar Almadan Önce Edinmeniz Gereken 6 Alışkanlık!

Hayatımızın büyük bir çoğunluğu radikal karar alıp uygulamak ile geçer. Bu kararları almak basit olan iştir. Önemli olan kararları uygulanabilir hale getirmek ve sürekli olarak tekrar edebilmektir. Bir süre sonra bu kararlar, alışkanlık haline gelecektir. Dolayısıyla karar almadan önce hayatınızda yapmanız gereken ufak değişimler de söz konusu olacaktır.

Radikal bir karar almadan önce kendinize “nasıl” sorusunu sormayı ihmal etmemelisiniz. Bu soru, hayatınızın büyük bir kısmını kaplamalıdır. İnsan yalnızca kendisini kendi ile kıyasladığı müddetçe daha başarılı bir hale gelebilir. Buradaki en önemli detay, soruyu takıntı haline getirmemektir. Neyi, nasıl yapacağınızı keşfetmeli fakat girdiğiniz mücadele içerisinde fiziki ve ruhsal olarak kendinizi harap etmemeye özen göstermelisiniz.

Radikal Karar İçin Dış Görünüş Önemli

Görümünüze önem vermelisiniz. Radikal bir karar almadan önce, hayatınızdaki büyük değişim duruşunuz olmalıdır. İnsanların size güvenmesini, saygınlık göstermesini istiyorsanız giyiminize ve görümünüze dikkat etmelisiniz. Bir nevi, dış görünümünüze yatırım yapmalısınız. Her insanın dolabında bulunan kıyafetler gibi özel kıyafetleriniz olmalıdır. Bir iş görüşmesine giderken giydiğiniz kıyafet ile arkadaşınızla sohbet etmek adına oturduğunuz kafeye giderken giydiğiniz kıyafet aynı olmamalıdır.

Meditasyon yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. İnsan ruhsal olarak kendisini rahatlatabilirse, zihnini de rahatlatmış olur. Konsantrasyon, odak ve mutluluk adeta bir Bermuda şeytan üçgeni gibidir. Konsantre olabilirseniz odağınız artar ve odaklandığınız iş size başarı getirir. Dolayısı ile yaşadığınız tatmin olma duygusu da mutlu olmanızı sağlar. Hayatınızdan keyif alabilmek adına meditasyon yapmak, düşüncelerinizin bir arada kalmasına, ruhunuzun ve zihninizin dinlenmesine yardımcı olur. Zaman içerisinde problemlere karşı daha etkili ve pratik çözümler keşfettiğinizi de fark etmenizi sağlar.

Okuma Kültürü ile Kararlarınızı Etkileyin

Okuma kültürü edinmek, radikal kararlarınızın etkilenmesine sebep olur. İnsanın yaratıcılığını arttıran aktivitelerden biri okumaktır. Kitap, makale, dergi, gazete ve çeşitli internet yazıları gibi ufkunuzu açacak yazılar okumanız, alacağınız radikal kararlar üzerinde düşünmenizi, daha net kararlar almanızı ve farklı bakış açıları elde ederek yaşamınızı daha kaliteli bir hale getirmek için elde edeceğiniz püf noktaları keşfetmenizi sağlar. Başarıyı elde etmek için daha fazla okumalı ve araştırmacı ruha sahip olmalısınız. Etkin liderlerin en büyük sırrı, araştırmacı ruha sahip olmalarıdır.

Elektronik cihazlardan uzak duran bir yaşantıya sahip olmalısınız. Teknolojinin bu denli gelişmiş olması bir yandan avantaj sağlarken bir yandan da vücudunuzun ve zihninizin kötü bir şekilde etkilenmesine yol açmaktadır. Etrafınızda birden fazla elektronik cihaz bulunmaktadır. Bu cihazları ilgi alanınız haline getirmek kişisel gelişiminizi ertelemek anlamına gelir. Dolayısıyla bir işe odaklanmak istiyorsanız önceliğiniz elektronik cihazlardan uzak durmak olmalıdır. Gününüzü planlarken bilgisayar oyunu oynamayı listenize dahil etmek yerine bu vakti ailenizle birlikte vakit geçirmeye yönlendirirseniz alacağınız kararların duygusal yönünü keşfedebilirsiniz.

Erken uyanmak, alacağınız kararları uygulamak için yapacağınız en büyük değişim olacaktır. Gününüzü tam anlamıyla yaşamak istiyorsanız erken uyanmaya özen göstermelisiniz. Düzenli uyku, düzenli ve sağlıklı beslenme beraberinde başarıyı getiren bir rutindir. Başarılı insanların en çok tavsiye ettiği şey düzenli uyku ve erken uyanmaktır!