Tüm İlişkileriniz İçin 5’e 1 Oranı ile Tanışın!

Mutlu ilişkiler, mutlu bir hayatın anahtarıdır. Hepimizin en büyük arzusu da hayatımızda mutlu ilişkilerin var olmasıdır. Çünkü insanlar, kurdukları ilişkiler doğrultusunda hayatlarını idame ettirmektedir. Örneğin evinde mutsuz olan bir adamın, işinde tam anlamıyla başarılı olmasını beklemek, büyük bir hatadır. Mutlaka aklına evindeki huzursuzluk gelecek, dikkati dağılacak, motivasyonu düşecektir.

Harvard Üniversitesi tarafından 70 yıla dayanan ve 268 kişi üzerinde yapılan araştırma da bunu ispat etmiştir. Çalışmanın başında yer alan bilim insanı, “Mutluluk sevmektir. Nokta.” diyerek durumu özetlemiştir. Araştırma içerisinde, sıcak ve sevgi dolu olan ilişkilerin bir tek ruhsal sağlığı değil, fiziksel sağlığı da geliştirdiği görülmüştür. İş tatmini ve gelir seviyesi üzerinde de mutlu ilişkilerin bir faktör olduğu tespit edilmiştir. Tüm bunların karşısındaki en büyük düşmanın da stres olduğu görülmüştür.

İlişkileri Her Zaman Güçlü Tutmak Zordur

Herhangi bir ilişkinizi (iş, arkadaşlık, sevgililik ya da eşlik vb.) her zaman için güçlü bir şekilde tutmak zordur. Çünkü ilişkiler, insanların dinamik bir yapıya sahip olması nedeniyle daima dinamik yapıdadır. Bu da ilişkinin sürekli olarak belli bir dinamiğe sahip olmasına, zamanla değişime uğramasına neden olur. Dolayısıyla bir ilişkiyi güçlü tutmak, aynı dinamiği paylaşmak anlamına gelir.

The Profile sitesinde sadece 7 gündür evli olan Polina Marinova, iyi evliliğin sırlarını sormuş, kendisine gelen tavsiyeleri de bir başlık altında toparlamış, ardından da kendisine okunmaya değer bir makale hazırlamıştır. Marinova bu makale içerisinde altın bir ipucu vermiştir: “İlişkinizin 5’e 1 oranını takip ettiğinden emin olun.”. Peki, Marinova’nın bile makalesinde yer alan bu oran nereden geliyor?

Mutlu İlişkilerin Sırrı: 5’e 1 Oranı

Evlilik ve ilişkiler alanında uzman olan John Gottman, uzun bir süre boyunca yaptığı araştırmalarının sonunda bu oranı keşfetmiş ve insanlara ilişkileri üzerine tavsiye verirken de 5’e 1 oranından bahsetmiştir. Gottman, yüzde 90 başarı payı ile çiftlerin boşanıp boşanmayacağını bilen biri olması ile ünlenmiştir fakat onu bu alanda ünlü yapan şey, bu oranı bilmesidir. John Gottman’ın sahip olduğu Gotmann Enstitüsü’nün web sitesinde bile bu durum şöyle açıklanır:

“Mutlu ve mutsuz çiftler arasındaki fark, çatışma sırasında olumlu ve olumsuz etkileşimler arasındaki dengedir. Aşkı kalıcı kılan çok özel bir oran var. Bu “sihirli oran” 5’e 1’dir. Bu, tartışma sırasındaki her bir olumsuz etkileşim için, istikrarlı ve mutlu bir evliliğin beş (veya daha fazla) olumlu etkileşime sahip olduğu anlamına gelir.”

Yani, herhangi bir gerginlik anında, partnerinize karşı yaptığınız olumlu etkileşimlerin sayısı oldukça önemlidir. Bu bir göz kırpma, ses tonunu alçaltma, temas etme, hızlı bir şaka gerçekleştirme ya da partnerin elini sıkmak gibi etkileşimler olabilmektedir. Önemli olan hareketin yarattığı ölçek değil, gerçekleştirilen hareket sıklığıdır.

Yapılan küçük ve olumlu etkileşimler, ilişkilerin düzelmesinde önemli rol oynamaktadır. Fakat bu oranı bir tek aşk ilişkilerinde değil, iş ve arkadaşlık ilişkilerinde de uygulamak gerekir. Etkileşimleri takip etmek, ilişkinin dinamiğini korumayı sağlar. En başta da dediğimiz gibi, ilişkinin güçlü olmasında yardımcı olur.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.