Sizden Başka Kimse Sizi Üzemez

Hangi olaydan dolayı üzülüyor olursanız olun aslında kendinizi üzen yine sizsiniz. Dolaylı olarak üzüntünüzde etken olan kişiler olabilir. Ama unutmamız gereken bir şey var: her üzüntümüzün direk olan tek sebebini arıyorsak elimize bir ayna alıp karşımızda gördüğümüz kişiye bakmalıyız. Nasıl her üzüntümüzün esas nedeni kendimiz oluyoruz, gelin birlikte birkaç bakış açısı ile konuya göz atalım.

Siz İzin Vermedikçe Kimse Sizi Üzemez

Bir kişi sizi üzmüşse, birinden dolayı üzüntü yaşıyorsanız bu üzüntüye sebep yine sizsiniz. Siz izin vermemiş olsaydınız eğer o kişinin size o hissi yaşatma gibi bir imkanı asla olamazdı. İnsanların bize olan davranışlarını yönlendirmeyiz. Ancak! Bize yapılan davranışlara karşı bizim tepkilerimizi yönlendirebilir ve duyacağımız hisleri kontrol altına alabiliriz.

İnsanın Kendine Yaptığı Kötülüğü Başkası Yapamaz

Atalarımız boşuna dememiş ‘insanın kendine yaptığı kötülüğü başka hiç kimse yapamaz’ diye. Her üzüntümüzün temel sebebi olarak da yine kendimiz çıktığımıza göre; o zaman anne ve babalarımızdan duyduğumuz bu sözün doğruluğuna bir kez daha şahit oluyoruz. O zaman ne yapmamız lazım? Yaşadığımız her acıda başkalarını suçlamak yerine kendimize dönüp bakmalıyız. Çünkü sorunun kaynağı bizsek, çözüm yine bizim elimizde. Aksi halde bugün üzen kişi değil belki ama bir başkası yine bizi üzmeye devam edecektir. Biz kendimizi değiştirmedikçe…

Üzülüp Üzülmemek Sizin Kararınız

Beş farklı insanı ele alın ve beşine de aynı hatayı yapın. Bu beş kişi de size farklı tepkiler göstererek verecektir. Ve beşinin de yaşadığı duygu farklı olacaktır.

Bir olaya üzüldüğümüzde, o olayın bize ne kadar üzüntü yaşatacağı tamamen bizim seçimlerimize bağlıdır. Hatta üzüldüğümüz bir olaydaki üzüntü seviyemiz bile kendi arzumuz ve isteğimiz ile gerçekleşir. Herkes üzülmemeyi ya da üzüntü yaşasa bile bu üzüntünün mümkün olduğunca az sarsıcı olmasını ister. Öyleyse her şeye değil, gerekli şeylere üzülelim. Neye üzülüp üzülmeyeceğinizin seçi de yine sizde!

Üzüntü Değer Anlayışı ile Direk Bağlantılıdır

Her şeyden çabuk etkilenen ve çok derin üzüntüler duyan bir kişiliğe sahipseniz öncelikle değer yargılarınızı ele alarak konuya giriş yapmalısınız. Çünkü sadece değer verdiğimiz şeylerden aldığımız tepkilere göre üzüntü durumunu yaşarız. Yoldan geçen tanımadığımız bir adam bize gelip anlamsız şeyler söylediğinde değil üzülmek, kırılmak ‘bu adam deli herhalde’ der, bir de üzerine güler geçeriz. Demek ki ne kadar değer veriyorsak bize yapılan hatalar da o kadar üzücü oluyor. Kime ve neye ne kadar değer verdiğinizi kontrol ederek üzüntülerinizin de kontrolünü sağlayabilirsiniz.