Sıfırdan Zengin Olan Jim Rohn’dan Genç Girişimcilere 20 Tavsiye

Hayatına market zincirinde stok memuru olarak başlayan Jim Rohn, zaman içerisinde kariyerinde yükselme yaşamış ve günümüzde dünyanın en başarılı insanlarından biri olmuştur. İş hayatının felsefesiyle ilgilenen Jim Rohn, verdiği kariyer tavsiyeleriyle birçok kişinin hayatını değiştirmiştir. Kendisi günümüzde sıkça duyduğumuz zayıflama içeceği markası olan Herbalife’ın kurucusu olan Mark R. Hughes ile en başarılı motivasyon konuşmacısı olarak bilinen Tony Robbins’in akıl hocasıdır.

40 seneye yakındır gençlere kariyer tavsiyeleri veren ve genç girişimcilerin kariyer planlarında doğru yolu bulmasını sağlayan Rohn’un bir de kişisel gelişim organizasyonu bulunmaktadır. “Adventures in Achievement” olarak adlandırılan bu organizasyonda gençlere ücretsiz olarak kariyer dersleri ve eğitimleri de verilmektedir.

“Geliriniz doğrudan felsefenizle ilişkilidir, ekonomi ile değil.” diyen Rohn, gençlerin ekonomik sıkıntıları dert etmek yerine bakış açılarını değiştirmesini öneriyor.

“Bulunduğunuz yerden memnun değilseniz, yerinizi değiştirin. Ağaç değilsiniz.” Kimse mutsuz olduğu yerde yaşamak zorunda değildir. Kimi zaman şehir değişikliği ya da yeni bir ev, sizi motive edecek en güzel değişimdir.

“İnsan, birlikte en çok zaman geçirdiği beş kişinin ortalamasıdır.” yanınızda kimlerin olduğuna dikkat edin. Hatta bu konuda Mevlana’nın bir sözünü de hatırlayabilirsiniz, “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.”

“Herhangi bir sorunu çözmek istiyorsanız şu üç soruyu kendinize sorun: Ne yapabilirim? Ne okuyabilirim? Kime sorabilirim?” sorun çözmek aslında basittir. Önemli olan bu sorunla nasıl mücadele edileceğidir.

“Bir şeyi yapmak isterseniz, bir yolunu bulursunuz. İstemezseniz de bir bahane bulursunuz.” bu hayatta imkansız diye bir şey yoktur. Bir şeyi gerçekten yapmak istiyorsanız ve gönlünüzde, kafanızda yapmak istediğiniz şey varsa, size hiçbir şey engel olamaz.

“Bir fikri yeterince uzun süre paylaşırsanız, en sonunda doğru insanlara rast gelecektir.” insanlarla iletişimde bulunmak çok önemlidir. Network ağınızı ne kadar genişletirseniz, karşınıza aklınızdaki iş planı için o kadar çok yeni fırsatın çıkacağını görebilirsiniz.

“Önemli olan başınıza ne geldiği değil, bu gelenle ne yaptığınızdır.” kötü şeyler herkesin başına gelebilir. Önemli olan bu kötülükleri nasıl fırsata dönüştürebileceğinizdir.

“Okuldaki eğitim, hayatınızı idame ettirmenizi sağlar. Kendinizi eğitmeniz ise, size bir servet kazandırır.” eğitim almak elbette önemlidir. Fakat kariyer hayatınızda kişisel gelişimin önemi pek bir başkadır.

“Başarısızlık basitçe, her gün tekrarlanan birkaç tercih hatası ile oluşur.” hata yapmak, en büyük başarıların anahtarıdır. İnsanlar hata yaparak öğrenir. Hata yaptığınız zaman, işin doğrusunu asla unutmazsınız.

“Ya hayallerinizi değiştirmeli ya da yeteneklerinizi artırmalısınız. Mutluluk, gelecekte elde edilmek için ertelenmesi gereken bir şey değildir, mevcut zamanda tasarlanan bir şeydir.” mutlu olmak için hayallere ve geleceğe ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

“Hayatınız şans eseri daha iyi hale gelmez, değişimin eseri olarak daha iyi hale gelir.” kendi şansınızı daima kendiniz yaratın. Başkalarının size şans vermesini beklemeyin.