Şamanizm Felsefesinden 15 Değerli Öğüt

Şamanizm felsefesinin temeli, ruhlara ve doğa varlıklarına inanmaktan geçer. Geçmiş yüzyıllarda ilkel kavimlerde görülen, ruhlar ve insanlar arasında bir bağ olduğuna inanılan felsefelerden biridir. Şamanizm, şamanlar tarafından yayılır ve şamanların insanlar ile ruhlar arasında bir aracı olduğu söylenmektedir. Bu kişiler hastaları iyileştirecek güçlere sahiptir. İnsanları etkileyen kötü enerjiden korumak, onların üzerindeki kötü enerjiyi almak, hastalıklara çözüm yolu bulmak ya da gelecekten çeşitli haberler vermek, şamanların görevleri arasında yer almaktadır.

Türk – Moğol kültüründe de Şamanlık felsefesinin yer aldığı görülebilmektedir. Şamanlık, insanla doğanın bir arada uyumlu bir şekilde olmasını istemektedir. Bu noktada da insanların yaşamlarını nasıl sürdürmeleri gerektiğine dair bazı öğütler vermişlerdir. İşte o öğütlerden bazıları:

Şamanizm Duyguları Önemser

 1. Ruhunuzda bir sıkıntı, bir tükenmişlik hissediyorsanız şarkı söyleyin. Kalbiniz hangi şarkıyı söylemek istiyorsa. Bazen o da konuşabilmek ister.
 2. Kalbinizde herhangi bir baskı olmadan rahat nefes alabilmek için ağlamayı öğrenin.
 3. Sevebilmek dünya üzerindeki en değerli yetenektir. Sevebilmeyi öğrenin, sevin, çok sevin, düşmanlarınızı bile.
 4. Eğer bir şey yapmaya karar verdiysen kendinden şüphe etme. Korku, seni kendinden ve doğru yoldan saptırmaya çalışacak. Çünkü bu kötülüğün ana silahıdır. Eğer ilk defada başaramadıysan ümidini kaybetme. Her küçük zafer, seni daha büyüğüne yaklaştırır.
 5. Size saygı gösterilmesini istiyorsanız başkalarına saygı gösterin. İyilik için iyilik, kötülük içinse bu kötülüğü yok saymak yapılacak en doğru şeydir. Sizi kötü yapmaya çalışan biri onu yok saydığınız için kendini gerçekte daha kötü hissedecektir.
 6. Mükemmel bir din ya da inanç yoktur. Kötü bir din de yoktur. Tanrı bir tanedir. İstediğinize dua edebilirsiniz ancak şu emirleri unutmayın; dürüst yaşa, atalarına saygı göster ve sev.
 7. Hayat sana yüzünü göstermiş olabilir. Sakin ve ölçülü yaşayın. Kıskanç olmak iyi bir şey değildir ve hiç gereği de yoktur. Kıskanç olmaya ihtiyaç yoktur.

Her Şey Senin Elinde Felsefesine Hakimdir

 1. Yaşam sana dersler verir. Bu dersleri öğrenmek ve hayata geçirmek senin elinde. Unutma ruhun öğreniyor ve seçim yapıyor. Bu çok önemli bir seçim; iyi ve kötü arasında yapacağın bir seçim. Onun için hatalarından ders çıkarmalısın.
 2. Bir arkadaşının huyundan mı nefret ediyorsun? Sana kötü bir haberim var. Sadece yansımanı görüyorsun. Aynı huy sende de var ama açıkta değil, belki zamanında bastırmış ve derinlere itmişsindir. Sevdiğin ve nefret ettiğin her şey ruhunun bir yansımasıdır.
 3. Yolda yürürken bulduğun bir kuş tüyünü eve getir, bir vazoya koyabilir, asabilir ya da rafta bulundurabilirsin. Bu cennetten sana gelmiş güçlü bir tılsımdır. Bu tarz ruhlardan size verilen işaretleri fark etmelisiniz.
 4. Hayatın anlamını sorduğun zaman her kişi sana farklı bir cevap verecektir. Hayatın anlamı senin gördüğün ve kalbinde inandığın şeydir. O senin doğum amacındır. Kendi cevaplarını bulmalısın. Bunun için kendi içsel yolculuğuna başlamalı ve ruhsal enerji döngünü tamamlamalısın.
 5. Genelde geçmişimizi ‘altın çağ’ ya da ‘altın günler’ olarak adlandırırız. Bu bir hatadır. Hayatımızda yaşanan her an tam olarak altın çağdır.
 6. Eğer dünyayı değiştirmeyi amaçlıyorsan önce kendini değiştir. Aşkın ve keyfin enerjilerini öğren. Bunlar bir insanın kilit anlarıdır. Gülümsemek, kahkaha ve keyif almanın çok büyük güçleri vardır. Bunu bir defa öğrendikten sonra kendinize sevginin kapısını açacaksınız.
 7. Asla pişmanlık duyma. Ne olursa olsun bu ruhların isteğiyle olur ve bu her zaman en iyisidir.
 8. Kaderini sorgulama, verilene şükret ve razı ol. Çünkü hayat bir öğrenme yeridir. Ruhsal gücümüz burada deneyimlemesi gereken dersleri öğreniyor.
Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.