Sosyal Medyanın Hayatımıza Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Neredeyse sosyal medyayı kullanmayan kalmadı. Artık 7’den 70’e her yaştan insan sosyal medyaya yöneliyor. Bazıları ideal bir zaman diliminde kullanırken bazıları bağımlılık yaşıyor. Bazıları doğru kullanabiliyor, bazıları sahteciliğe yöneliyor.
Günümüzde, “Bizim zamanımızda böyle şeyler yoktu.” diyenler bile sosyal medyanın kölesi olma yolunda ilerliyor. Aşırı kullanımda hayatımıza ve ilişkilerimize ne gibi olumsuz etkiler yaratabileceğinden bahsedeceğim.

Bağımlılık!

Her şeyin fazlası zarar, kararı karardır. Bir de doğru algılayabiliyor, faydalı olanları içerisinden seçip alabiliyor olmak lazım.

Sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılıklar sizin hem sağlığınıza hem de cebinize zarar verirken, “Sosyal medyanın bağlılığından ne zarar gelir ki?” diyebilirsiniz. Ancak sosyal medya bağlılığı yaşayanlar, verimli geçirebilecekleri vakitlerini de verimsiz geçirebileceklerini de oraya harcarlar. Aslında bir faydası olmayan binlerce gönderiye takılıp kalırlar.

Bu bağımlılığın 7’den 70’e uzanıyor olması da, durumu daha karmaşık bir hale sokuyor. Çünkü henüz küçük yaşlardaki çocuklar, doğruyu ve yanlışı ya da faydayı ve zararı ayırt edemiyor. Sevdikleri ile geçirebilecekleri vakitlerini acil olmayan ve sadece vakit hırsızlığına neden olan sosyal medyayı kullanmayı tercih ediyorlar.

Sahtelik!

Sosyal medyada mutlu, huzurlu, eğlenceli şeyler gördüğünüz zaman içten içe imrendiğiniz zamanlar oluyor mu? Yüzü, vücudu, evi güzel olan insanları gördüğünüz zaman, eğer bunların sizde de olmasını istiyorsanız, sahte bir mükemmellik algısına kapılıyorsunuz demektir.

Hayatınızdaki kişinin o kadın ya da erkek gibi olmasını istemek, kendinizi o evde hayal etmek, onları kıskanmak ya da yargılamak sizce de garip değil mi?

Zihinsel Sağlık Sorunları!

Yapılan bir takım araştırmalar sonucunda ulaşılan bilgi: Sosyal medya çok fazla ve dikkatsiz kullanıldığı takdirde, depresyon ve anksiyete gibi sağlık sorunlarına neden oluyor.

Çünkü neden, diğer insanların sözde mutlu hayatlarına imreniyoruz, özeniyoruz, arzuluyoruz. Bu durum ise ardından zihinsel sağlık sorunlarına neden oluyor. Bir noktadan sonra ise sosyal medya ve gerçek birbirine giriyor.

Sadakatsizlik!

Eskiden bir kağıt parçası ve bir küçük çocuk ile ulaşırlarmış ya insanlar sevdiklerine. Şimdi ise bir smile yetiyor. Bir yandan teknoloji harikası olsa da diğer yandan berbat durumlara sebebiyet verebiliyor.

Günümüzde doğru kullanım yapamayan sosyal medya kullanıcıları, eşlerini aldatabiliyor ve durum boşanmaya kadar uzanabiliyor. Sosyal medya aracılığı ile eşini aldatan çok sayıda insan bulunuyor.

Kendini depresif, mutsuz ve yalnız hisseden kişiler sadakatsizliğin durumu kurtaracağını sanıyor. Tabii ki pek çok ilişki için geçerli değil. İlişkide var olan güçlü güven, sevgi ve saygı, zaten sadakatsizliğin önünü kesebilecek güce sahip.

Sosyal medyayı tamamen hayatınızdan da çıkarabilirsiniz, daha verimli, bilinçli ve ölçülü de kullanabilirsiniz. Bunun kararı tamamen size kalmış durumda. Ancak sevdiklerinizin mutluluğunu ve diğer insanların sahte mutluluklarını bir teraziye koymayı unutmayın. Ağır gelecek tarafı zaten bildiğinize eminim. Yine de koyun ki, daima aklınızda kalabilsin.