Tek Soruluk Mantık Testi! Duygusal mısınız, Mantık İnsanı mı?

Günümüzün popüler mantık testlerinden biri olan bu testte iki sonuç ortaya çıkıyor. Seçeceğiniz tercihe göre duygusal mı yoksa mantık insanı mı olup olmadığınızı direkt olarak anlayabiliyorsunuz.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi iki kadın ve bir adet çocuk yer alıyor. Küçük çocuk yerde oyun oynuyor ve kadınlar kendi aralarında sohbet ediyor. Resimdeki ayrıntılara dikkat ederek cevaplamanız gereken soru ise şekilde yer alıyor:

“Hangi kadın çocuğun annesidir?”

Sağdaki ya da soldaki kadın olarak bu soruyu cevaplayabilirsiniz. Bu mantık sorusunun tek bir doğru cevabı olsa bile insan kişiliği hakkında pek çok ayrıntıya ulaşmanızı sağlıyor.

Sağdaki kadın diyorsanız:

Tek soruluk bu mantık testinde insanların yüzde 70’i, sağdaki kadını tercih etmektedir. Fakat bu cevap ne yazık ki doğru değildir. Dikkat ettiğiniz ayrıntılar arasında soldaki kadının kalın topuklu ayakkabı giymesi olabilir, yine soldaki kadının yüz hatlarının daha gergin bir yapıya sahip olması ya da sağdaki kadının vücut hatları sebebiyle daha “anneliğe” uygun olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Fakat bu durumda detayları yeterince incelememiş oluyorsunuz.

Vermiş olduğunuz cevap sağdaki kadın bile olsa kişiliğiniz hakkında pek çok ayrıntıya ulaşılmasını sağlıyor. Öncelikle siz, oldukça yaratıcı bir kişiliğe sahipsiniz. Hayatınız boyunca, çocukluk döneminiz de dahil olmak üzere, istediğiniz tek şey, her alanda başarılı olmaktı. Halen daha hayatınızda bu arzu içerisindesiniz. Hayal gücünüz o kadar geniş ki, görsel hafızanızı çok net bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Bu sayede bir kere bile görmüş olduğunuz bir şey varsa, gözünüzde canlandırmanız çok kolay oluyor.

Ek olarak mizahi kişiliğinizde daha gelişmiş olarak sayılıyor. Sanat, müzik, tiyatro gibi alanlara ilgi duyuyor, sosyal çevrenize önem veriyorsunuz. Sosyal çevrenizde mizahi yönünüzle anılıyor ve arkadaşlarınız sizin fikirlerinize değer veriyor. İnsanlara vermiş olduğunuz tavsiyeler, empati kurma yeteneğinizin gelişmiş olması sebebiyle de dikkate alınıyor.

İş ve özel yaşamınızda hırslı olmanız da özellikleriniz arasında bulunuyor. Sahip olduğunuz hırs, sizi sürekli olarak çalışma arzusu içerisine sokuyor. Belki üstün bir zekanız bulunmuyor ama tüm bu özellikler sizi mükemmel bir insan haline getiriyor.

Soldaki kadın diyorsanız:

Eğer soldaki kadın diyorsanız yüzde 30’luk bir dilimde yer alarak, doğru cevabı vermiş oluyorsunuz. Bebekler henüz oyun çağında yer alırken, çevrelerinde görmüş oldukları oyuncak ya da eşyalarla oynamak istediğinde yüzlerini ebeveynlerine doğru dönerler. Bu tamamen içgüdüsel bir harekettir. Bu hareketin sebebi, ebeveynden onay beklenmesidir.

Bu durumda kişisel özellikleriniz arasında zekanız ön plana çıkmış oluyor. Beyninizin sol lobu fazlasıyla gelişmiş olduğu için ayrıntılara, detaylara daha fazla önem veriyorsunuz. Belki matematik sorularını çözemiyorsunuz ama bu sizin zeki olduğunuzu değiştirmiyor. Önceliğiniz daima mantık oluyor. Rasyonel veriler, sizin için daha önemli oluyor.

Ek olarak saygılı olmak, dürüstlük ve sadakat sizin için ön plana çıkıyor. Tutkulu birisiniz ve bu tutkunuz romantik yönünüzü de ortaya çıkarıyor. Herhangi bir ortama girdiğiniz zaman insanlar sizin üzerinizdeki ışığı ve farklılığı direkt olarak algılayabiliyor.