Sevginin Dili Var mıdır? 3 Farklı Sevgi Dili ile Tanışın!

Sevildiğini hissetmek, sevgi görmek herkesin ihtiyacıdır. Bir insan başkası tarafından sevgi gördüğünde kendisini birey gibi hisseder. Eğer karşınızdaki insanın mutlu olmasını istiyorsanız, onu sevdiğinizi belli etmeniz gerekir. Çünkü sevgi, tüm yaraların iyileşmesini sağlayan ve insanı mutlu eden en etkili ilaçtır.

Karşılıklı ilişkilerde sevgi, saygı, güven ve sadakat olduğunda iletişim daha seviyeli bir hale gelmektedir. İnsanlar hissettikleri, istedikleri ve hayalini kurdukları ilişkiler üzerine iletişim kurmak isterler. Her insanın hayalinde bir sevgi dili vardır ve iletişiminde de bunu kullanır.

Günümüzde sevgiyi göstermek söz konusu olduğunda 5 farklı sevgi dili bulunmaktadır. Evlilik Terapisti Dr. Gary Chapman, “Sevginin 5 Dili” adlı kitabında bu dilleri araştırmış ve şu şekilde sıralamıştır:

 1. Onaylayıcı Sözler
 2. Kaliteli Zaman
 3. Hediye Almak
 4. Hizmet Eylemleri
 5. Fiziksel Temas

Chapman bu 5 maddeyi sevginin dilleri olarak söylemektedir. Her insanın bu dillerden birini göstermekte daha baskın olduğunu da belirten Terapist, dikkat edilmesi gereken noktanın bu maddelerden yalnız birini, birkaçını ya da hepsini kullanabilecek düzeyde olmaktır. Yani her insan sevgiyi farklı bir dille göstermektedir. İnsanlar arasında en sık kullanılan sevgi dilleri ise 1, 2 ve 3. maddede yer almaktadır. Gelin bu sevgi dillerini birlikte öğrenelim!

1.      Sevgi Dili: Onaylayıcı Sözler

Onaylayıcı sözler, karşınızdaki insanın size yönelik yaptığı tutum ve davranışları ne kadar onayladığınızı gösteren bir sevgi dilidir. Yani arkadaşınıza, sevgilinize, eşinize ya da akrabalarınıza karşı onaylayıcı sözler kullanmanız, sevginizi gösterme biçiminizdir. Örneğin aşağıdaki cümlelerin hepsi birer sevgi ifadesidir:

 • Sevgilimin bana iltifat etmesini ve cesaret verici sözler söylemesini severim
 • Arkadaşımın beni sevdiğini söylemesinden hoşlanırım
 • Başkalarının yanında ailemin beni takdir ettiğini duymak hoşuma gidiyor
 • Eşim bana güzel olduğumu söylediğinde çok mutlu olurum

2.      Sevgi Dili: Kaliteli zaman

İkili ilişkilerde kaliteli zaman geçirmek fazlasıyla önemlidir. Eğer beraber vakit geçirmekten hoşlanmıyorsanız ortada bir sevgi yoktur. Sevginizi göstermenin en iyi yollarından biri, beraber vakti geçirecek aktivitelerde bulunmanızdır. Bu aktiviteleri şekillendirmek de tamamen size kalacaktır. Örneğin aşağıdaki cümleler sevdiğiniz insanla kaliteli zaman geçirdiğinizi gösterir:

 • Ailemle birlikte olmak, bana kendimi iyi hissettirir
 • Eşimle beraberken telefondan uzak olmasını isterim
 • Arkadaşımın, benimle sohbet etmek için vakit ayırmasını isterim
 • Babamın duygularımı, düşüncelerimi sormasını isterim
 • Sevgilimin tüm ilgisinin üzerimde olması hoşuma gider

3.      Sevgi Dili: Hediye Almak

Bazı insanlar sevgisini karşısındaki insana hediyeler alarak gösterir. Onlar için hediye almak bir sevgi dili oluşturmaktadır. Kendisini değerli hissetmesi için pek çok hediye alabilirler. Aynı zamanda alınan hediye karşısında insanların kendilerini özel hissetmesini isterler. Alınan her hediyenin bir anlamı vardır ve bu anlam onlar için önemlidir. Aşağıdaki cümleleri kuruyorsanız bu sevgi dilini seviyorsunuz demektir:

 • Annemin bana aldığı anlamlı ve düşünceli bir hediye kendimi özel hissettirir
 • Eşimin bana küçük ve sevgi dolu notlar yazması beni mutlu eder
 • Arkadaşım beni hediyelerle şaşırttığında beni çok sevdiğini hissederim
 • Kardeşimin bana verdiği hediyeler benim için çok değerli ve anlamlıdır
 • Sevgilimin bana en sevdiğim çiçeği alması çok hoşuma gider