Richard Branson’a Göre İyi Bir Girişimci Nasıl Olur?

İçindeki çocuğu hiçbir zaman öldürmeyen Richard Branson, hayata karşı daima tutku ve heyecan dolu olmayı aynı zamanda tüm tutkular ve heyecanlar içerisinde de eğlenmeyi hiçbir zaman bırakmamayı önermektedir. Çünkü o, eğlenceli yaşam tarzı içerisinde yaşamış ve daima maceraya açılmayı tercih etmiştir.

Ona göre başarılı bir girişimci olmanın ilk sırrı içindeki çocuğu unutmamaktır. İş hayatı ve yaşam döngüsü belli bir oranda stres ve endişe yaratmaktadır. Yetişkin olmanın verdiği sorumluluk, stres ve yaşam mücadelesi, kuşkusuz her insanın yaşayabileceği durumlardan biridir ki bu durum insan üzerinde çoğu zaman olumsuz etkilere sahiptir.

Güzel bir kitap okumak, dans etmek ya da ufak eğlencelere katılarak yaşamınızı değiştirebileceğinizi öneriyor Branson ve çocuklardan öğrenilecek pek çok şeyin olduğunu ifade ediyor. Gün içerisinde kendinize ayıracağınız 5 dakikalık bir zaman dilimi ayırmanız ve bu zaman dilimi içerisinde de kendinizi rahatlatacak aktiviteler yapmanızı öneriyor. Branson hayatın küçük şeylerden zevk alarak geçeceğini ve girişimcilerin en çok ihtiyaç duyduğu şeyin para değil mutluluk olduğunu söylemektedir.

Önceliğiniz Mutluluk Olsun

Richard Branson’ın kızı Holly, tıp eğitimine ara vererek babasının yanında staja başladığı zamanlarda, hayatının her alanında yaşadığı mutluluğun kat ve katını bu döneminde geçirdiğini ve çocuksu tutkularının işinin her alanında başarılı olmasını sağladığını ifade etmektedir. Holly, babasının yaşam mottosu olarak, “İş, hayatları daha iyi hale getirmeli.” şeklinde belirlediğini de söylemektedir.

Virgin Şirketler Grubu içerisinde de bu mottosunu yayan Branson, 2004 yılında Virgin Unite’i kurmuştu ve burada LGBT hakları, iklim değişikliği ve idam hakkındaki projeleri yürütmüştü. Bu projeleri yürütmesinin sebebi, mutluluğu sadece kendi açısından değil herkes tarafından hissedilecek bir kavram olmasını istemeseydi. Mutluluk her şeyin önünde olmalıydı.

Hayat içerisinde herkesin öncelikleri vardır fakat bir başkasına faydalı olunmak, katkı sunulmak isteniyorsa birey önce kendini mutlu etmelidir. Başarılı bir girişimci olmanın altın sırrı da finansal alanda güçlü olmak değil, birden çok mutluluk kaynağına sahip olmaktır.

Mutluluk Yoksa Başarı da Yok

Mutluluk kaynakları insana aynı zamanda belli bir oranda enerji de sağlamaktadır ki insanın her ne kadar ayakta durmasını sağlayan şey sağ ve sol bacakları da olsa enerji için mutluluğa da ihtiyacı vardır. Bu da yaş ilerlese bile insanın içindeki gençliğini koruması ile elde edilebilecek bir durumdur. İçimizdeki gençliği koruduğumuz zaman daima enerjik hissedeceğimizi söyleyen Branson, doyumsuz bir merak sahibi olunmasının da sırrının bu olduğunu ifade etmektedir. Çevremizdeki başarılı girişimcilere baktığımızda doyumsuz bir merak içerisinde olduklarını görebiliriz. Elon Musk, Bill Gates ya da Steve Jobs bu isimlerden yalnızca birkaçı olacaktır…

Sosyal medya hesaplarını ölmeden önce oldukça aktif bir şekilde kullanan Branson, internetteki bir bloğunda şöyle demektedir:

“Eğer yaptığın şeyden zevk almıyorsan, yapmayı bırak. Bu kadar basit.”

Ona göre mutluluk, zevk ve başarı tamamen doğru orantılıydı. İşinizden zevk almıyor ya da mutlu olmuyorsanız o iş ile uğraşmanızın da bir anlamı yoktur. Çünkü mutlu olmadığınız bir işte başarılı olma şansınız neredeyse imkansızdır.