Türkiye’de Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’nin içerisinde ölmeden önce görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Türkiye hem yer altı hem de yerüstü kaynakları ile oldukça zengin bir ülkedir. Seyahat etmekten keyif alıyorsanız ve ömrünüzün sonuna kadar seyahat ederek vaktinizi geçirmek istiyorsanız öncelikle yakın çevrenizden bu işe başlamalısınız. Bu yerleri seyahat rotanız üzerinden belirleyerek ilk olarak yurt içerisinde seyahat deneyimi elde edebilirsiniz. Bu sayede gelecekteki rotalarınız için ömrünüze birçok güzel anı sığdırabilirsiniz.

Ayasofya

Doğu Roma İmparatorluğu tarafından İstanbul’a yapılan en büyük kilise olan Ayasofya, ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer almaktadır. Ayasofya, dünya mimarlık tarihinin ayakta kaldığı en önemli yapıtlarından biridir.

Ayasofya’da bulunan tüm sütun ve mermerler özel olarak birçok yerden toplanmıştır. Sebebi ise Ayasofya’nın daha görkemli görünmesini sağlamaktadır. Sütun ve mermerler Aspendos, Ephesus gibi Anadolu ve Suriye’de yer alan en önemli antik şehirlerden getirilmiştir. Beyaz mermerler için Marmara Adası, pembe mermerler için Afyon, sarı mermerler için ise Kuzey Afrika’dan mermerler getirilmiştir.

Sümela Manastırı

Dünyanın en eski ve en önemli manastırı Sümela Manastırı’dır. Bu binanın inşası ise bir rivayete dayanmaktadır. Denilene göre M.S. 365 ile 395 yılları arasında Atinalı iki rahip birbirinden habersiz olarak rüyasında Hz. İsa ve Hz. Meryem’i Mela Dağı’nın tepesinde görür. Bu rüyadan etkilenen rahipler denizden bin 150 metre yüksekliğindeki manastırı inşa etmeye başlarlar.

Mardin

Zamanında Artuklular tarafından yerleşik hayatın yaşandığı Mardin, Fırat ve Dicle nehirlerinin bereketli topraklarıdır. Baş döndürücü bir güzelliğe sahip olan bu şehir, “Medeniyetlerin Beşiği” olarak da adlandırılmaktadır. Tarih boyunca birçok yönetici, Mardin’e sahip olmak istemiştir. Mardin’in en önemli içeceği ise Süryani şaraplarıdır. Bu şaraplar şehir içerisinde satılmakta ve bazı turistik mekanlarda ikram edilmektedir.

Göbeklitepe

İlk olarak 1963 yılında keşfedilen Göbeklitepe’nin tarihi 12 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Dünya’nın en eski yerleşim yeridir. Göbeklitepe’de bulunan her bir sütunun ağırlığı yaklaşık olarak 60 tondur ve o zamanda bu sütunların dağın tepesine kurulmuş olan yerleşim bölgesine nasıl taşınmış olduğu halen daha merak konusudur.

Mısır Çarşısı

İstanbul’un Bizans ve Osmanlı dönemini yansıtan ticaret merkezi Mısır Çarşısı, ölmeden önce görülmesi gereken yerler içerisinde yer alan ve stratejik bir öneme sahip olan en büyük çarşılardan birisidir. Bizans döneminden bu yana pazaryeri olarak kullanılmaktadır.

Kapadokya

Hasan Erciyes Güllüdağ tarafından püskürtülen lavlarla oluşmuş olan Kapadokya’nın tarihi 60 milyon yıl öncesine uzanmaktadır. Bugünkü görünümünü milyonlarca yıl içerisinde suların ve rüzgarların sertleştirdiği lavlar sayesinde almaktadır.

Kapadokya içerisinde taştan oyulma yerleşik yaşam alanları, camiiler, kiliseler, açık hava müzeleri, yer altı şehirleri, çanak-çömlek atölyeleri gibi birçok aktivite ve gezi alanı bulunmaktadır. Türkiye’nin masal diyarı olarak anılan Kapadokya, Türkiye’nin yaz turizminde en çok ziyaret edilen bölgelerinden biridir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.