Tembel Olmanın 4 Olumlu Yanı

Pek çok insanın tembel insanlara ya da tembelliğe karşı bakış açısı olumsuzdur. Tembellik üzerine master yapmış bir insan ile kimse ev arkadaşı, iş arkadaşı ya da hayat arkadaşı olmak istemez. Fakat tembelliğin olumlu yanları da mevcuttur. Örneğin dünyaca ünlü isimlerden biri olan Bill Gates, dağınık ya da tembel olan kişileri işe almaktan büyük keyif duyduğunu söylemiştir. Çünkü bu kişilerin yaptıkları işe karşı bakış açılarının farklı olduğunu, mutlaka pratik ve yaratıcı bir yol bulduklarını söylemektedir.

“Her zaman en tembel insanları işe alırım çünkü tembeller çok karışık işleri bile en kısa yoldan yaparlar.” – Bill Gates

1.      Kendiniz Gibi Olabilirsiniz

Tembel insanların ortak özelliği, başka bir insan gibi davranmaya ihtiyaç duymamalıdır. Kendilerini sürekli meşgul edecek işlerle uğraşmaktan hoşlanmazlar. Bir şeyi sevmiyorlarsa, sevmiyorlardır. Yapmak istemiyorlarsa, yapmayacaklardır. Ekstradan efor sarf etmek ya da çabalamak zorunda kalmazlar. Bu nedenle her zaman için kendileri gibi davranırlar ve farklı bir karaktere bürünmezler. İnsanların onları oldukları gibi kabul etmesini isterler. Kabul etmeyenlerle de iletişim kurmazlar.

2.      Tembel Olmak Tasasız Olmaktır

Eğer tembelliği kabul ediyorsanız, üstünüze düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeyi kabul etmiyorsunuz demektir. Bir başka deyiş ile, tembellik, tasasız olmak demektir. Başkalarını yargılamadan, düşüncelerinizi net olarak ifade etmek anlamına gelir. Siz nasıl bir insan olduğunuzu biliyorsunuz ve bir başkasını da olduğu gibi kabul ediyorsunuzdur. Negatif olan bu yönünüzü kabullenmek, hayata karşı daha az stresli olmanızı sağlar. Baskın bir karakter olmaktan çıkar, anlayışlı bir yapıya bürünürsünüz.

3.      Verimliliğiniz Artar

Tembellik, verimliliğin ve performansın artmasını sağlar. Oldukça zıt kelimeler olan verimlilik ve tembellik arasında aslında doğru orantılı bir ilişki vardır. Çünkü tembel olan insanlar, herhangi bir görevi ya da işi yerine getirirken zamanlarını çok iyi kullanırlar. Fazla zaman ve efor sarf etmeden direkt olarak çözüm yoluna ulaşırlar. Günümüzde pek çok mucidin ya da girişimcinin bu nedenle tembel olduğunu görebilirsiniz.

“Ben dünyadaki en tembel adamım. Bütün bu şeyleri kendimi zahmetten kurtarmak için icat ettim.” – Benjamin Franklin

4.      Yaratıcılığı Arttırır

Pek çok insan farkında olmasa da tembellik, yaratıcılığı arttıran yönlerden biridir. Her türlü fikre ve eyleme açık olunmasını sağladığı için zihin rahattır. İlham veren düşünceler bu nedenle tembellik eden kişilerde daha çok görülür. Zihnin rahat olması, yaratıcılık alanında başarılı olunmasını sağlar. Daha rahat hayal kurulur ve zihni yönetmek de daha kolaydır. Çünkü stres, endişe ve kaygı gibi hislerden uzak durulur. Pek çok yönetici iş hayatında yaratıcı bireylerin yanında yer almasını ister. Bu kişiler, yaratıcılığını konuştururken zamandan ve maliyetten tasarruf etmesini iyi bilmektedir. Dolayısıyla aslında tembel kişiler iş yaşamı içerisinde aranan kişilerdir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.