Seyahat Tutkunuzun Nedeni Genleriniz Olabilir mi?

Bazı insanlar seyahat etmek, yeni yerler görmek ve yeni tatlar tatmak konusunda kendini alıkoyamazlar. Frenleri olmaksızın hep yeni seyahatlere dahil olmak isterler. Buldukları en küçük fırsatlarda yeni seyahat planları kurarlar ve eyleme geçirebilmek için tüm gücü ile çalışırlar.

Sizler de seyahat tutkunu olan biri misiniz? O zaman sizin de bu tutkunuzun kaynağı genleriniz altındaki minik sırda saklı olabilir. Minik olan bu sır koskoca bir hayat tarzını etkisi altına alabilecek kadar büyük bir güce sahip. İşte o sır: DRD4-7R, Wanderlust Geni

Seyahat Aşkı ve DRD4-7R, Wanderlust Geni

Son yıllarda üzerine yapılan çalışmalardan biri tam da bu konuyu ele alıyor. İnsanların yeni yerler keşfettikçe, seyahatler gerçekleştikçe mutlu olmalarının temelinde olan ana neden bulundu. Seyahat sırasında yenilikler ile karşılaştığınız her an beyninizin dopamin salgısını tetikleyen bir gen varlığının olduğu keşfedildi. İşte o genin ismi: DRD4-7R, Wanderlust geni! Bu gen, mutluluk geni olarak dopamin salgısını harekete geçirebilme edebilme yeteneğine sahip. Elbette ki mutluluk hormonunuz olan dopamin salgısını sadece bu gen aktif etmiyor. Dopamininizin salgılanmasını sağlayan reseptörlerden sadece biri.

Yeni şeyler keşfederek, yeni heyecanlar deneyimleyerek ve merak ettikleriniz şeyi öğrenerek bu mutluluk salgısını sağlayan DRD4-7R, Wanderlust geninizi harekete geçirebiliyorsunuz. Böylece sonucunda mutluluğu hissediyorsunuz. Seyahat denildiğinde aklınızın dönmesinin sebebi bu gen olabilir.

DRD4-7R, Wanderlust Geni Kaşiflerin Geni

Bu gene sahip olanların içerisinde bir kaşif bilinci her zaman yaşıyor. Çünkü bu gene sahip olan kişilerin, yeni şeylere meraklı ve öğrenmeye hevesli olmalarının yanı sıra risk almaya yatkınlıklarının da daha fazla olduğu biliniyor. Risk almaya daha cesur olmaları merak ettikleri şeyleri daha hızlı kavrayabilme yeteneklerini de onlara sunuyor. Sonuç olarak; akıllanmaz, uslanmaz ve gezmek denildiğinde yorulmak bilmez bir özelliğe sahipseniz sizde de kaşiflerin sahip olduğu DRD4-7R, Wanderlust geni var demektir. Cesurluğunuz da bu genin size sunduğu hediyelerden biri!

Seyahat Geni Göçebe Yaşayan Toplumlardan Geliyor

1999 yılında DRD4-7R geni üzerine yapılan çalışmaların sonucunda, temelinin ilk insanlara kadar dayandığı keşfedilmiş. O kadar eski ki, insanlığın göçebe şekilde yaşadığı tarihlere kadar gidiyor.

DRD4-7R, Wanderlust geninin, göçebe olarak yaşadığı topraklar olan Afrika ve çevresindeki insanlarda daha yaygın olduğu keşfedilmiş. Onlara yeni yerler keşfetme ve yeni deneyimler kazanma fırsatını veren bu gen ile topluluklar yerleşik hayata uyum sağlayabilmiş. Ancak kimilerimiz hala daha bu geni, içinde yaşıyor. Doğal olarak sürekli seyahat etme, farklı şeyleri görerek öğrenme iç güdüsünden kendini alıkoyamıyor. Sizler de ‘Neden yerimde durmayan biriyim, bende ne var böyle?’ diye kendinize soruyorsanız: sizde de DRD4-7R, Wanderlust geni var demektir.

Bu gen sebebi ile yoğun hissettiğin bazı şeyleri şu şekilde özetlemek mümkün. Yerinizde duramazsınız, sürekli yeni şeyler keşfetmeye meyillisinizdir, yeni şeyler öğrenmek size her zaman keyif verir. Tüm bunların eyleme dökülmesi ile de mutluluk hormonunuz zirve yaparak size inanılmaz bir mutluluk ile geri döner. Tüm bunları yaşamanızın temel sebebi belki de atalarınızdan size miras kalan Wanderlust genine sahipsinizdir.