Tek Bir Cümleyle Hayatınızı Değiştirin!

Çoğu zaman gerek hayat şartları, sosyal çevre etkisi, iş yaşamı ve üzerimize yüklenen sorumluluklar ve benzeri sebeplerden ötürü tüm dünyanın yükünü sırtlanmış gibi hissederiz. Geride bıraktığımız kalp kırıklıkları, hayal kırıkları, üzüntüler ve acılar çok fazla düşünmemize neden olabilir. Bu düşüncelerin beraberinde getirmiş olduğu duygularla başa çıkmak da zordur. Hayatınız alt üst olmuş gibi hissedebilirsiniz. Mevlana der ki, “Mevlana’nın; “Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?”.

Eğer kendinizi tükenmiş, yorgun ya da her şeyden bıkmış bir halde hissediyorsanız öncelikle sakin olun. Her insanın belirli dönemler içerisinde bu hislere kapıldığını kendinize hatırlatın. Ardından derin bir nefes alın. Duygularınızı kontrol etmeniz, bir girdabın içerisinde kaybolmanızı önleyecektir. O girdaba hiçbir zaman girmemek için de tek bir cümleye ihtiyacınız vardır. Oldukça sihirli bir cümledir: “Ben değerliyim.”

Rol Yapmayın

Zaman zaman kötü deneyimler elde etmek o an için üzülmenize sebep olsa da ileride akıllanmanızı, olgunlaşmanızı ya da tebessüm etmenizi sağlayabilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken şey, rol yapmamak olacaktır. Üzgün olduğunuz zaman bu durumu başkalarına belli etmemek yerine, kimseyi memnun etmek zorunda olmadığınızı kendine hatırlatın. İşiniz yolunda gitmiyorsa, sevgiliniz size yalan söylüyorsa, patronunuz bir türlü size terfi vermiyorsa ya da arkadaşlarınız kötü gününüzde yanınızda olmuyorsa, bırakın hiçbiri hiçbir şey yapmasın! Her insanın içinde affedemediği kişilerle, olaylar ve duygularla dolu bir dünya vardır. Önemli olan bu yönünüz ile kendinizi barışık tutmanızdır. Bu yüzden ihtiyacınız olan şey, “Ben değerliyim” demektir.

Kendi değerinizi fark etmeniz ve bu yönde davranmanız, zaman içerisinde sizi yoran ne kadar duygu, düşünce ve eylem var ise bunlardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Unutmamalısınız ki evrene ne sunarsanız, evren de size aynı cevabı verir. Eğer içinizdeki pozitif enerjiyi dışarı yansıtırsanız, evren size yaşam verir. Güzellikler ve heyecanla donatır etrafınızı. Rol yapmak yerine kendiniz gibi olmayı ve davranmayı öğrendiğinizde tüm hayatınız da aynı güzelliklerle dolup taşacaktır.

İmkansız Yoktur

Lügatınızdan “imkansız” kelimesini çıkarın. Çünkü imkansız diye bir şey yoktur. Eğer bir şey olmuyorsa, olma olasılığı varken bile gerçekleşmiyorsa ya yeri değildir ya da zamanı… Bazı şeyleri olduğu gibi kabullenmek, zamanını beklemek ve imkansız demek yerine en uygun zamanı yaratmak gerekir.

Kendinizi tüm eksik ve başarılı yönleriniz ile kabullenebildiğiniz zaman bir basamak daha ilerlemiş olursunuz hayatınızda. Kabullenmek ve affetmek, “Ben değerliyim” cümlesinin yapı taşlarıdır. Bu cümleyi söylemeden önce kendinizi olduğunuz gibi sevmeyi ve yanlışlarınız olsa da affetmeyi öğrenmeniz gerekir. Yaşadığınız her bir deneyimin anlamı olduğunu da unutmamalısınız. Hayat, dümenin tamamen size ait olduğu bir gemi gibidir. Nereye, nasıl ve ne şekilde gideceğinize siz karar verirsiniz. Dümeni nereye çevirdiğinize dikkat ettiğiniz müddetçe “imkansız” diye bir şey olmayacaktır. Bir şeyin olma ihtimalinin bulunması, hiç olmayacağı anlamına gelmez. Aksine, bir gün olacağını fakat doğru zamanda olacağını gösterir. Bu, evrenin en gizli kurallardan biridir.