Ülkelerin Tuhaf Gelenek ve Adetleri

Her ülkenin kültür yapısı farklı olduğu için gelenekleri ve adetleri farklıdır. Kültür etkileşimi dediğimiz olay bu farklılıklardan ortaya çıkmaktadır. Birçok ülkenin kendine ait bulunan gelenek modelleri sizlere tuhaf ya da akıl dışı gelebilir. İşte sizler için hazırladığımız tuhaf ülke adetleri!

Hindistan

Hindistan’da bir eve misafirlik edecekseniz, bu oldukça özel bir durumdur. Her Hint ailesi misafirini en konforlu ve lüks şekilde ağırlamak ister. Hint geleneğine göre misafir yemiş olduğu yemekten sonra geğirmiyorsa yemeği beğenmemiş anlamına gelmektedir ve bu gelenek yapılmadığı takdirde saygısızlık olarak algılanmaktadır.

Tanzanya ve Kenya

Tanzanya ve Kenya’da bulunan Masai Kabileleri’nin çok farklı bir selamlaşma stili vardır. Masai Kabileleri birbirleriyle selamlaşmak için birbirlerinin yüzüne tükürürler. Yeni doğan bebeklerin de kötü şanstan ve lanetten korunması için yüzüne tükürürler. Küçükler büyükler ile selamlaşırken büyüğün eli sıkılacak ya da öpülecekse önce kendi ellerine tükürüp öyle tokalaşırlar.

Brezilya

Amazon Bölgesi’nde bulunan Satere-Mawe Kabilesi’nde erkek çocukları için acı verici bir gelenek yapılmaktadır. Erkek çocukların erkek olduklarını kanıtlaması için ellerini kurşun karıncasıyla dolu olan eldivene sokması ve bu eldiven içerisinde elini 10 dakika bekletmesi gerekmektedir.

Kurşun karıncasının soktuğu zaman vermiş olduğu acı, doğada en acı verici ısırıklardan biri olarak sayılmaktadır. Erkek çocuklara bu gelenek en az 20 defa belli aralıklarla tekrarlanmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri’nin Newlyweds eyaletindeki düğün merasimlerinden sonra ilginç bir gelenek yapılmaktadır. Düğün merasiminden sonra konukların karşısında evlenen çift için hasır bir örtü serilir ve çift burada gerdeğe girer.

Kolombiya

Kolombiya’nın Cali ve yöresinde evlenen çiftlerin gerdek gecesine damadın annesi tanıklık eder. Bunun sebebi evlenen genç kızın gerçekten bakire olup olmadığını anlamaktır.

Bulgaristan

Bulgaristan’ın Mogila köyünde genç kızlar için her yıl festival düzenlenir. Fakat bu festival “koca arama festivali” olarak geçmektedir. Kızlar abartılı makyajlar yapar ve süslenir. Evlenecekleri erkekleri bu festivalde bulmak için görücü karşısına çıkar.

Çin

Çinliler düğün eğlencesi konusuna oldukça farklı bir boyuttan yaklaşmaktadır. Çin geleneklerine göre evlenen çift davetlilerin yanında cinsel ilişkiye girmektedir. Gelin ilişkiye girmeden önce çıkardığı iç çamaşırını konuklara doğru fırlatır ve davetliler bu iç çamaşırını yakalamak için çaba sarf eder.

Gine

Gine’de evli kadınları baştan çıkaran adamlara ceza verilmektedir. Eğer Gine’de evli bir kadını baştan çıkarırsanız bunun cezası el ve ayak parmaklarınızın kesilmesiyle sonuçlanmaktadır. Kesilen parçalar ise baştan çıkarılan kadına yedirilmektedir.

Bosna Hersek

Bosna Hersek’te kız isteme merasimi oldukça farklıdır. Gelin ve damat adayının aileleri, kız evine yemeğe gider. Burada büyükler tarafından yapılacak evlilik için tartışılır. Kızın aile büyükleri damat adayı hakkında karar verir. Karar kahve ikramında açıklanır. Eğer yapılan kahve şekerliyle evliliğe uygun görülmüştür. Sade ise damat adayı aile tarafından reddedilmiştir.

Guam ve Kamchdal

Guam’da bakirelerin evlenmesi yasaklanmıştır. Kızlar bekaretlerini para karşılığında ülkedeki erkeklere ya da bu işi yapanlara bozdurmaktadır. Kamchdal’da ise evlendiği kızın bakire olduğunu gören erkek, kızın annesine evladını yetiştirirken ihmalkar davrandığı için sitem eder.