Reçeteniz Moral Yüksekliği Olsun

Hayatta her şeyin başı sağlık deriz. Bu sözün doruluğuna inanırız ancak çoğu kez tam anlamını fark etmeden dile getiririz. Ne zaman ki en ufacık bir ağrı hissedelim uya da grip gibi küçük bir hastalığa yakalanalım, hayatımızdaki çoğu işin ters taklak gittiğini görelim… İşte o zaman ‘Gerçekten de her şeyin başı sağlıkmış’ deriz. Bu sefer içimizden gelen o derin inanışla!

Küçüklü büyüklü çoğu hastalığın başı moralimizin düşmesine bağlı olarak gelip bizi bulmaktadır. Her daim pozitif ve yüksek morale sahip bireyler olmaya çalıştıkça uzun süre bizi etkisi altına alacak bir hastalığa yakalanma riskimiz çok düşer.

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu günlere ulaşmak isteyenlerin ilk reçetesi moral yüksekliği olmalı. Doktorlar size kimyasal ilaçları reçetelemeden önce siz kendinize gerekli dozajlarda moral yüksekliği reçeteleyebilirsiniz. Moral yüksekliğinin yüksek dozajında herhangi bir sorun yaşamazsınız. Merak etmeyin. Ne kadar çok yükselirse moraliniz o kadar çok sağlıklı günler yarınlarınızda sizi bekliyor olacak.

Moral Yüksekliği Her Derde Deva

Moralinizin yüksek olduğu günlerde ağrılarınızı bile unutabildiğinizi hiç fark ettiniz mi? Örneğin karnınızda bir ağrı vardır ancak sizi mutlu eden bir ortama girdiğinizde o karın ağrınız ya çok azalır ya da tamamen ortadan kalkabilir. İnsan olarak mutlu, huzurlu yani moral yüksekliği yaşadığımız anlarda acılarımızı da azat etme özelliğine sahibiz. Yeri gelir en büyük sıkıntımızı bile o an için unuturuz. Beynimiz, mora yüksekliği yaşadığımız o mutlu anlarımızda acı ve üzüntüye neden olan o bölgenin işlevlerini yavaşlatma eylemine geçer. Duygu, düşünce ve his kazandıracak olan snapsların da acıya dair olan kısımlar hareketlerini yavaşlatır. İşte tam da bu sebeple diyoruz ki: ‘Moral yüksekliği her derde deva!’

Virüs ve Bakterilerin Baş Düşmanı Moral Yüksekliği

Moralinizin düşük olduğu zamanlarda, beyniniz sorunları çekmeye ve vücudunuz da hastalıkları çekmeye müsait hale gelir. Moral yüksekliği, bağışıklık sistemi ile oldukça yakından bir ilişki içerisindedir. Moraliniz yüksek olduğunda bağışıklık sisteminiz güçlüdür ve tüm ve bakteri ve virüsler ile savaşabilecek gücü kendinde bulur. Moralinizin düşük olduğu anlarda ise, kendini güçsüz hisseden metabolizmanız virüs ve bakteriler ile olan savaşta pes etme eğilimine geçer.

Bu konuya en iyi örneği verebilmek için HPV virüsünü ele alalım. Uzman doktorlar bu hastalık için ‘kalıcı ve vücuttan atılamaz’ şeklinde cümleler kurmaktaydı. Zaman ilerledikçe araştırmalar sürdü ve HPV virüsünün, moral yüksek olduğu anlarda geri çekildi ancak en ufak bir depresyon halinde tekrar çok hızlı bir şekilde çıkmakta olduğu öğrenildi.  Uzman doktorlar bile artık bir virüs ve bakteri için öneride bulunurken size ‘moralini yüksek tut, bağışıklık sistemini güçlendir’ şeklinde konuşmaktadır.

Sonuç olarak; virüs ve bakteriler ile olan savaşınızda metabolizmanıza destek olmak ve onun savaşabilmesi için ihtiyacı olan gücü ona sağlamak istiyorsanız reçeteniz moral yüksekliği olsun.