Stresi Lehinize Çevirmeniz Mümkün

Hayatının stresten uzak çok sakin geçtiğini söyleyecek biri var mı? Hepimizin hayatında gelecek kaygısı, çeşitli baskılar ve stres yer alıyor. Bu hislerle yaşamak zorunda kaldığımız anlarda durumu avantaja çevirecek bazı adımlar atmak tamamen sizin elinizde. Üzerinizde bulunan stresi ve baskıyı akıllıca yapacağınız birkaç hamle sonrasında tamamen üretkenliğe çevirmenizin mümkün olduğunu biliyor musunuz?

Strese Sırtınızı Dönmek Yerine Kucak Açın

Günümüz şartlarını düşündüğümüz zaman stresi tamamen hayatımızdan çıkarmanın pek mümkün olmadığını görüyoruz. Peki ne yapacağız? Başka düşüncelere odaklanmayı deneyeceğiz. Bu hayatta başımıza gelen ya da karşımıza çıkan her olayı sorunsuz bir şekilde yönetmek maalesef mümkün değil. İş yerinde yaşanan her soruna siz koşturamazsınız. Her olayın olumlu şekilde sonuçlanacağınızı düşünemezsiniz. Sadece stres yaşadığınız olaylara odaklandığınızda işlerin rayından çıktığını göreceksiniz ancak bunun yerine daha pozitif olaylara odaklanmak stres faktörünün üzerinizde yarattığı baskıyı düşürecektir.

Kavramların Esiri Olmayın

Hayatımızda en sık kullandığımız kelimeler arasında baskı ve stres yer alıyor. Genellikle bu iki kavramı birbiri yerine kullanmayı tercih ederiz ancak ikisinin birbirlerinden çok farklı kavramlar olduğunu unutmayın. Baskı bir stres değildir. Bir olay üzerinde aşırı şekilde düşünmek stres algımızı ortaya koyar. Çok fazla düşündüğümüzde bazı algılarımızın olması gerektiği gibi çalışmadığını da fark ederiz. Stres altında olan ve bu süreci doğru yönetemeyen kişilerin daha fazla hastalandığı görülmektedir. Ancak stresi doğru yönetebilmek için farklı fikirler bulmak ve baskı durumunu en az seviyeye indirmek için kendinize bazı fırsatlar yaratabilirsiniz.

Olaylara Farklı Yönlerden Bakın

Geçmişte karşılaştığınız sorunları bir düşünün. O zamanlar kafaya taktığınız ve çok üzüldüğünüz belki de kendinizi yıprattığınız tüm olayların şimdilerde hayatınızda bir değerinin olmadığını göreceksiniz. Şimdiki problemlerinize gelelim. Bu sorunlar ilerde yine aynı şekilde hatırlanmayacak ve siz kendinizi yıprattığınızla kalacaksınız. Sorunları görmezden gelmenizden bahsetmiyoruz ancak farklı bakış açılarıyla olaya yaklaşmanın ne kadar doğru olduğunu göreceksiniz. Geçmişteki sorunlarınızı bir kağıda yazarak bu sorunlarla nasıl başa çıktığınızı da karşısına yazabilirsiniz. Bu durumda zorlukların üstesinden nasıl geldiğinizi daha net şekilde görebileceksiniz.

Kontrolü Ele Alın

Olayların yoldan çıkması kontrolü kaybetmenizle ilgili olabilir. Bazen anda kalabilmek ve sorunlara odaklanabilmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Böyle bir durumda sizi kendinize getirecek aktivitelere yönelin. Bir doğa yürüyüşü, sıcak bir duş ya da keyifli bir akşam yemeği olabilir. Ardından yeniden odaklanmaya çalışın. Kontrolü elden kaybettiğiniz anlarda dokunabileceğiniz, koklayabileceğiniz somut olaylara yönelerek yaşadığınız ana yeniden odaklanabilirsiniz.

Kendinize Küçük Aralar Verin

Bazen kendinizi fişten çekmeniz son derece faydalı olabilir. En azından bunu ayda bir yaparak stresli olaylara küçük aralar verebilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Stresli ortamları terk etmek ve kendinizi mutlu etmek adına küçük bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Kendinizi dinlenme moduna alarak tüm elektronik cihazlarınızın fişini bir gün boyunca çekebilirsiniz. Dünyayla bağlantınızı keserek sadece kendi içerinizde kalmayı tercih ettiğiniz zaman zihinsel sağlığınızı ve üretken yönünüz için son derece etkili bir adım atabilirsiniz.