Skimming Tekniğiyle Bir Kitabı Bir Saatte Bitirin!

Günlük hayatın yoğun temposu içerisinde her zaman kitap okumaya zaman bulamayabiliriz. Özellikle son yıllarda kitap okuma oranı gittikçe düştü. Bu durum şikayet sebebi olarak görülse bile bu durumun alternatifleri üretilmeye başlandı. Koşuşturma içerisinde kitap okumaya uzun saatler ayırmadığımızdan şikayet ediyoruz. Ancak günümüzde pek çok durum için kısa yollar üretilmeye başlandı. Ancak okuduğumuz bir kitabı yarım saat içerisinde anlamamızı sağlayacak bir teknik var. Skimming Tekniği!

Kitap okuma alışkanlığı içerisinde ortalama bir sayfayı bir dakikada okuyoruz. Düşündüğümüz zaman 600 sayfalık bir kitabı okumak için aralıksız olarak 10 saat kitabın başından ayrılmamamız gerekiyor. Bu günümüz yaşam şartları içerisinde pek mümkün değil. Aralıksız saatlerce kitap okumak beden sağlığı açısından da iyi değil. Günümüzde odaklanma sorunu da kitap okuma sürecini baltalıyor. Pek çok kişi okuduğunu anlayamama problemi de yaşıyor. Bu durumda kitap okumayı tamamen bırakmak yerine, kitap okumak için alternatif yöntemler bulmak daha mantıklı olabilir.

Skimming Tekniği İle Okuma Süresini Azaltın

Kitap okurken bazen fazla zaman harcadığımızı hissedebiliriz. Okuduğumuz kitabın hangi metinlerinin önemli olduğunu anlayamamak kitabı anlayamamak anlamına gelebilir. Uzun saatler boyunca geleneksel anlamda kitap okumak istemezseniz, Skimming tekniği ile okuduklarınız üzerinde kısa sürede hakimiyet kurabilirsiniz.

Tekniğin asıl amacı kısa süre içerisinde etkili olan tüm bilgiyi kavrayabilmek. Genel bir metin içerisinde, kısa sürede ana fikri elde etmeye çalışmak olarak ifade edebiliriz. Ancak bu durum okumaktan kaçmak olarak algılanmasın. Sadece uzun metinler içerisindeki ana fikri kısa sürede algılamaya çalışmak olarak ifade edilebilir. Skimming tekniğinden verim alabilmek ve doğru algılayabilmek için bazı adımları doğru uygulamak gerekiyor. Peki ne yapmak gerekiyor?

  • Öncelikle başlığı okumalısınız. Başlık size konu hakkında net bir bilgi verebilir.
  • Okumaya başladığınız an ilk paragrafı okumayı asla atlamayın. Yazar her zaman ilk paragrafta ana fikir vermektedir.
  • Diğer tüm paragrafların ise ilk cümlesini okuyarak ilerleyin.
  • Kitap içerisinde bir çizelge, grafik ya da fotoğraf varsa incelemeden geçmeyin. Bir fotoğraf kitabın tüm konusunu anlatabilir.
  • Kitap içerisinde yer verilen italik olarak yazılan kelime ya da kelime öbeklerine dikkat edin.
  • Ardından kitabın son paragrafını okumayı sakın atlamayın. Kitapta anlatılan tüm konunun özeti son paragrafta bulunabilir.

Skimming Tekniğinin İşe Yarayıp Yaramadığını Test Edin

Skimming tekniği diğer bir ismiyle hızlı tarama tekniği olarak da ifade edilebilir. Bazı bilgilere hızlı ulaşmak istediğimizde kullanabiliriz. Ancak tekniği doğru kullanmadığınız takdirde bazı sorunlar yaşayabilirsiniz.

  • Doğru kullanmak için aradığınız belirli bilgileri kafanızda belirleyin.
  • Tarama yaparken aklınızda bir soru varsa, bilgileri göz ardı ederek sadece aradığınız sorunun cevabını bulmaya odaklanın.
  • Hangi bölümleri aradığınızı kafanızda belirlediğiniz takdirde içeriği daha hızlı ve kolay şekilde belirleyebilirsiniz.
  • Aradığınız bilgileri nasıl bulacağınızı kafanızda kodlayabilirsiniz. Örneğin bir tarih bulmak istiyorsanız sadece rakamların olduğu paragrafları tarayarak, aradığınız bilgiye daha kolay ulaşabilirsiniz.