Saygı ve Sevgi İnsan Bencilliği Döngüsünden Kurtulmalı

Saygı ve sevgi insan doğasının vazgeçemediği duygulardandır. İçerisinde bir anlaşılmazlık olduğunu düşünüyorum. Sevgi, birine karşı duyduğumuz bağlılıkken, saygının da içinde sevgi olduğunu ve bir bağlılık duygusu olduğunu atlıyoruz.

Sadece bana karmaşık geldiğini de düşünmüyorum. Ya saygı yanlış kelime ya da sevgisiz hiçbir şey olmuyor. Ama söylenene göre, kimseyi sevmek zorunda değiliz ve saygı duymak zorundayız. Sevgi de saygı da kişiden kişiye değişiklik göstermez mi?

Bize ilk olarak ailemizden geçen duygulara sonradan yaşadıklarımız ile şekil eriyor, bir kalıba uyduruyoruz. Yoldan insanlar çevirseniz ve sevgi nedir diye sorsanız binlerce cevap alırsınız. Ben bencilliktir diyorum. Saygı nedir diye sorduğunuz insanlar da birbirinden farlı bir sürü cümle sıralayabilirler. Ben yine bencilliktir diyorum. Çünkü insanoğlu bencildir. Kendi değerleri vardır ve her şey onun etrafında döner.

Saygı Sevgi ve İnsan

Size saygısızlık yapan birini düşünün. Bazı insanlar tanımadığı insanlara saygı duymayabiliyorlar. Siz tanıdığınız birini düşünün. Bir sohbet esnasında telefonu ile ilgilenen ama sizden izin almadan bunu yapan kişi, saygısız mıdır? Hepimizin başına gelmiştir. Sizi sevmediğini ve size saygı göstermediğini düşünebilirsiniz. İyi de ne yaptığını bilemezsiniz ki. Mesela sizin canınız sıkkın diye size bir şey almaya çalışıyor olabilir. Sadece kendi ile ilgili bir şeyle de uğraşıyor olabilir. Ama biz bunu saygısızlık olarak algılamayı tercih ederiz. Çünkü sevdiğimiz insanın önceliğini kendimiz de isteriz.

Tanımadığımız kişiler ise bizim telefona bakmamızla, müzik dinlememizle ilgilenmezler. Otobüste sıraya girmeyenler vardır mesela araya kaynarlar. Sizin önünüze geçen ve biraz önce de sigara içerken dumanı size gelen. Üst üste iki saygısızlık. Gidip konuşmadan hatta konuşsak bile doğruluğuna inanamayacağımız bir problemler zincirinden kurtulmaya çalışıyor olabilir. Evine gidiyordur mesela ama evde büyük bir tartışma vardır, canı sıkkındır. Sigara içerek stresini azaltmaya çalışıyordur ve acele ediyordur. Tabii ki sigara içmesi yetmeyecek, otobüse son binse bile otobüs herkes bindikten sonra hareket edecektir ama o an yaptıklarını algılamak için bir fırsatı olmaz.

Saygı Sevgi ve İnsan Hakkında Düşüncelerimizin Değişmesi Gerekiyor

Belki ben çok düşünüyorum belki de yaşadıklarım düşünmemi sağlıyor. Şundan eminim ki bu dünya kimseye kalmayacak ve iyi olmak bizim elimizde. Sevgiyi karşılıksız, saygısızlıkları anlayış ile karşılarsak hayat bizim için daha kolay olur. Her yaşadığımız olay karşısında “Bir derdi vardır”, “İsteyerek yapmamıştır.” demenin zor olduğunu ve bize yük olduğunu biliyorum. Ama biz insanlar herkesin önüne kendimizi koyduğumuz sürece bu düzen değişmeyecek. Sevgi ve saygının insan hayatında önemi her zaman tehlike de olacak. Biraz daha tolere edebilir olsak keşke. Birbirimizi daha çok anlayabilsek. İçimizdeki sevginin sonsuzluğu hepimize yetecek kadar, saygı ise toplumda daha çok öğrenilmesi gereken bir şey gibi duruyor.

Ama unutmamak gerek, o kişi sizin sigaraya bakış açınızı bilemez ve asıl saygısızlığı siz onu uyardıktan sonra, duygularınızı paylaştıktan sonra devam ediyorsa yapmıştır demek. Rahatsız olduğunuz şeyleri, karşınızdakinin sizin gibi olmadığını bilerek uyarın. Çünkü karşınızdaki kişi onu uyarmanızı saygısızlık olarak algılayabilir. Bu garip döngüyü de sadece insan bencilliği sürdürür.

Bencil olmadan yaşanan bir hayat dileğiyle.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.