Ucuza Tatil Yapmak İçin 5 Öneri

Zaman zaman hepimiz tatile ve bir değişime ihtiyaç duyarız. Farklı mekanlarda bulunmak, farklı yerlerde konaklamak üzerimizde biriken stresi ve gerginliği önemli ölçüde azaltmakta oldukça başarılı bir yöntem. Ama ya tatil için gerekli olan bütçe?

Tatil yapmak istiyor ancak tatil için bütçenizin kısıtlı olmasını dert ediyorsanız bu yazımızı okuduktan sonra hayalini kurup da çıkamadığınız tatile çıkma fırsatınız olabilir. Tatiliniz için gerekli olan bazı harcamaları kısarak bazılarını ise tamamen ortadan kaldırarak çok daha ekonomik bir fiyata tatil yapma avantajını yakalayabilirsiniz.

Ucuza tatil yapabilmenizi mümkün kılacak olan 5 önerimiz var. İşte önerilerimiz…

1.      Tatil Zamanlamanız Önemli

Birçok insan tatile gideceği yere en rağbet gören zamanlarda gitmek ister. Örneğin Bursa Uludağ’a karların en yoğun olduğu kış aylarında, Antalya’ya da yaz aylarında gitmek istemeniz gayet normal. Ama biz ucuz ve hesaplı bir tatil arayışındaysak bazı beklentilerimizden vazgeçmemiz gerekecek. Onlardan biri de gideceğimiz yerin tam hareketli zamanlarda olmamasını kabul etmemiz olacak. Sakinlik, belki size de bu tatilde iyi gelebilir. Ne dersiniz?

2.      Konaklamak İçin Otelleri Değil Ev Tercih Edin

evde-konaklamaTatile ister yalnız gidiyor olun isterseniz de bir arkadaşınızla… Günümüzde tatil yaptığınızda konaklama olarak otel değil de ev tutmayı tercih ettiğiniz de çok daha hesaplı oluyor. Çünkü internetin avantajları burada devreye giriyor. Airbnb gibi birçok site sayesinde çok sayıda konaklama alternatiflerine sahip olabiliyorsunuz. Hatta birinin evini kiralayabileceğiniz gibi aynı zamanda dilerseniz birinin evinde sadece oda kiralamayı bile tercih edebiliyorsunuz. Ev arkadaşınıza nasıl mı güveneceksiniz? Site içerisinde daha önceki misafirlerinden almış olduğu puanlar ve yorumlar size bu konuda yardımcı olacaktır.

Konaklama için ev tuttuğunuzda, ev ortamında hazırlayacağınız yemekler sayesinde yemek masraflarınız da minimuma inecektir.

Ayrıca yol masraflarınızı da en az yarı yarıya indirme şansınızın olduğu uygulamalar var. Zaten sizin gideceğiniz yere gidecek olan varsa bu araç için rezervasyon yaptırıyorsunuz ve çok cüzi bir bedel ödeyerek şehirler arası yolculuğunuzu en ucuz hale getirebiliyorsunuz.

3.      İndirim İmkanı Sunan İnternet Sitelerini Bulun

Yine internet ortamının bize sunduğu imkanlardan birinde sıra! Günümüzde indirim imkanı sunan sitelerin sayısı oldukça arttı. Bu sitelerden alışveriş yapmayı tercih ederek birçok masrafınızı önemli ölçüde düşürebilirsiniz. Uçak biletlerinizi daha ucuza temin edebilir, konaklamanızı daha uygun fiyata getirebilir, tatil yapacağınız yerde düzenlenen etkinliklere çok daha ucuz bir fiyat ile katılım sağlayabilir ve tatiliniz için araç kiralama düşünceniz var ise araç kiralamayı bile indirimli bir şekilde halledebilirsiniz.

4.      Ücretsiz Günleri Takip Edin

ucretsiz-gunler-sosyalinsanTatil için plan yaptığınız yerdeki etkinliklere katılmayı veya gezi yerlerine gitmeyi düşünüyorsanız önceden internet üzerinde araştırma yapmanızda fayda var. Örneğin müzeler, bazı günlerde ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz olarak açmaktadır. Gideceğiniz şehirdeki bunun gibi tüm fırsatları araştırabilir, birçok gezi planınızı ücretsiz ya da çok cüzi bir fiyata getirebilirsiniz.

5.      Fazla Yüklerinizden Kurtulun

Yanınıza dahil edeceğiniz her eşya size fazladan külfet getirecektir. Hem fiziksel anlamda yorulacak hem de maddi anlamda sıkışacaksınız. Özellikle de tatil seyahatinizi uçak ile yapmayı planlıyorsanız bu bütçe aşımı oldukça üst noktalara taşınabilir. Oysa sadece sırt çantanız ile başlatacağınız gezi seyahatiniz size ekonomik çözümü sunabilir. Ne kadar az yük o kadar rahat tatil. Ne kadar az eşya, o kadar uygun fiyatlı tatil.