Reddedilmeniz Hayatınız İçin Planlanmış Bir Süreç Olabilir mi?

Hayatımızda istediğimiz şeyler yolunda gitmediği zaman kendimizi mutsuz ve cesareti kırılmış hissedebiliriz. Bu duygu yoğunluğunu yaşamak son derece normal. Ancak dozunda bırakmadığımız zamanlarda, içten içe kendimizi yemeye devam ediyoruz. Hatta bir adım daha ileri giderek kendimizi yetersizlikle suçluyoruz. Daha önce yapmış olduğumuz çalışmalar, aldığımız ödüller, yüksek notlarımız, iltifatlarımız ve daha nicesi umurumuzda olmuyor.

Reddedilmek insan hayatında travmaya sebep olabilir. Üstelik çoğu zaman neden reddedildiğimizi anlamadığımız için kendimizi kocaman bir boşlukta hissedebiliriz. Bazen hoşlandığımız insana karşı bir adım attığımızda reddediliriz, bazen arkadaşlık ilişkilerimizi ilerletmek istediğimiz zaman reddediliriz, bazense iş hayatında kendimize yeni kapılar açmak isterken reddediliriz. Aslında bu liste böyle uzar gider..

Reddedilmek Hayatın Sonu Değil, Yeni Bir Başlangıç

Reddedilme durumu sizin bütününüzle alakalı bir durum değildir. Yaşadığınız bu durumu, tüm yaşamınıza mal etmenize gerek yok. Siz anlık bir süreçten çok daha fazlasısınız. Anlık düşüncelerinizden, geçmişte yaşadığınız olaylardan çok daha fazlası olduğunuzu bilmelisiniz. Reddedilme korkusu diye bir şey duydunuz mu? Bu başlı başına bir fobi aslında. Pek çok kişi reddedilme korkusuyla, hayallerine adım atmaktan çekiniyorlar. Reddedilmenin dünyanın sonu olduğunu düşünüyorlar. Ama hayatınızda yeni bir başlangıç yapmanız için yaratıcının planı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Belki reddedilmeniz ve bir kez olsun yere düşmeniz gerekiyordur ki tekrar güçlenip ayağa daha sağlam kalkabilin. Reddedildiğiniz zaman karalar bağlayıp, umutsuzluk denizinde çırpınmak yerine bundan dersler çıkarabilirsiniz. Sizin için hazırlanmış ve biraz çabayla ulaşabileceğiniz daha büyük ve heyecanlı planlar için bir adım olabileceğini unutmayın.

Hayatta her zaman reddedilmekten daha önemli şeyler var. Hayattaki amaçlarınız var. Belki bir iş görüşmesine tüm hayatınızı bağlamış ve bunun üzerine planlar yapmış olabilirsiniz. Ancak reddedildiniz diye hayallerinizden vazgeçerseniz işin başında kaybetmiş olursunuz. İlk aşamada nedenlerini anlamakta ve kendinize inanmakta güçlük çekebilirsiniz. Ancak bir soluklanıp neden bunları yaşadığınızı düşündüğünüz zaman, kapanan kapının yerine çok daha iyisinin açılacağını göreceksiniz.

Reddedilmek Hayatın Bir Parçası

Hepimiz reddedilmenin dayanılmaz ağırlığı ile zaman zaman yüzleştik. Bu küçük hayal kırıklıklarına sebep olabileceği gibi büyük ve aşılması zor hayal kırıklıklarına da neden olabilir. Bu kötü ruh halinden çıkabilmek yine sizin elinizde. Başkalarını sevebildiğiniz ve arzulayabildiğiniz kadar kendinizi de sevebileceğinizi unutmayın. Kendinize yatırım yapın. Ama önce kendinizi tüm eksi ve artı yönlerinizi değerlendirerek kabul edin. Hayatınızda suçluluk duyduğunuz olaylarla yüzleşin. Ardından kendinizi affedin ve iyi özelliklerinize odaklanın.

Etrafınızda sürekli negatif insanların olduğunu düşünsenize! Ne kadar negatif bir insan olurdunuz. Negatif insanlardan öğrenecek pek faydalı bir şey bulabileceğinizi de sanmıyoruz. O halde pozitif insanlara odaklanın. Pozitif insanlarla daha fazla zaman geçirin. Daha mutlu olmak için neler yaptıklarına bakın. Onlardan ders alın ve ardından kendinize inanarak bu insanlardan gördüklerinizi hayatınızda uygulamaya başlayın. Değişimi çok kısa bir sürede göreceksiniz.