Tarihteki İlki Başaran Kadınlar

Her kadına hayat hikayeleri, başarıları ve azimleri ile adeta bir ilham kaynağı olacak 12 kadının listesi…

Irina Rodnina

Ardı ardına üç adet Olimpiyat Oyunları Şampiyonluğu ve 10 Dünya Şampiyonası şampiyonluğu bulunan Irina Rodnina, buz pateni yapmaktadır. Buz pateni sebebiyle 11 kez zatürre olmasına rağmen sporu bırakmamıştır.

Lella Lombardi

Söz konusu araba yarışı olduğunda aklınıza ilk olarak Kenan Sofuoğlu gelebilir. Fakat Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda puan alan tek kadın Lella Lombardi’dir.

Laura Bassi

Laura Bassi, Avrupa’nın ilk kadın fizik profesörüdür ve kendisine resmi olarak öğretme izni verilen, doktorasını tamamlayan ve doktor unvanını alan ilk kadındır.

Julie Creffield

“Too Fat to Run” olarak internette aratıp bulabileceğiniz Julie, kendisine koşu sporu için çok şişman olduğunun söylenmesinin ardından maraton koşucusu, yazar ve motivasyon konuşmacısı olmuştur.

Joy Mangano

Paspas teknolojisine yaptığı mucitler ile bilinse de üç çocuk annesi olan Mangano’nun 100’ün üzerindeki icatta imzası bulunmaktadır. Mangano’nun hayatı “Joy” filmi ile sinemaya aktarılmıştır ve kendisini Jennifer Lawrence canlandırmıştır.

Ruby Bridges

Bridges, sadece beyazların gitmiş olduğu bir okulda okuyan ilk Afrika kökenli Amerikalı çocuktur.

Sophia Amoruso

Nasty Gal’in kurucusu olan Sophia Amoruso, 2016 yılında dünyanın en zengin kadını unvanını almıştır. Ayrıca bu noktaya gelene kadar tek başına çalışmış, ismini tüm dünyaya duyurmuştur. Kötü bir çocukluk yaşayan Amoruso için DEHB ve depresyon tanısı konmuş fakat o, hiçbir zaman pes etmemiştir.

Elizabeth Blackwell

Amerika Birleşik Devletleri’nde tıp alanında diploma alan ilk kadın olarak tarihe geçmiştir. Kadınların tıp eğitimine teşvik edilmesi için her yıl ABD’de Elizabeth Blackwell Nişanı ile en iyi kadın tıpçılar taçlandırılmaktadır.

Annie Smith Peck

Kendisi Amerikan Alp Kulübü’nün kurucusudur. Dağ tırmanışı yapan Annie, 1895 yılında kamusal alanlarda kadınların pantolon giyememesi sebebiyle basında tartışma yaratan ve pantolon ile dağa çıkan ilk kadın olmuştur. Kendisi 82 yaşında bile dağ tırmanışı yapmıştır.

Sara Blakely

Forbes dergisinin 2014 yılında “En Güçlü Kadınlar” listesinde 93. sırada yer alan Blakely, Spanx şirketinin kurucusudur. Külotlu çorap üretimi konusundaki deneyimleri, Forbes dergisi tarafından takdir edilmiştir.

Nellie Bly

Akıl hastanesine deli numarası yaparak giren ilk kadındır. Bu hastane içerisinde 10 yıl kalan Bly, insanlık dışı tedavilere şahit olmuş ve tüm yaşadıklarını makaleye dökerek yayınlamıştır. Akıl hastanesinden çıktıktan sonra Jules Verne tarafından yazılan Seksen Günde Devr-i Alem kitabındaki başkahramana meydan okumuştur. Dünya etrafında yolculuğua çıkan Bly, 72 gün 6 saat 11 dakikada devr-i alemini tamamlamıştır.

Rosa Parks

Amerika’daki sivil haklar hareketinde aktivist olan Rosa Parks, bir otobüs içerisinde tutuklanan ilk kadındır. Sebebi ise otobüsün yalnızca beyazların seyahat ettiği renkli kısmında yer alan yolcunun koltuğundan kalkmamasıdır.