Sinirliyken Yapmamamız Gereken 5 Şey

Sinirli olduğumuzda hepimizin sinirini çıkarttığı bazı şeyler var. Sinirimizi atma yöntemlerimiz arasında bize en çok zarar verenlerin üzerinde duracağız. Bunların ne olduğunu bilip bu alışkanlıklarımızı başka alışkanlıklar ile değiştirmek hepimizin için en karlısı olacaktır.

Her şeye çabuk tepki verip sinirlenmemek, sakinliğimizi korumak ve iç huzurumuzu küçük şeylerden bozmamak bizim elimizde. Öfke kontrolü ve diğer kişisel gelişim yazılarımızı buradan takip edebilirsiniz. Sinirlerinizi kontrol altında tutmayı başaran bir insan dahi olsanız günün birinde sinirinizin tavan yapması gayet normal. Oldu ki cinleriniz tepenize çıktı ve çok öfkelisiniz o zaman sinirliyken yapmamamız gereken bu 5 şeyden uzak durabilirsiniz. Sinirinizi üzerinizden atmanız sağlayacak diğer alışkanlıklarımızı a yine diğer kişisel gelişim yazılarımızdan okuyarak, hayatınıza sihirli dokunuşlar katabilirsiniz.

Kendinizi Yemek Yemeye Vermeyin

Gün geçtikçe artan obezite sorununa çanak tutmayın. Sinirli olduğunuz anlarda dolap başından, abur cuburlardan ve diğer tüm yemeklerden uzak durun. Yemek yemek belki sizi sakinleştiriyor olabilir ama sinirliyken normalin üzerinde tükettiğiniz yiyecekler vücudunuzu hiç de sakinleştirmeyecektir. Bu sebeple sinirliyken yemek yeme alışkanlığınızın yerine başka bir alışkanlık koyabilirsiniz.

Duygularınızı Sosyal Medyada Paylaşmayın

Sinirlendiğimiz anlarda bu yoğun duygumuzu içimizden atıp kurtulmak için baş vurduğumuz yöntemlerden biri de yazmaktır. Sadece sizin görebileceğiniz bir şekilde önünüze aldığınız kağıt kaleme duygularınızı yansıtıyorsanız ne ala. Ama eğer bu yazıları sosyal medyada paylaşacak kadar deli bir cesaretiniz varsa bu cesaretinizi dizginlemeniz gerekiyor. Aksi halde ‘öfke ile kalkan zarar ile oturur’ ya da ‘kendi düşen ağlamaz’ atasözlerini hatırlamak zorunda kalabilirsiniz.

Sinirinizi İlgisiz Kişilerden Çıkarmamaya Özen Gösterin

Sinirli olduğumuzda yakıcılık ve yıkıcılık duygumuz da kabarmaya başlar. İçimizdeki öfkeyi dışa vurarak çevremizdeki her şeyi yakıp yıkmak isteyebiliyoruz. Sakin olun! Pire için yorgan yakmayın!

Sakin kalıp düşündüğünüzde asla kırmak ya da incitmek istemeyeceğiniz kişilerin kalbini kırmamaya özen gösterin. Ardından yaşayacağınız pişmanlık duygusu ile bir savaş daha vermemenizi öneririz.

Sinirli Olduğunuz Anlarda Karar Vermeyin

Sinirliyken sinirlendiğiniz konuda haklı ya da haksız olun, asla o konuda karar vermeyin. Hatta sadece o konuda da değil! Sinirli anlarınızda hiçbir karar vermemek en sağlıklısı olacaktır. Çünkü sinirliyken biz, biz olmanın ötesine geçebiliyoruz. Karar vermek için kendinize gelmeyi ve sizin siz olduğunuz halinize dönmenizi bekleyin.

Sinirliyken Direksiyon Başına Geçmeyin

Sinirliyken atlayıp arabaya oradan uzaklaşmak… Bu fikri aklınızdan bile geçirmeyin! Gaz pedalını her zamankinden yoğun kullanabilir hatta o sinirle gaz ile fren pedalını bile karıştırabilirsiniz.

Öfke ve sinir duygumuz bizdeki otokontrolü elimizden almaktadır. Kontrolsüz bir şekilde kullanmakta olduğunuz araba ise sizde ve sevdiklerinizde dönüşü olmayan üzüntülerin yaşamasına sebep olabilir. Ne kendi sağlığınızı ve yaşamanızı riske sokun ne de sizi sevip değer verenlere bu acıyı yaşatın. Sinirliyken araba ile bir yere gitmekten vazgeçip tabana kuvvet diyerek öfkenizi attığınız yüzlerce adımda çıkartabilirsiniz.