Türkiye’de Gezebileceğiniz Doğal Göller

Türkiye hem yer altı hem yer üstü kaynakları ile oldukça zengin bir ülkedir. Eğer göl yörelerini gezmek ve doğal göller turuna çıkmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız listeye bakabilirsiniz! İşte birbirinden güzel ve doğal yolla oluşan göllerin listesi…

Karagöl

Artvin’in Şavşat ilçesinde yer alan Karagöl, Türkiye’nin doğal gölleri içerisinde yer alan göllerden birisidir. Karagöl’e baktığınız zaman renklerin dans ettiğini görebilirsiniz. Oldukça berrak bir suyu olduğu için göl içerisinde yüzen balıklar görünmektedir.

Şavşat ilçesine 25 kilometre uzaklıkta yer alan Karagöl’de kamp yapabilirsiniz. Göl özellikle akşamüstü saatlerinde harika bir manzara sunmaktadır.

Yedigöller

Bolu’da yer alan Yedigöller hem tarihi hem de turistik bir yerdir. Yedigöller denmesinin sebebi 7 farklı gölden oluşmasıdır ve her gölün kendisine ait bir öyküsü bulunmaktadır. Göllerin çevresinde zengin bir bitki örtüsü vardır. Özellikle Sonbahar mevsiminde birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Göller yöresi olarak da adlandırılan Bolu’da Yedigöller bölgesinde yer alan Kapankaya Seyir Terası’ndan tüm gölleri görebilmeniz ve fotoğraf çekebilmeniz mümkündür.

Tuz Gölü

Doğal göller denilince akla ilk olarak Tuz Gölü gelir. Ankara ile Konya arasında yer alan Tuz Gölü, eşi benzeri olmayan bir doğa harikasıdır. Gün batımını izlemeyi sevenlerden biriyseniz mutlaka Tuz Gölü’nü ziyaret etmeli ve bu eşsiz manzarayı keşfetmelisiniz.

Salda Gölü

Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alan Salda Gölü, Türkiye’nin en derin ve en temiz gölüdür. Toros Dağları’nın arasından akmaktadır ve dağ manzarasına sahiptir. Ziyaretçileri eşsiz manzarasıyla büyülemesiyle birlikte krater gölleri içerisinde en büyük göllerden birisidir.

Abant Gölü

Çam ve kayın ağaçlarıyla çevrili olan Abant Gölü, Bolu’da yer almaktadır. Özellikle İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde ziyaret edilmelidir. Göl yüzeyi bu zamanlarda tamamen nilüferlerle kaplanmıştır. Bu sayede eşsiz bir doğa güzelliği sunmaktadır.

Eğirdir Gölü

Türkiye’nin ikinci en büyük tatlı su gölü Eğirdir Gölü’dür. Doğal göller içerisinde yer alan Eğirdir Gölü aynı zamanda şehrin su ihtiyacını da karşılamaktadır. Güneş ışığının yansıma saatlerine göre gölün üzeri 7 farklı renge bürünmektedir. Bu nedenle halk tarafından “Yedi Renkli Göl” olarak da bilinmektedir.

Çıldır Gölü

Ardahan’ın en güzel gezi yeri Çıldır Gölü’dür. Kışın tamamen karla kaplı olan ve üzerinde eskimo tipi balıkçılığın yapıldığı göl, kış turizmi için uygundur. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük tatlı su gölü, Çıldır Gölü’dür. Eğer yaz mevsiminde gitmek isterseniz kar suyunda yüzme keyfini yaşayabilirsiniz. Çünkü bu göl doğal göller içerisinde en temiz suya sahip olan göllerden ikincisidir.

Meke Gölü

Konya’nın Karapınar ilçesinde yer alan Meke Gölü doğal krater gölüdür. Meke Gölü denmesinin sebebi ise göl etrafında yaşayan Meke kuşlarıdır. Göl çevresinde volkan külleri ve kraterleri bulunmaktadır. Zaman zaman göl yaz mevsiminde kurumaktadır. Bu nedenle kışın ziyaret edilmesi uygundur.