Sadece Sağ Tarafa Yattığınızda Vücudunuzda Neler Oluyor?

Uyku hayatımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Hepimiz uykuyu iyi almanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Yeterli uyumak çok önemli ancak birçoğumuz yanlış pozisyonda uyuduğumuz için aslında uyku kalitesinden ödün vermek zorunda hissediyoruz. Yanlış pozisyonda bazı sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilirsiniz.

Sağlıklı bir vücut için mutlaka 8 saat uyumalıyız. Ancak hangi pozisyonda uyumanız gerektiğini biliyor musunuz? Sağlık problemine neden olabilecek olan uyku pozisyonları, hayat kalitenizi de olumsuz etkileyebilir. Peki en çok sağ tarafa dönük uyuduğumuzu düşünürsek, ilerleyen dönemlerde ne gibi sağlık problemleri yaşayabiliriz gelin birlikte inceleyelim!

  • Mide Yanması Yaşanabilir

Sürekli olarak sağ tarafa yatmak, reflü hastalığına neden olabilir. Özellikle reflüsü olan kişiler için durum daha zor hale gelebilir. Reflü dediğimiz zaman, midede bulunan asidin yemek borusuna yükselmesi ve ardından asidin yemek borusunu tahriş etmesine neden olmaktadır. Reflü, kişilerin sosyal yaşantısını da olumsuz etkiliyor. Günlük yaşamda ağız kokusuna ve göğüste ağrıya neden olabilir. Reflüsü olan kişilerin, hastalıklarını tetiklememeleri için sol tarafa yatmaları önerilir. Sola yatış pozisyonu içerisinde, midede bulunan besinlerin mideden çıkışı engelleneceği için, yemek borusunun tahriş olması engellenebilir.

  • Omurga Sağlığı ve Sırt Ağrıları Yaşanabilir

Sürekli yaşadığınız bel ağrılarının nedenlerini hiç düşündünüz mü? Belki de bu sorun kronik hale geldi. Yanlış uyku pozisyonları, kronik bel ağrılarının bir numaralı sebebi. Bazen uzun saatler uyuduğumuz halde, uyandığımız an kendimizi yorgun ve mutsuz hissediyoruz. Omurganızın şeklini dahi uzun vadede bozabilirsiniz. Başka bir pozisyonda uyumak sizin için kolay değilse, uyku pozisyonunuzu geliştirebilirsiniz. Yastıklarla omurganızı desteklediğiniz takdirde daha kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz.

  • Boyun Sağlığınız Bozulabilir

Boyun fıtığı günümüzde en çok yaşanan sağlık problemlerinden birisi. Fıtık haline gelmiş diskler bir süre sonra ciddi ağrılara neden olabilir. Sağ tarafa yatmak ve bunu sürekli hale getirmek, başınız ve omurganızın hizalı olmasını engelleyeceğinden dolayı, boynunuza da bulunan disklere zarar verebilir. Bunun yerine boynunuzu korumak için sırtüstü yatabilirsiniz. Sırtüstü yatış pozisyonu uzmanlar tarafından da doğal pozisyon olarak ifade edilir.

  • Erken Yüz Kırışıklıklarına Neden Olabilir!

Yatış pozisyonu içerisinde, yüzün bir tarafının yastıkta olması son derece doğaldır. Ancak tek bir tarafa yatmak, yüzünüz için yapacağınız en kötü şey olabilir. Yüzünüze tek taraflı olarak, sürekli bir basınç uyguladığınızı düşünün. Bir süre sonra sağ yanağınızın elastikiyetini kaybetmesi ve basınçla şekillenmesi sonrasında sarkması olası sonuçlar arasında yer alıyor. Yüzünüzün erken yaşlanmasını istemezsiniz değil mi? O halde kendinizi sırt üstü yatmaya alıştırarak süreci olduğunca geciktirmek tamamen sizin elinizde.

  • Uyurken Göğüslerinizin Sarkmasına Zemin Hazırlayabilirsiniz

Kadınlar için yatış pozisyonları çok daha önemli. Sağlıklı göğüslere sahip olmak ve bunu koruyabilmek tüm kadınların ortak isteği. Bunun içinse sırt üstü yatabilmek çok önemli. Sürekli sağa doğru yattığınızı düşünün. Aynı zamanda göğüslerinize orantısız olarak basınç uyguladığınızı göreceksiniz. Bu durumun alışkanlık haline getirilmesi, basınçla birlikte göğüslerinizde ağrıya sebep olacaktır. Uyandığınızda göğüs ağrıları yaşamak ister misiniz? Zaman içerisinde sarkık ve ağrı yapan göğüslere sahip olmak istemiyorsanız bir an önce uyku pozisyonunuzu değiştirin ve bunu alışkanlık haline getirin.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.