Seçim Sizin; Devlet Okulu Mu Özel Okul Mu?

Tüm ebeveynler çocuklarının en iyi eğitimi almalarını ve gelecekte en doğru kariyer seçimini gerçekleştirmelerini ister. Çocukların eğitimini her şeyin üzerinde tutan aileler için okul seçimi işin en zor kısmı. Günümüzde özel okula kayıt yaptırmak ciddi bir maddi yük demek. Maddi durumu iyi olan aileler hiç düşünmeden daha iyi eğitim vaadi ile özel okulları seçerken maddi durumunu zorlayarak çocuklarını okutmak zorunda kalan aileler için seçimler son derece zor.

Okul seçimi yaparken okulun imkanları, ücreti, öğretmenleri, verdikleri eğitimler, çocukların yararlanabilecekleri sosyal imkanlar, okulun konumu ve çocukların nasıl yönlendirildiğine dikkat etmek gerekiyor. Sanıldığının aksine özel okul kalitesinde iyi hizmet veren devlet okulları da bulunuyor. Ancak özel okullardaki sosyal imkanların daha iyi olması hem öğrencilerin hem de velilerin kafalarını karıştırıyor. Bu noktada seçim yapmanızı kolaylaştıracak, dikkat etmeniz gereken noktaları sizinle paylaşacağız.

Öğretmenleri Karşılaştırın

Çocuklara eğitim verecek öğretmenler araştırma kriterlerinin en başında yer almalı. Yapılan değerlendirmelerde açık ara en önde devlet okulu öğretmenlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Özel okullarda birçok öğrenci ve veli müşteri olarak görüldüğü için öğretmenlerde robot gibi velilerin isteklerine göre yönlendirilebiliyor. Ancak devlet okullarında müfredata hakim, KPSS sınavını kazanıp devlet tarafından atanmış, herhangi bir ücret kaygısı olmayan öğretmenlerin verdiği eğitim daha kaliteli olarak değerlendirilebilir.

Okulların İmkanlarını Karşılaştırın

Özel okullar öğrencinin her sosyal aktiviteden maksimum derecede faydalanmasını amaçlamakla birlikte devlet okullarına göre açık ara öndedir. Devlet okullarında imkanlar dahilinde 25 30 kişi olan sınıflar özel okullarda 10 kişiye kadar düşüyor.

Devlet bütçesi ile sınırlandırılan sosyal imkanlardan devlet okulunda her öğrenci beklenildiği kadar fayda sağlayamazken özel okullarda alınan ücretler ve bağışlarla pek çok araç ve gerece ulaşmak, kurulan sosyal kulüplere katılmak son derece kolaydır.

Devlet okullarının kantininde satılan ve öğrenciye sunulan yiyeceklerin bir sınırı varken özel okulların yemekhanesinde her öğün çocukların gelişimine uygun hazırlanan, organik olmasına kadar düşünülen yemekler çıkabilir.

Yabancı Dil Olanaklarını Düşünün

Günümüzde hem sosyal hayatta hem de iş hayatında yabancı dil bilmek bir lüksten daha çok ihtiyaç haline geldi. Temelde çocuk yaştayken alınan yabancı dil eğitimlerinin çok daha hızlı yerleştiği ve çok daha kolay öğrenildiği uzmanlar tarafından kanıtlanmış.

Devlet okullarında İngilizce eğitimi veriliyor ancak haftalık belirli saatlerde kısıtlandığı için tam bir etki sağlayamıyor. Özel okullarda İngilizcenin yanına eklenen ikinci ve hatta üçüncü bir dil yabancı dil gelişimini destekliyor. Özel ders alma, etütlere katılma imkanları ile öğrenme daha fazla pekiştirilebiliyor.

Okul Eve Yakın Olsun

Küçük yaşta başlayan eğitim bazen çocuklar için işkenceye dönüşebiliyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan çocuklar okula gitmek için genelde servis kullanıyor. Ancak eve uzak mesafede seçilen okullar saatlerce servislerde ve toplu taşımalarda yolculuk yapan öğrencileri okuldan soğutmak için bir neden. Bu yüzden özel okula gitmesi için eve ters bir istikamette bir okula gönderirseniz çocuğu okuldan küçük yaşta soğutabilirsiniz. Okul seçimlerinde ev ve okul arasındaki mesafeyi gözden çıkarmayın.