Türkiye’deki En İyi 5 İş Arama Sitesi

İnternet üzerinden yapılan sosyal etkileşimin artmasıyla beraber iş ilanları da sosyal medya platformlar aracılığıyla paylaşılmaya başladı. Kariyer yaşamınızdaki hayal ettiğiniz mesleği elde etmeniz için sosyal medya üzerinde yer alan şirketlere başvuru yapabilir, bu platformlarda kendi özgeçmişlerinizi oluşturarak kolay bir şekilde iş bulabilirsiniz.

Pek çok büyük şirket, sosyal medya platformunu aktif bir şekilde kullanmaktadır. Hatta zamandan ve maliyetten tasarruf yapmak isteyen şirketlerin büyük bir çoğunluğu başvuruların tamamen internet üzerinden yapılmasını sağlamaktadır. Elden direkt olarak başvuru alan şirketlerin sayısı günden güne azalmaktadır. Türkiye’de de iş ilanları paylaşımı yapan en iyi platformlar bulunmaktadır. Bu platformları kullanarak hayalinizdeki mesleği bulabilir ve kariyer yaşamınızı inşa edebilirsiniz.

Toptalent.co: İş arama konusunda yenilikçi yaklaşımıyla pek çok kişinin iş bulmasını sağlayan TopTalent.co sitesi, her yıl 3.5 milyon üzerindeki kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Site bir tek Türkiye’deki iş ilanlarıyla sınırlı kalmamaktadır. Burada üyelik oluşturarak uluslararası alanda çalışmak istediğiniz sektördeki iş ilanlarını da görebilirsiniz. Yetenek avcılarının sitesi olarak da bilinen bu platform, kariyerinizi geliştirmeye yönelik paylaşımlar yaparak kişisel gelişiminize de destek sunmaktadır.

LinkedIn: Yine dünya çapındaki iş ilanlarını görmenizi sağlayan sitelerden birisidir. LinkedIn dünyanın en iyi ve en başarılı iş ilanı verme ve bulma platformudur. Bu platformu bir tek iş arayanlar değil, iş verenler de kullanmaktadır. Siz iş başvurusu yapmasanız bile bu platformu kullanarak iş teklifi alabilirsiniz. Üstelik yan uygulamaları sayesinde iş hayatında ihtiyacınız olan her türlü gereksinimi tamamlayabilirsiniz. LinkedIn kullanıcılarına çeşitli imkanlar sağlamasının yanı sıra profesyonel ve büyük şirketler tarafından kullanıldığı için dünyanın en çok tercih edilen platformu olarak yer alır.

Glassdoor: İş ve şirket aramaya yönelik iş ilanı sitelerinden biridir. Yine uluslararası alandaki iş imkanlarını Glassdoor aracılığıyla görebilirsiniz. Buradan yapacağınız aramalar milyonlarca kişiye ulaşmanızı sağlar. Örneğin Türkiye’den, Avustralya’da yer alan bir şirkete iş başvurusu yapabilirsiniz. Ek olarak mülakat görüşmelerini de yine site içerisinden gerçekleştirebilirsiniz. Site içerisindeki iş verenler, yapmış oldukları mülakat örneklerini, ofisteki yaşam alanlarını ve ofis görsellerini adaylarla paylaşmak zorundadır. Mülakatlara giren adaylar da şirket hakkında değerlendirme de bulunur. Dolayısıyla tam anlamıyla bir geri bildirim esasına dayanan bir platformdur.

Indeed: Global alanda iş bulmak isteyenler için oldukça basit bir kullanıma sahiptir. Indeed’in amaç iş verenlerin site içerisinde iş ilanı oluşturmasını sağlamak ve insanların üye olarak ya da olmadan iş başvurusunda bulunmasına destek olmaktır. Burada şirketler hakkında ön araştırma yapma fırsatınız da vardır. Kendi özgeçmişinizi oluşturabilir, başvuru yapacağınız şirkete özel CV hazırlayabilirsiniz. Indeed yalnızca anlaşmalı olduğu iş verenlerin açık pozisyonlarına dair iş ilanlarını paylaşmaktadır. Bu sayede hangi şirketin daha kurumsal ve global bir yapıda olduğunu hemen keşfedebilirsiniz.