Temeli Psikoloji Olan Şaşırtıcı Gerçeklerden Bazıları

Psikoloji her şeydir, her şey de psikoloji. Ben de her şeyin temelinde psikolojinin yattığını düşünenlerdenim. İnsan, psikolojik açıdan yatkınlıkları ile yaşamlarını sürdürür. Farkında olsak da olmasak da psikoloji her şeye yön verir. Araştırmalar sonucunda ispatlanmış, hayatımızdan birkaç gerçeği sizinle paylaşmak istiyorum.

Tamamen Psikoloji İle İlgili Olan Gerçekler

 • Yapılan bir araştırmada, bazı kişilik özelliklerinin akademik başarı konusunda bilgi verdiğini biliyor muydunuz? Eğer dürüst, içine kapanık ve açık fikirli değilseniz, diğer insanlara nazaran akademik hayatınızda daha çok başarı elde edebiliyorsunuz.
 • Bazılarımızın beyinlerinde daha çok kimyasal salgılama meydana geliyor. Daha çok kimyasal salgılamak ise yaşanan olaylara karşı, kişiyi daha duygusal yapabiliyor.
 • Zekamızın bir kısmı genetik olarak bize bahşediliyor. Hem geliştirilebilir hem de fiziksel şartlara bağlı olan zeka aslında ailemizden yadigar da olabilir.

Bazen bir şeyler kaybolur ve bütün evi ararız. Orada olduğuna eminim dediğimiz şeyler bile orada olmaz. Bunun nedeni, odaklanmaktır. Eğer bir şeye odaklanırsak, beynimiz diğer tüm şeyleri görmezden geliyor. Psikoloji buna seçici dikkat adını vermiş.

 • Esnemenin bulaşıcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Esnediğiniz zaman çevrenizde birileri esniyorsa sizi izliyor ya da sizden etkileniyor anlamını taşır. Yani, size bakmadığı sürece esnediğinizi kimse göremez.
 • Erkekler çoğunlukla büyük gözlere, açık tene, pembe dudaklara ve parlak saçlı kadınlara karşı ilgi duyarlar. Bu aslında içgüdüsel olarak onların daha sağlıklı olduğunu düşündürür.
 • Temizlik takıntısı olan kişiler aslında obsesif kompülsif bozukluğa (OKB) sahip olmayabilir. Sadece temizlik konusunda takıntılı yani obsesif olabilir. Ayrıca birine aşık olmak ve OKB’ye sahip olmak vücutta aynı biyokimyasal etkiyi salgılar.

Psikoloji Her Şeydir, Her Şey de Psikoloji

Mutsuzluk ruh haline büründüğümüzde, sahte bir gülümse bile bizi daha mutlu yapabilme gücüne sahiptir. Çünkü bizi daha iyi hissetmeye yönlendirir. Sabahları ayna karşısında kendinize gülümsemeniz, gününüzün daha güzel geçmesini sağlayabilir.

 • Siz de rüyalarınızda bir yerlerden düşer misiniz? Bu aslında hızlı bir biçimde uykuya daldığımız anlarda gerçekleşir. Beynimiz öldüğümüzü düşünür ve bizi kontrol eder. Bunu da beynin kendine şok vermesi olarak düşünebilirsiniz.
 • Kırmızı renginin cinsellik açısından çekiciliği herkes tarafından bilinse de aslında mavi renk erkekleri daha çekici gösteriyormuş. Ayrıca kırmızı cinsel anlamda çekici olması dışında insanların korkmasına neden olan bir renktir.
 • Beyin, kısa süreli hafızadaki bilgileri depolar ancak kısa süreli hafıza bölümünde bilgiler yaklaşık 20 saniye kadar hafızada yer alır. Toplam kapasite ise 5 ve 9 arasındadır.

Sakız çiğnemek, hafızamızı güçlendirir. Sınavlarda daha başarılı olmanızı sağlayabilir. Tabii bunun sebebi başkalarının sakız çiğnemenizden rahatsız olması da olabilir.

 • Zaman zaman aç, susuz ya da uykusuz kalabiliyoruz. Açlık ve uykusuzluk konu olduğunda uykusuzluğa dayanamadığımız araştırmalar sonucunda belirlenmiş.
 • Yapılan başka bir araştırmada cahil insanların kendilerini mükemmel gördükleri ortaya çıkmış. Ayrıca zeki insanlar da yeteneklerini hafife alıyorlarmış.
 • Plasebo etkisinde tablet yerine kapsül, kapsül yerine de iğne daha etkili durumda bulunuyor.
 • Ailemizdeki insanlarla kokularımız benzer. Bu sayede aile üyelerimizi çekici bulmuyoruz. Genetik mutasyon da bu şekilde engelleniyor.

Son olarak, insanlar eğer fiziksel açıdan yorgunsa, daha dürüst oluyorlar. Bu da gece geç saatlerde yapılan konuşmalarda daha çok itiraf duymamıza neden oluyor.