Trakya Üniversitesi Akademisyenlerinin Tartışması Yargıya İntikal Etti

Edirne’de bulunan Trakya Üniversitesi’nde iki akademisyen arasında yaşanan tartışma yargıya taşındı. Bir öğrencinin notu hakkında başlayan tartışma ve yapılan resmi yazışmalar suçlamalara dönüşünce konu yargıya intikal etti.

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Cengiz Fedakar ve Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan arasında geçen tartışma yargıya taşındı. Bir öğrencinin girmiş olduğu sınav sonucu 85 olmasına rağmen sisteme 25 olarak girilince kurum içinde resmi yazışmalar gerçekleşti. Yapılan yazışmalar hakarete ve karşılıklı suçlamalara dönüşünce yaşanan tartışmalar yargıya aktarıldı.

Sınav Notu Sisteme Yanlış Girildi

Öğrencinin 85 olan notu sisteme 25 olarak girilince, öğrenci bölüm başkanlığına giderek şikayette bulundu. Fedakar, bölüm başkanlığına yazmış olduğu resmi yazıda öğrencinin mağdur olduğunu ve notunun bu sebeple düzeltildiğini aktardı. Bunun üzerine Hunkan da öğrencinin sınav kağıdının da gönderilmesini talep etti.

Dr. Fedakar, bölüm başkanlığına gönderdiği yazıda öğrencinin mağdur olmaması için notunun düzeltildiğini bildirdi. Prof. Dr. Hunkan, öğrencinin sınav kağıdının da gönderilmesini istedi. Hunkan’a karşılık olarak Fedakar, mevzuatta öğrencinin sınav kağıdının istenmesinin yer almadığını ve bu durumun söz konusu süreci zorlaştıracağını ve öğrencinin de mağdur durumda kaldığını ifade eden resmi yazısını gönderdi.

“Gayri Ahlaki” Tepkisi Büyüdü

Hunkan ve Fedakar arasında gerçekleşen yazışmalar bir süre sonra karşılıklı suçlamalara dönüştü. Hunkan, telefonla aramış olduğu Fedakar’a “Gerek kalmadı, halletti” cevabını verdikten sonra “Dekanlığa sevk edilseydi öğrencinin notu 25 yerine 85 olarak değiştirilebilecekti. Bu durum, bölüm başkanlığımızı bu konuların istismar ve bir öğretim üyesine yakışmayan gayri ahlaki durumlar olabileceği düşüncesine sevk etmiştir” diyerek resmi yazılı açıklamada bulundu.

Fedakar yapılan resmi yazılı açıklamada “gayri ahlaki” denmesine tepki gösterdi ve kendisinin rencide edildiğini ve kendisine itibarsızlaştırmaya çalışma konusunda hedef gösterildiğini belirtti. Fedakar, “Gayri ahlaki kavramını, bölümümüze ÖYP kapsamında yerleştirilen 6 adet araştırma görevlisinin doktora öğrenimleri sonrası işlerine son veren Tarih Bölümü Kurulu kararına imza atanların vicdanında mı arayalım? 2010-2011 yılı öğretim yılı güz yarıyılında Büyük Selçuklu Tarihi 1 dersini alan 136 öğrenciden 126’sını yaz okuluna bırakarak öğrenciler üzerinden maddi kazanç temin eden öğretim üyesinin karakterinde mi arayalım? Lisansüstü öğretimde öğrencilerin ders seçim aşamasında iradelerine müdahale edilerek seçtiklerin dersin çıkartılarak/çıkartılmaya çalışılarak kendi istedikleri öğretim üyelerinin derslerini seçmeye zorlayan Anabilim Dalı Başkanı’nın şahsiyetinde mi arayalım? Zorunlu derslerin örgün öğretimini başka bir öğretim elemanına verip, ikinci öğretimini kendisine alan, seçmeli derslerin örgün öğretimini ders havuzuna koymayıp, sadece ikinci öğretimini açan öğretim üyelerinin maddi hırsında mı arayalım? Tüm bu suallerin cevabının gayri ahlaki kavramının anlamı muhatabında vücut bulacaktır. Bu sebeple tarafıma yöneltilen itham sahibine iade edilir” diyerek cevap verdi.

FETÖ Suçlaması Yapıldı

Hunkan tarafından Fedakar’a gönderilen yazı sonrasında karşı suçlamaların yer aldığı bir yazı gönderdi. Hunkan, “Seni acınacak durumdan alıp hak etmediğin bugünlere getiren eski sahibini ‘hocanızı, babanızı’, tabiri caizse ısırdın ve düşman oldun. Etrafında bazıları ihraç edilmiş, bazıları kendilerini kurtarma peşinde, şimdi dilini uzatmışsın, ‘gayri ahlaki kavram’ arayışı kılıfıyla şahsıma bir sürü hakaretler ediyorsun. İlgili yazınızda yer alan hakkındaki iddia ve hakaretlerinize yasal hakkım mahfuz olmak üzere, ahlaksızlığı nerede aranan hususu ilgi yazında aradığın numara sırasına göre aşağıda yer almaktadır. Şimdi sen, ‘öğrenci üzerinden maddi kazanç temin eden öğretim üyesini’ kendinde ara. Bu iftiranla sen karaktersiz, ahlaksız ve ş…..n. Zira iddia sahibi, iddiasını ispatlamakla mükelleftir. Sana şayet bu aklı veren veya buna inanan etrafında başka avenen varsa, ispatlamazlarsa onlar da ahlaksız ve ş…dirler. Hani kapalı kapılar ardında lise halinde seçtiğiniz öğrencilerin notlarını çan eğrisine rağmen yüksek tutup, orada burada kadroya sokmaya çalıştıklarınız var ya? Bazı öğrenciler nasıl mezun edildi acaba, onlar FETÖ’cü müydü? Bilhassa hain darbe öncesinden itibaren 2010 arasını, kapalı kapılar arkasında şahit oldukların ve bildiklerinle birlikte bir an için dürüst ol, etrafına bir bak, kendin ve yandaşların açısından bir sor, sorgula.” diyerek cevabını yolladı.

Dr. Cengiz Fedakar Suç Duyurusunda Bulundu

Tüm bu konuşmaların üzerine Dr. Cengiz Fedakar, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan için suç duyurusunda bulundu. Dr. Fedakar yapmış olduğu suç duyurusunda daha öncede Hunkan’ın kendisi için “fetöcü” olduğuyla ilgili suçlamada bulunduğunu öne sürdü.

Yaşanılan olay adli makamlara taşınarak konuyla ilgili olarak daha fazla açıklama yapılmayacağı belirtildi.