Saygı İlişkide Neden Önemli?

Arkadaşlık, evlilik, sevgililik ya da akrabalık ilişkileri dahil olmak üzere tüm ilişkilerde saygı önemlidir. Çünkü birine karşı saygınızı göstermek, onu olduğu gibi kabul ettiğinizi gösteren hareketlerden biridir. Birine karşı saygıyla yaklaştığınızda, o kişiyi beğendiğinizi de göstermiş olursunuz. Kendi beklentileriniz doğrultusunda o kişiyi değiştirmeye çalışmadığınızı anlatırsınız ve bu ikili ilişkilerde en doğru davranış biçimidir.

Temelde bir ilişkide güven, sadakat, sevgi ve saygı olmadığında, “doğru ilişki” kuramayız. Bunun nedeni, o ilişki içerisinde kendimizi güvende, huzurlu ve mutlu hissetmememizden kaynaklanır. Zaman içerisinde böyle bir ilişkide bulunmak da bizlere zarar verir. Belki arkadaşlarımıza belki eşlerimize belki de ailemize karşı hissetmiş olduğumuz bağlılık ve alışkanlık nedeniyle saygımızın dışına çıkabiliriz. Bu durumlarda önce kendimize sonra da karşımızdaki insana saygısızlık etmiş oluruz.

Saygı Göstermek Olgunluk Belirtisidir

Herkesin hayatına karışmanız ya da müdahale etmeniz doğru değildir. Her insanın hayatında size göre iyi ya da kötü şeyler olabilir. O insanın neden böyle bir hayat tercih ettiğini sorgulamanız doğru değildir. Aynı şekilde hayatına müdahale etmeniz de doğru değildir. Bu durum yeterince saygı duymadığınızın kanıtıdır. Bir insana hayatı, karakteri, seçimleri ya da seçemedikleri için saygılı davranmıyorsanız, hayatınız boyunca sorun yaşamaya da mahkum kalırsınız. Çünkü herkes için yaşamın kuralları, başarının anahtarı, özgürlük, aşk, sadakat, güven ve benzeri duygular, durumlar, yaşam stilleri farklıdır. Göreceli kavramlar üzerinden birini eleştirmek hiçbir zaman doğru değildir.

Sosyal etkileşim içerisinde bulunmak herkesin ihtiyacıdır. Bu etkileşim doğrultusunda iletişim kurarken paylaşım yapmak ve bu paylaşım esnasında da sevgi ve güven duymak için saygılı olmak gerekir. Saygının olmadığı yerde sevgiden bahsedilemez. Çünkü sevginin oluşması için saygılı olmak başta gelir. Sağlıklı bir ilişkinin sırrı da budur.

Psikolojik Şiddete Maruz Kalmayın

Eğer hayatınızda sizi eleştiren, sizi değiştirmeye çalışan, hareketlerine ve hissettiklerinize karşı olumsuz yargılarda bulunan ve sizi bir proje gibi görüp yeniden inşa etmeye çalışan biri varsa, mutlaka bu kişiden uzaklaşın. Çünkü bu kişi size saygı duymuyor demektir. Aynı zamanda bu durum bir psikolojik şiddettir. Fiziksel şiddetin izleri geçebilir. Lakin psikolojik şiddet söz konusu olduğunda, yaralarınızı tedavi etmek daha zor bir hale gelebilir.

Kendimizi aşağılanmış, küçümsenmiş, yaralanmış veya yıkılmış hissetmememiz için yaşamımızı önce kendimize göre yaşamamız gerekir. Buna saygılı olunmuyor ise sınırları ihlal eden kişilere karşı savaş açmalısınız. Fakat bu savaş, sessiz ve sakin olmalıdır. Sessiz ve sakin bir şekilde hayatınızdaki o insanları kendinizden uzak tutmalısınız. Unutmamalısınız ki hayatınızda karşınızdaki insan kim olursa olsun saygılı olmak zorundasınız. İkili ilişkiler bu temel üzerine kuruludur ve bu kuralı bozarsanız, sosyal yaşamınızda mutlu olmanız da imkansızdır. Bir insanın hayatına ortak olmanız, onun hayatını kendi istekleriniz ve arzularınız doğrultusunda değiştirebileceğiniz anlamına hiçbir zaman gelmez. Bu nedenle, ilişkilerinizi yönetirken dikkatli olmanız gereken en önemli nokta budur.