Şirketlerde Sunum Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Şirketlerde sunum yapmak bazı çalışanlar ya da yöneticiler için korku ve gerginlik yaratabilen bir durumdur. Sunumu gerçekleştirmeden önce gerekli püf noktaları bilmek, sunumda daha etkili ve başarılı olma teknikleri bilmek, sunumda dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenmek, personellerin iş yaşamında gerçekleştireceği sunumlarda daha başarılı olmasını sağlar.

Şirket Sunumları Nasıl Yapılır?

İnsanlar, özel yaşamları içerisinde sevdikleri, beğendikleri, ilgilerini çeken pek çok şeyin sunumunu yaparlar. Söz konusu şirket sunumu olduğunda da aynı şekilde davranılması gerekir. Tek fark, profesyonel bir tanıtım yapılması, mesleki dil kullanılmasıdır.

Şirket sunumlarında pek çok kişi bu etkinlik içerisinde yer alabilmektedir. Tüm şirket çalışanlarına sunum yapılması gerektiği gibi kimi zaman yalnızca yöneticiye özel bir sunum gerçekleştirmeniz de gerekebilir. Her ne şekilde olursa olsun, sunumu gerçekleştirecek olan adayda heyecan ve yoğun stres görülebilir. Kendilerini başarısız olacakmış gibi hissedebilirler. Bu durumla başa çıkmanın en iyi yolu, sunumu gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken noktaları bilmektir.

Etkili bir sunum yapmak demek, fark yaratmak demektir. Dinleyenler üzerinde farklı bir bakış açısı ve algı oluşturabiliyorsanız, sunumunuz oldukça etkili olmuş anlamına gelir. Sunumu bir iletim ya da anlatım olarak algılamak yerine, onun bir iletişim şekli olduğunu benimsemek daha doğru olacaktır. Ancak bu hassas bir iletişim şeklidir. Sunum sırasında, sunumu yapan kişi o iletişimin nasıl gelişeceğini belirlemelidir.

Sunum yapan kişi rahat olmalı, heyecan, stres gibi duygulardan kendini arındırmaya çalışmalıdır. Bu duygulardan arınmak için sunumun içeriğine çok çalışmış olunması gerekir. Tam anlamıyla konuya hakim olunmalıdır. Sunum sonrası sorulabilecek sorular araştırılmalıdır. Bu sorulara yönelik cevaplar da oluşturulmalıdır. Bir iş yerinde çalışanların ne kadar çok bilgi ve donanıma sahip oldukları o iş yerinin başarısının da göstergesidir. Dolayısıyla bir sunum ne kadar başarılı ve etkili olursa, şirkette aynı kazanıma sahip olacak anlamına gelir.

Başarılı Sunum Nasıl Yapılır?

Çalışma hayatında sunum yapacak olan kişinin üzerinde yoğun stres, baskı ve heyecan oluşabilir. Bu stresi, baskıyı ve heyecanı yenmek için bireyin motivasyonunu yüksek tutması ve çok çalışması gerekir. Sunumu gerçekleştirirken önemli olan nokta, kaç kişinin dinlediği değil, kaç kişinin üzerinde etki bırakılabildiğidir. Bıraktığınız etkiyi arttırmak için sunumu dinleyen kişileri de sunuma dahil etmeniz gerekir. Çeşitli sorular yöneltmeniz, fikirler almanız sunumunuzu daha etkili bir hale getirecektir.

Sunumların başarısız olmasının sebepleri arasında sunumu yapacak kişinin yeterince bilgiye sahip olmaması ve o sunumu yeterince önemsememesi de yer almaktadır. Başarılı bir sunum gerçekleştirmek için öncelikle ön hazırlığın tam yapılmış olması gerekir. Sunum sırasında kullanılacak olan materyallerin tam anlamıyla hazır edilmesi bunların başında gelir. Sunum yapacak kişi aşırı heyecanlıysa bu heyecanı yenmek için kendi kendine denemeler yapabilir. Sunum gerçekleşmeden önce tüm teknolojik aletler kontrol edilmelidir. Bu kontroller sunum esnasına bırakılmamalıdır. Beden dili kullanımı da sunumu yapacak kişi açısından oldukça önemlidir. Etkili bir beden dili kullanımı, konu üzerinde daha büyük bir hakimiyet kurulmasını sağlayacaktır.