Size Zarar Veren İnsanlardan Nasıl Uzak Durabilirsiniz?

Her insan farklı kişiliğe sahiptir. Bu nedenle bir insanla anlaşmak, iletişim kurmak oldukça zordur. Aramızdaki anlaşmazlıkları çözmek için iletişim alanında başarılı olmamız gerekir. Beğenmediğimiz, sevmediğimiz ya da hoşlanmadığımız özelliklerimizi değiştirmek adına çaba sarf etmek yerine bu noktalar hakkında uzlaşabileceğimiz alanları keşfetmeliyiz. Her ne kadar özverili bir iletişim kursak da karşımızdaki insan ile anlaşamıyorsak, bize zarar verdiğini görmemiz gerekir. Çünkü bazı insanların kişiliğini, alışkanlıklarını ya da özelliklerini değiştirmek mümkün değildir. O kişinin sahip olduğu karakter bize zarar veriyor ise bu duruma karşı bir önlem almamız gerekir.

Alacağımız önlem iki yola ayrılır; birincisi o insandan kaçmak, ikincisi ise o insan ile yüzleşmektir. Pek çok kişi zarar gördüğü takdirde uzaklaşmayı, kaçmayı tercih eder. Fakat bazı durumlarda kaçmak ya da uzaklaşmak mümkün olmayabilir. O kişi bir aile üyeniz, eşiniz, çok yakın arkadaşınız olabilir. Bu gibi bir durumda yüzleşmek gerekir. Size zarar veren bir insanın, zarar verdiği özelliğinden uzak durmanız için bazı yöntemleri uygulayabilirsiniz. İşte, size zarar veren birinden uzak durmanızı sağlayacak yöntemler!

“Zararlı insanlar, insanın bileklerine cüruf betonu gibi yapışıp kendileriyle yüzmeye zorlarlar.” – John Mark Green

Zarar Veren İnsana Karşı Duygusal Zekanızı Kullanın

Size zarar veren bir insana karşı kullanabileceğiniz en etkili yöntem duygusal zekanızdır. Yapılan araştırmalara göre stresin beyinde geri dönüşü olmayan negatif hasarlara yol açtığı kanıtlanmıştır. Yaşanılan stres yalnızca birkaç saat sürse bile, beynimizdeki mantık ve hafıza kapasitesinden sorumlu olan hipokampustadaki sinir hücreleri işlevselliğini kaybetmektedir. Stres seviyesi arttıkça sinir hücrelerinin birbirleri ile iletişim kurması zorlaşmaktadır. Bu durumda zamanla beyne kalıcı hasarlar verebilmektedir.

Almanya’daki Friedrich Schiller Üniversitesi’nin Biyolojik ve Klinik Psikoloji bölümünde yapılan son araştırmaya göre, zarar veren insanlara maruz kalmak, büyük bir stresin yaşanmasına neden olmaktadır. Psikolojik ya da fiziksel olarak yaşanan şiddet, ciddi hasarlara yol açabilmektedir. Bu duruma karşı yapılacak en iyi şey ise duygusal zekayı kullanmaktır.

Duygularınızı iyi bir şekilde kontrol edebilirseniz baskı ve stres altındayken sakin kalabilmeyi öğrenebilirsiniz. Zararlı bir davranış karşısında da olumsuz etkilerden nasıl çıkmanız ya da kurtulmanız gerektiğini de anlamış olursunuz.

“Zararlı insanların düşüncelerini görmezden gelin. Bu insanların yapacağı eleştirilerden kurtularak bütün davranışlarından ve sözlerinden de kurtulmuş olacaksınız. Kimseden yana beklentiye girmeyin.” – Bernardo Stamateas

Sınırlarınız Olduğunu Unutmayın

Her insanın, bir başka insan ile iletişime geçerken sınırları olması gerekir. Bir şeyden hoşlanmıyorsanız ve karşınızdaki insan sizden o şeyi talep ediyorsa, bu sınırı korumalı ve ona bu hakkı vermemelisiniz. Eğer kendinizden çok fazla ödün verirseniz, kendi karakterinize ve kişiliğinize de zarar vermiş olursunuz. Fedakarlık elbette güzeldir, lakin aşırıya kaçan her şeyin bir zararı mevcuttur.

Size zarar veren insanlardan uzaklaşmak için yapacağınız en iyi şey de sınırlarınızı korumaktadır. Sınırlarınızı korumak, kendinize saygı göstermeniz için de bir yoldur.