Sağlıklı İlişki İçin Bağımlılık Yok Bağlılık Var

İkili ilişkilerimiz, aile ilişkilerimiz ve toplumsal ilişkilerimiz arasında bağlantı kurarken bazen yanlış adımlar atabiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de kimi zaman gerçek sevginin, karşımızdaki kişiye bağımlı olma durumunun olduğunu sanmamızdır. Oysa ki bağımlı sevgi sıkıcıdır, bunaltıcıdır ve aslında hiç olmamıştır. Tutunduğumuz şey sevgimiz değil sadece ve sadece bağımlılığımızdır.

Bağımlı bir ilişki sürdürerek hem kendimize hem de karşımızdaki kişi veya kişilere acı vermekten vazgeçmeliyiz. Aksi halde bağlılığın en güzel meyvesi olan saf sevgiden mahrum bir hayat sürmeye devam edeceğiz.

Bağımlılık ile değil de bağlılık ile kurmuş olduğumuz sağlıklı ilişki içerisinde sevgiden beklediğimiz tüm güzel duygular vardır. Bu duygular o kadar özeldir ki hayatın en güzel anlarını bize yaşatır.

Bağlılık Başka Bağımlılık Bambaşka

Sigara tiryakilerini ele alalım. Sigaraya bağlı olan bir gurup insana ‘sigarayı seviyor musun?’ diye sorduğumuzda alacağımız cevap muhtemelen %90 oranında ‘hayır’ olacaktır. Sigarayı sevmeyen bir kişi sigaraya bağımlı olabiliyor. Demek ki bağımlı olmak sevgi demek değil. İkisi arasındaki farkı anladığımızda sevgilerimiz sağlam bir zemin üzerine inşa edilecek ve sonrasında gerçek sevgiyi yaşamanın huzur, özgürlük, özgüven gibi olumlu duygularını bizzat içimizde dolu dolu olarak hissedebileceğiz. Bunu yaşamaya hepimizin hakkı var.

Bağımlı Sevgi Hastalıktır

Bir insana sadece bağımlılık ile tutulur ve bu şekilde sevmeye devam ederseniz, bu sevginin sonunda varacağınız nokta hastalıklı bir sevgi olacaktır. Sizin içinizi çürütmek ile başlayacak olan bu hastalık, zaman içerisinde karşınızdaki kişiye de yansıyacaktır. Ancak unutulmaması gereken temel nokta şudur ki bağımlı sevginin en çok zararı, bu bağımlılığı yaşayana yansır. Karşısındaki insan bağımlı sevgi ile bağlılık derecesindeki sevgiyi ayırt edebiliyorsa zaten çoktan yolları ayırır. Bağımlı sevgisindeki bağımlılık kavramını yitiren birey ise elinde kalan bir hiç ile anlamsız mutsuzluğunu yaşamaya başlar. En acısı da aslında olmayan ve hiç var olmamış bir şey için heba olmaktır.

Bağlılığın Esas Olduğu Sevgi Gerçektir

Bağlı olmak demek; karşındaki insana yürekten, kalpten ve aklen bağlı olmak anlamlarını taşır. Bir insanı seversiniz çünkü aranızdaki bağlar çok sağlamdır ve bu sağlam bağlar ile yine sağlam bir bağlılık kurabilirsiniz. Sağlam bağlardan kurulmuş olan bir sevgi ise asıl ve saf olan bir sevgidir. Gerçek sevgiyi yaşayan iki kişi de aynı zevki, mutluluğu alır ve sonucunda hayatları her ikisinin de daha anlamlı bir hal alır. Bağımlılığın esas olduğu sevgiyi yaşama duygusuna doğum olmaz. Bağımlılıklar ve mecburiyetler gibi kavramlardan arınmış olan bu sevgide sadece mutluluk vardır. Her iki taraf da özgürdür. Birbirlerinden kopamıyorlarsa da bu kopamama durumu bağımlılıktan değil bağlılıktan yani aradaki bağların sağlamlığından gelmektedir.

Sevginiz Bağımlılık mı? Bağlılık mı?

Sizler de çevrenizdeki insanlar ile olan ilişkilerinizi göz önünde tutarak sevginizin bağlılık mı yoksa bağımlılık mı olduğunu anlayabilirsiniz. Sadece sevgiliniz ile olan ilişkilerinizde değil! Arkadaşlarınız ve aile bireyleriniz ile kurduğunuz ilişkilerde de bu konuya dikkat etmelisiniz. Şimdi tekrar düşünün kimler ile olan sevginiz bağlılık? Kimler olan aranızda oluşturduğunuz sevgi bağımlılık?

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.