Sevgi Gerçek, Aşk İmkansızlıktır

Sevgi ve aşk kavramları günümüzde birbiri ile çok fazla karıştırılmakta. Her aşık olduğumuzu sevdiğimizi zannediyoruz. Ancak bu doğru değildir. Aşkın içinde sevgi yoktur. Sadece aşkın sevgiye dönüşebilmesi ya da dönüşememesi durumu vardır. Aşk karambollüktür ve aslında ne olduğunu bilinmediğimiz tam olarak tanımlayamadığımız bir duygudur. Yaşadığımız muallak hisler heyecan ve mutluluk verici olsa da karşımızdaki aşık olduğumuz kişiyi henüz aslında sevmiyoruzdur. Eğer seviyorsak da bu aşk değil adı tutku olabilir.

Bir ilişkide karşımızdaki kişiyi sevip sevmediğimizi anlayabilmek için öncellikle ayaklarımızı yerden geçen aşkın dizginlenmesi gerekir. Çok aşık olduğunuz bir kişiyi sevmiyor olmanız durumu size mantıksız gelmiş olabilir. Çünkü aşıksanız aşkınıza en güzel şeyleri yakıştırırsınız.’ Sevgi nasıl olmaz işte hem aşlığım hem de seviyorum diyebilirsiniz’. Ancak bu iki kavramı biraz daha yakından incelediğimizde gerçekten birbirlerinden ne kadar da farklı olduklarını anlayabiliriz.

Ulaşmakta Zorluk Varsa Aşk da Vardır

Sanatçılara duyulan aşktan yola çıkalım. ‘Bu kadına hastayım’ ya da ‘Bu adama aşığım’ sözlerini çok kez duymuşuzdur. Bu sözleri söyleyen kişinin, o sanatçıya ya da herhangi bir ünlüye ulaşma konusunda neredeyse imkansıza yakın bir ihtimali vardır. Evet bu tam anlamıyla aştır.

Bir kişiyi görürsünüz etkilenirsiniz. Ama tam olarak hangi yönünden etkilendiğinizi henüz bilmezsiniz. Onda size çekici gelen bir ya da birden fazla şey vardır. Ancak siz bunların ne olduğunu daha keşfedememişsinizdir. İçinizdeki kıpırtı ile yola çıkacağınız bu merakınızı giderme süreci tam anlamıyla aşktır.

Sizden sosyal statü bakımında üst seviyede olan biri örneğin patronunuz sizin aşkınız olabilir. Ona ulaşmak zordur. Bu zorluk sizi aşk duygusu yaşamaya itebilir. Oldu ki patronunuz da size ilgi duydu ve size aynı duyguları beslediğini açıkladı. Sizdeki bu merak ve erişememe duygusu bitince sizce aşkın ömrü ne kadar olacak? Bir ömür boyu süreceğine ihtimal veriyor musunuz?

Yakaladığınız ve Anlam Bulduğunuz Güzel Duygular Sevgidir

Bir kuşu seversiniz, doğayı seversiniz ya da arkadaşınızı seversiniz. Çünkü size bu güzel duyguyu yani sevmeyi yaşatanın ne olduğunu bilirsiniz. Size iyi gelen bir şey vardır, siz bunun farkındasınız ve bu sebepten dolayı seviyorsunuzdur. Anne, baba ve akraba ilişkilerinde de keza aynı durum geçerli.

Peki aşık olduğunuz bir kişi sevemez misiniz? Seversiniz elbet! Ancak aşkın sarhoşluğu bittikten sonra. Ve onu neden değerli bulup size ne kattığını anladıktan sonra…

Sevgi Saygıyı Getirir Ama Aşk Sadece Ulaşma Hırsını Getirir

Sevdiğiniz kişilere derin bir saygı duyarsınız. Çünkü size kattığı değerler vardır ve siz en başta bu değerlere saygı gösterdiğiniz için karşınızdaki insana saygı gösterirsiniz. İnsanoğlu olarak hepimizin içerisinde istesek de istetemesek de menfaat duygusu vardır. Eğer öyle olmasaydı sadece sizi seviyor diye hiç sevmediğiniz biri ile evlenerek onu mutlu etmek adına karar alabilirdiniz. Bunu sadece siz değil hiç kimse yapmaz. Çünkü biliriz ki can olmadan canan da olmaz.

Aşık olduğumuz kişi için işe durum daha farklıdır. Ona güzel duygular besliyoruzdur ve onda bulduğumuz güzellikler vardır. Ancak henüz bu güzelliklerin ne olduğunu ve bize ne anlam ifade ettiğimizi tam anlamıyla çözememişizdir. Muallak olan şeyler bizi meraka iter. Çözülmemiş olan bu şeyleri çözebilmek için sürekli bir çaba halindeyizdir.