Sarılmanın Bilimsel Faydalarını Biliyor musunuz?

Dokunmak hem hayvanlar hem de insanlar için hayatta kalmak için bir gereklilik olarak ifade ediliyor. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapılırken aslında dokunmaya son derece meyilli bir toplum olduğumuz da biliniyor. Sarılmak aslında samimiyetin ve iyi niyetin de bir göstergesi ancak başkalarının kişisel alanlarına müdahale etmenin sakıncalı olabileceğini de unutmayın. Samimi bir kucaklama insanlar arasında meydana gelen gerginliğin azalmasına neden oluyor. Bilimsel açıdan kanıtlanmış olan sarılmanın faydaları, insanların bir araya gelmesini sağlıyor.

Sarılmanın Faydaları

Sarılmak, yaşama doğru gerçekleştirilen sağlıklı bir dokunuş olarak ifade ediliyor. Sağlıklı bir yaşam için fiziksel bir bağlantının son derece önemli olduğu üzerine çeşitli araştırma sonuçları da mevcut. Peki sarılmanın fiziksel anlamda faydalarını biliyor musunuz? Biraz bu konu üzerinde konuşalım isterseniz.

Dokunmak sinir uçlarıyla birlikte harekete geçerek beyin gelişiminin artmasını sağlar. Doğru şekilde dokunulduğu takdirde vücutta meydana gelen ağrıların azaldığı da görülmektedir. Pozitif dokunma ile birlikte kişiler arasındaki bağlanma ve güven duygusunun pekiştiği görülmektedir. Dokunmanın iyi hissettirdiğini hepimiz biliyoruz. Dopamin, oksitosin ve endorfin hormonlarının dokunmak ve sarılmakla birlikte artışa geçtiğini unutmayın. Pozitif dokunma denildiği zaman aklınıza sadece cinsellik gelmesin. Yakınlık ile ilgili olan bu durum kişilerin kimyasal maddelere daha az ihtiyaç duymalarını sağlamaktadır.

Sarılmalar Öfkeyi Aşabilir

Bazen öfkemiz pek çok sorunu beraberinde getirebilir. Ancak kötü duyguları ve negatiflikleri sarılma ile aşabileceğinizi düşünün. Size karşı öfkeli olan insanlara karşı sarıldığınızı düşünün. İçten bir sarılmaya kim hayır diyebilir ki? Öfkeli olduğunuzu düşünün. Karşınızdaki insanın size içten bir sarılma ile karşılık verdiğini hayal edin. Ne hissederdiniz? Sıkışan kollarının arasında sevgisini hissederdiniz öyle değil mi? Tek bir dokunuşla içinizde biriken öfke ve nefretin bir anda çözüldüğünü hissedeceksiniz.

Hayatınıza Sarılmayı Nasıl Dahil Edeceksiniz?

Bazı uzmanlar kişilerin hayatta kalmaları için günde en az 4 kez sarılmaya ihtiyaçları olduğunu ve böylece pozitif bir yaşam sürebileceklerini ifade ediyorlar. Günde on iki kez gerçekleştirilen kucaklama ise son derece etkili bir yaşamın kapılarını aralıyor. Biraz düşünmenizi istiyorum. Bugün kaç kişiye sarıldınız? Peki ya dün? Bir önceki gün? Artık dokunmayı ve sarılmayı hayatımızdan neredeyse çıkardığımızın farkında mısınız? Bu son derece üzücü. Sevdiklerimize sadece üzüldüklerinde teselli vermek amacıyla sarılıyoruz. Herkesi kucaklamak mümkün olmayabilir ancak sarılmak için bahaneleri beklemeye gerek yok. Bazen sarılmak üzerine bazı çalışmalar düzenleniyor. Bu bile aslında bize garip geliyor. Nedensiz yapılan sarılmaların anlamsız olduğunu düşünmüyoruz. Sarılmak ve dokunmak insanları beklenmedik bir şekilde ortak paydada buluşturabilir. Sarılmanın gücünü hafife almayın. Etrafınızda sevdiğiniz insanlara gün içerisinde nedensiz ve içten bir sarılma gerçekleştirdiğinizde aslında bunun bulaşıcı bir sevgi seline dönüştüğünü göreceksiniz. Gününüz daha pozitif ve neşeli geçecek. Sarılmanın iyileştirici gücüne kendinizi bıraktığınız zaman her şey çok daha kolay olacak. Yaralarınızı ve başkalarının yaralarını sarılarak sarabilirsiniz.