Uçak Bileti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yurtiçi ve yurtdışı tüm seyahatleriniz geçerli olmak üzere satın alacağınız uçak bileti hakkında dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Beklenmedik sürprizlerle karşılaşmamak için uçak biletinizi satın alırken dikkat etmeniz gereken bu ayrıntılar sayesinde hem havalimanlarında uğraşmak zorunda kalmaz hem de başınıza bir aksiliğin gelmesini önleyebilirsiniz.

Firmanın Güvenilirliği

Yapacağınız seyahat 30 dakika da sürebilir 30 saatte… Yapacağınız yolculuk ne kadar uzun ya da ne kadar kısa olursa olsun uçakla seyahat edecekseniz firmanın güvenilirliğini ön planda tutmalısınız. Sırf ucuz uçak bileti var diye firmayı tercih etmemelisiniz. Aynı güzergah üzerinde bulunan birçok uçak bileti olabilir. Bildiğiniz, güvendiğiniz firmadan başka firmaya bilet almamaya özen gösterin. Nasıl olsa hepsi aynı şekilde uçuyor demeden önce firmanın ne kadar güvenilir olduğunu araştırabilirsiniz.

Doğru Havalimanına mı Bilet Aldınız?

Bilet alırken birçok kişi yanlış havalimanına bilet aldığı için uçağını kaçırabilmektedir. Örneğin İstanbul Havalimanı’ndan Gaziantep Havalimanı’na bilet alacaksınız. Aynı şehre iki, üç, dört farklı uçuş olabilir. Fakat siz farkında olmadan İstanbul Havalimanı yerine biletinize Atatürk Havalimanı yazılmış olabilir. Siz uçağa binmek için İstanbul Havalimanı’na gidersiniz ama uçağınız Atatürk Havalimanı’ndan kalkar. Bu tip bir durumla karşılaşmadan, biletinizi satın almadan önce mutlaka aldığınız bileti iki ya da üç defa kontrol edin.

Bilet İçeriklerini İyice Öğrenin

Pegasus gibi havayolu şirketleri çeşitli paketler halinde uçak biletlerini sunmaktadır. Örneğin paket içerisinde 15 kiloluk bagaj hakkınız dışında size ekstra bagaj hakkı verilmeyebilir. Fazladan bagaj hakkınız olduğunu bilmeden bavul hazırlamaya kalkarsanız check-in yaptırırken havalimanına hiç ummadığınız paralar bayılmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu nedenle satın alacağınız bilete dair firma tarafından sunulan şartları tam anlamıyla okumalısınız. Firma tarafından belirtilen şartları okumadan seyahat yapmamalısınız.

Bilgilerinizi Doğru Verin

Bilet satın alırken isim ve soy isim gibi bilgilerinizi doğru vermeniz gerekiyor. Satın aldığınız bilet üzerinde isim ve kişisel bilgilerinizin doğru olmaması takdirinde biletinizi kullanamayabilirsiniz. “Ayşe” yerine “Ayse” yazılması gibi küçük hatalar problem edilmeyebiliyor fakat doğum tarihinizi yanlış vermeniz, kimlik kontrolü sırasında büyük bir problem çıkartacaktır. Bu bilgiyi müşteri hizmetlerini arayarak seyahat öncesinde mutlaka düzeltmelisiniz. Düzeltmediğiniz takdirde firma sizi uçağa almama hakkını kullanabilmektedir.

PNR Numarası Önemlidir

PNR numarası “Passenger Name Record” olarak bilinmektedir. Bu kod, satın almış olduğunuz uçak biletinin firma sistemindeki kaydını gösterir. Eğer aynı güzergah üzerine üç kişilik bir bilet aldıysanız, bilet numaralarınız farklı olsa da PNR kodunuz aynı olabilir. Bu sayede bir adet PNR numarasıyla bilet alan üç kişinin bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Eğer seyahatiniz birden fazla kişiyle olacaksa ayrı yerlerden değil aynı firma üzerinden bilet almanız, bilet işlemlerinizi check-in sırasında kolaylaştıracaktır. Uzun saatler süren check-in sırasından böylelikle bir PNR numarasıyla kurtulabilirsiniz.