Uyku Düzensizliği Sorunu

Uyku düzensizliği sorunu içerisine uykunuz ile ilgili yaşadığınız tüm problemleri dahil edebilirsiniz. Aşırı uyuma, uyuyamama, düzensiz uyuma, ayakta uyuklama diye tabir ettiğimiz kısa uyuklama nöbetleri gibi daha birçok sorun bu kalem altında incelenebilir.

Uyku düzensizliği sorunları genellikle hayatın stres ile mücadele şeklinde geçtiği dönemlere tekabül eder. Karamsarlık, endişeler, içinden çıkılamayan durumlar uykuda düzensizliği ve uyku ile ilgili bir ok sağlık problemini de birlikte getirir. Tabi ki sadece psikolojik değil kimi zaman fiziksel hastalıklar da uyku düzensizliğine sebep olabilmektedir.  Peki uyku düzensizliği ile ilgili sorunlar nasıl çözülebilir?

Hayatınızda Düzeni ve Rutini Sağlayın

Hayatınızın düzensiz olduğu dönemlerde uykunuzun da düzensiz gidiyor olması gayet doğaldır. Vücut ancak ihtiyaç duyduğu anlarda uykuya yönelir ve psikolojik olarak da onayını aldığında uykuya hazır olursanız.

Gün içerisindeki günlük hayat akışınızı bir kaleme alın. Örneğin sabah x saatte uyanacağım, y saatte kahvaltı edeceğim, z saatten t saatte kadar kitap okuyacağım, b saatte yatağa girmiş olacağım gibi… uyumak için planladığınız saat ne ise kesinlikle o saatte yatakta olun. Sağa sola dönebilir, yatakta oturup tekrar yatağa girebilirsiniz. Ancak mümkün olduğunca yataktan çıkmamaya özen gösterin. Her gün tekrarlayacağınız bu rutin sayesinde artık planladığınız saatte otomatikman uykunuzun gelmeye başladığını fark edeceksiniz. Bunun gerçekleşme süresi kişiden kişiye değişim gösterse de hepimiz rutin şeylere uyum sağlama özelliğimiz sayesinde çok geçmeden uykumuzun geliş saatini kontrol altına almış oluruz.

Emin Olmadığınız Kaynaklardan Edindiğiniz Bilgilere İtibar Etmeyin

Psikolojik olarak bizi dibe çeken ve zihnimizi meşgul eden birçok şey zaten hayatın içerisinde istesek de istemesek de var. Bizim yapmamız gereken; yalan haberlere ve doğruluğu olmayan kulaktan dolma duyumlara inanmayarak, kulak asmayarak durduk yere kendimizi yıpratmamak. Böylelikle saçma şeylerin beynimizi kurcalamasını ve farkında olmadan düşünerek uyku düzenimizi bozmasını engellemiş olabiliriz.

Uyku Öncesi: Elektronik Cihazlar Uzağa

Uyumamız gerek ve planladığımız saatten yaklaşık bir saat öncesinde elektronik cihazlar (ki özellikle de elimizden düşüremediğimiz cep telefonlarımız) bizden uzağa… İnternet özelliği olan tüm cihazlarda aklımıza takılan şeyleri araştırma, yeni şeyler öğrenme, merak ettiklerimize cevap bulma, oyun oynama ve sohbet etme gibi birçok fırsata sahibiz. Bunca fırsat bulurken, kendimizi oyalayacak şey elimizin altındayken uykumuzun gelmemesi sizce de normal değil mi?

Uyku Öncesi: Olumlu Duygulara Yönelme

Uyku öncesi yapabileceğimiz hazırlıklardan bir diğeri de uyumadan önce sadece bize huzur sağlayan düşüncelere ve güzel anılara yönelmektir. Sizi iyi hissettiren ne varsa şimdi olanları düşünmenizin tam zamanı. Mezun olduğunuz gün, bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız an, şirketinizi açtığınız ilk gün… Ve daha bir sürü güzel günlerde yaşamış olduğumuz çok sayıda güzel duygularımız var. Şimdi onları düşünerek huzurlu bir uykuya hazırlık yapabiliriz.