Richard Branson’dan En İyi Hayatı Yaşamak İçin 8 İpucu!

Kendi hayatını sıfırdan bu hale getiren Richard Branson, Virgin’in kurucusu olarak günümüzde tanınıyor. Kendi yaşamıyla ve başarılarıyla edindiği bilgilerden yola çıkarak, insanlara “en iyi hayatı yaşamak” adına 8 tane öneri sunuyor.

66 yıllık hayatında insanlara yardımcı olabilmek adına birçok farklı planı hayata geçiren Branson, uygulandığı takdirde bu 8 öneri sayesinde hayattaki mutluluğun yakalanabileceğini ifade ediyor. Başarının tek bir sırrı olmadığını da belirten Branson, bunun yemek tarifi gibi olduğunu ve birçok kaynaktan elde edildiğini dile getiriyor.

Branson’a göre başarılı bir hayata sahip olmak için cesur olmak gerekiyor. Hayallerinin peşinden gidebilmek için cesaret sahibi olmalısınız. Harika şeyler elde etmek için korkularınızı yenmelisiniz. Cesur olmak, risk almak aptal olmak değildir.

Her zaman için kendiniz gibi olmalısınız. İnançlarınızı feda etmek, hayatta başarıya ulaşmanızı engeller. Asla kendinizden ödün vermemeli ve kendinizden vazgeçmemelisiniz. Hedeflerinize odaklanmalı, temel değerlerinize sadık kalmalı ve istediğiniz şey için yol kat etmelisiniz.

Saygılı olmak, iş dünyası için oldukça önemlidir. Başarının temelinde saygı ve itibar yatar. Bu nedenle daima başkalarına karşı saygılı ve nazik olmalısınız. Ne kadar çok saygın biri olmak istiyorsanız, saygınızı da o denli korumalısınız.

Hayatın daha eğlenceli olması için Branson “Say Yes!” diyor yani “Evet de!”… Nereye gittiğiniz ya da ulaşmak istediğiniz hedefe nasıl varacağınız hakkında bir fikriniz olmayabilir. Fakat karşınıza çıkan her fırsatı değerlendirmelisiniz. Kafanızda birçok konuda soru işareti olabilir. Bu soruların cevabını hedefinize yaklaşırken öğrenebilirsiniz. Evet demek bu nedenle önemlidir. Sizleri şaşırtıcı ve ilginç maceralara sürükler. Başka yerde karşılaşmayacağınız insanları, yerleri ve fikirleri keşfedebilirsiniz.

Sınır Tanımamak Gerekiyor

Richard Branson şirketinin hikayesinin büyük düşünmüş olması ile ortaya çıktığını söylüyor ve bu nedenle insanların büyük düşünerek, büyük hayaller kurarak hayatında başarılı olabileceğini ifade ediyor. İmkansızı başarmak için sınır tanımamak gerekiyor. Söylenen şeylerle sınırlandırmak, hayallere ulaşmayı engelliyor. Büyük düşünerek ödüllendirilebileceğini söyleyen Branson, bu konuda “Bana güven!” diyor.

Üzerinde çalıştığını proje ya da fırsat sizi heyecanlandırmıyor olabilir. Bu durumda yaratıcılık kabiliyetinizi de zayıflatmış olursunuz. Branson’ın bu konuda da bir önerisi bulunuyor. Eğer mutlu olunmak istiyorsa eğlenilmesi gerekiyor. Yaptığınız işte tutku sahibi olmalısınız. Yapacağınız işi daha da keyif alacağınız bir hale getirmelisiniz. Bu sayede çalışmaktan keyif aldığınız başarı dolu bir hayat elde edebilirsiniz.

Her zaman için “Give back” kültürüne sahip olmalısınız. Yani geri vermelisiniz. Hayat sizi ödüllendirdiği zaman, kazandıklarınızı bir tek kendiniz için başka insanlar için de harcamalısınız. Bunun için dünyaya, doğaya, insanlara ya da hayvanlara fayda sağlayacak projeler oluşturabilirsiniz. Elinizdeki etkiyi kullandığınız müddetçe tepki alabilirsiniz.

Ve Richard Branson’a göre en önemli kural insanın kendine iyi bakmasından geçiyor. Eğer hayatı iyi yaşamak istiyorsanız, kendinize de iyi bakmalısınız. İyi bakmak, sağlık ve mutluluğun anahtarı ona göre… Mutluluk da başarının anahtarı! Başarı istiyorsanız kendinize iyi bakmalı ve mutlu olmalısınız. Eğer mutlu olamıyorsanız, başarısız olacaksınız demektir…