Türkiye – Sırbistan Eğitim İşbirliğinde İmzalar Atıldı!

turkiye-sirbistan-egitim-isbirliginde-imzalar-atildi

Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran; Türkiye – Sırbistan arasındaki eğitim işbirliğinde yol haritasının belirlendiğini açıkladı.

İki Ülke Arasında Bakanlık Düzeyinde Görüşme Gerçekleşti

turkiye-sirbistan-egitim-isbirliginde-imzalar-atildi

Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran ile Sırbistan Eğitim Bilim Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Aleksandar Pajic arasında bir görüşme gerçekleşti. Burcu Eyisoy Dalkıran görüşmeden sonra yaptığı açıklamasında konuşulan detaylar hakkında bilgilendirdi ve Sırbistan’da eğitim alanında var olan işbirliği fırsatlarının değerlendirmeye alındığını, bu konudaki yol haritasının belirlendiğini söyledi.

Sırbistan ile Görüşmeler İki Gün Sürdü

turkiye-sirbistan-egitim-isbirliginde-imzalar-atildi

Burcu Eyisoy Dalkıran gazetecilere yaptığı açıklamasında Belgrad’a yaptığı ziyaret sırasında Aleksandar Pajic ile görüştüğünü, Milli Eğitim Bakanlığı olarak pek çok ülkeyle eğitimde işbirliği yapma çalışmalarının devam ettiğini, Sırbistan ile gerçekleşecek olan bu işbirliğinin de bu adımlardan sadece bir tanesi olduğunu söyledi. Sırbistan Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Aleksandar Pajic le görüşmelerin ik gün sürdüğünü, karşılıklı olarak işbirliği olanaklarını masaya yatırdıklarını, Türkiye – Sırbistan eğitim işbirliğinde yol haritasında belirli hatların ortaya çıktığını, toplantıda tutanakların da tutulduğunu ve toplantı sonunda bu tutanaklara iki ülke yetkilileri olarak imzaları da attıklarını söyledi.

İki Ülkenin Gençleri Birbirini Tanısın

turkiye-sirbistan-egitim-isbirliginde-imzalar-atildi

Burcu Eyisoy Dakıran son dönemlerde Türkiye’nin Sırbistan ile eğitim, turizm, ticaret ve kültür gibi alanlarda pek çok işbirliğine imza attığını, bu çalışmalarının amacının iki ülkenin gençlerinin birbirlerini tanımaları olduğunu, bu yönlü çalışmalarının bundan sonraki dönemde de devam edeceğini de belirtti. Dalkıran yaptığı ziyaret kapsamında Sırbistan’da öğretmenlerin yetiştirilmesi ve müfredat düzenlemeleri gibi konularda çalışmalar yürüten enstitüleri de gezdiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yakın bir tarihte bu ülkeyi ziyaret edeceğini öğrendiklerini, amaçlarının iki ülke liderleri tarafından başlatılan sıcak ilişkilerin çocuklar ve eğitimciler düzeyinde de devam etmesi olduğunu, hatta toplumların geneline yayılmasını istediklerini, Türkiye ve Sırbistan için iyi sonuçlar elde etmeği umduklarını da sözlerine ekledi.

Sırbistan’ın Türkiye’den Öğreneceği Çok Şey Var

turkiye-sirbistan-egitim-isbirliginde-imzalar-atildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan ziyaretini gerçekleştirmeden önce Türkiye – Sırbistan eğitim anlaşmasındaki protokolde imzalar atılmış oldu. İşbirliği anlaşmasına göre iki ülkenin kardeş okul projelerinin sayısı artırılacak. Aleksandar Pajic yaptığı açıklamada ayrıca Sırbistan’ın eğitim alanında Türkiye’nin sisteminden öğreneceği çok şey olduğunu da belirterek Türkiye’nin de bu ülkeden öğreneceklerinin olduğunu da söyledi. Sırbistan Eğitim Bilim Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Aleksandar Pajic konuşmasında Türkiye’deki okullarda eğitim veren öğretmenlerin artık neredeyse kağıt kalem kullanmadığını, bilgisayarların ve teknolojik araçların eğitim sisteminin birebir içinde olduğunu gelecek dönemlerde bu işbirlikleri çerçevesinde Türkiye’den eğitim alanında pek çok şey öğrenebileceklerini dile getirdi. Burcu Eyisoy Dalkıran ve Aleksandar Pajic; eğitim anlaşmasında ülkeleri adına protokol anlaşmasında imzaları attılar.